Willy Kufalt

Je to už podruhé, co jsem si při tvorbě Marcela Aymého (který je autorem předlohy) vzpomněl na Karla Čapka /viz. můj komentář k předchozímu snímku stejných tvůrců Le Passe-muraille/. Tentokrát oprávněně – příběh o muži, jemuž se z ničeho nic zjeví jednoho rána nad hlavou svatozář, napsal právě i Čapek v jedné z mnoha svých povídek Glorie, kterou zfilmoval Jiří Krejčík v rámci filmu O věcech nadpřirozených (1958)... a musím říct, že ta Čapkova potažmo Krejčíková „verze“ se mi zamlouvala mnohem víc. La Grâce nebo-li „Milost“ je mým prvním (menším) zklamáním z řady filmů a TV inscenací Pierra Tcherniy s Michelem Serraultem. Zde se ukázalo, že i 55 minut je na zpracování tak úsměvné anekdoty příliš dlouhou stopáží, pokud se předloha neuchopí dostatečně osobitým způsobem (což se narozdíl od Le Passe-Muraille zde dle mého názoru nestalo), jeden herec rozpačitý výsledek stěží zachrání. Tchernia pověstný různými kulturními odkazy ve své tvorbě ze 70. let se zde bohužel až příliš zaměřil na cirkevní a náboženství oblast, která je mi poměrně cizí. Ukázka z Moliérova Lakomce na jevišti podle mě nemá žádný výraznější přesah nebo paralelu k hlavnímu ději, stejně jako kulturní týdenník o návštěvě královny promítaný ve scéně s návštěvou s kina. Serraultův výkon v hlavní roli sice nezklame, ale ze strany pana režiséra mi to připadá, jakoby ho někdo tentokrát zabrzdil a Tchernia dokázal řídit jen na půl plynu. 60% ()