Nevěrné hry

Faithless Games

(festivalový název)

Česko / Slovensko, 2003, 93 min

• lennyd

Klavíristka Eva (Zuzana Stivínová) následuje svého manžela (skladatele) Petera (Peter Bebjak) do zapadlé vesnice kdesi na slovensko-maďarské hranici. Peter zde nachází klid na svoji práci, ale pro "městskou" je zdejší prostředí terorem. Jazyková bariéra (obyvatelé moc slovenštinu neberou, češtinu už vůbec), problém s hledáním práce (příležitostné hraní v kostelech) a ochladnutí partnerského vztahu + návštěva temperamentního rodinného přítele Andreje - to vše dospěje k jedinému - milostnému románku právě s Andrejem... Těžce psychologický film Michaely Pavlátové mě svoji rychlostí (resp. pomalostí) děje uspával. Ani pokus o noční rej mě z ospalosti nevytáhl - postavy jsou (až na Andreje) dost nevýrazné (a v některých případech i zbytečné). Nejlepší scéna (kromě finálního klavírního duetu) je asi nakupování Evy v místním (= maďarském) obchůdku...(28.7.2008)

Pekná letná dedinská maďarská atmosféra, skoro ako u nás doma... dobrá muzika, výborne civilne sympatickí herci a potom všetky tie klasické malicherné, drobné a pritom obludne veľké veciktoré robia život tak nešťastne obmedzeným a neznesiteľným, neschopným radosti zo všetkej tej parády života. ___ Oproti iným, podobne vzťahovo zameraným dielam veľmi prirodzený snímok, za všetky drobné..(3.3.2010)

Dobré drama se skvělou Zuzanou Stivínovou(4.8.2008)

Postavy se chovají povědomě a proto jsou velice věrohodné. Jsou i dobře obsazené a skvěle zahrané, ale jejich vzájemná interakce mne nedokázala dostatečně zaujmout. Zajímavé obrázky Martina Štrby jsou jednoduše dokonalé.(10.6.2003)

Úžasně civilní, o to ale přesvědčivější. Scéna klavírního duetu je něco neuvěřitelného.(15.7.2008)