Nenápadný půvab buržoazie

• Itálie

Il fascino discreto della borghesia

• španělský

El discreto encanto de la burguesía

• Francie

Le Charme discret de la bourgeoisie

(Francie)
  • slovenský

Skrytý pôvab buržoázie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

Komedie / Drama / Fantasy

Francie / Itálie / Španělsko, 1972, 102 min

Nádherně snový satirický surrealistický film o nešvarech vyšší třídy, který je víceméně aktuální i pro většinu dnešní střední třídy. Holt pokrok nezastavíš.(9.6.2013)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(14.2.2009)

Nádherně zpracované téma. Nápaditost, vtip, jednoduchá názornost bez zbytečného obcházení s pomocí těžko pochopitelných náznaků.(31.5.2007)

Moje první setkání s Buñuelem a bylo to opravdu vydařené rande. Řekl bych láska na první pohled.:) Snový pochod světem aristokratických snobů prošpikovaný "suchým" humorem..konečně vím, jak se určitě nepije suché martini.(16.10.2011)

Od režiséra jsem viděl předtím pouze Krásku dne, tedy relativně normální snímek, ale Nenápadný půvab buržoazie měl být podle zdejších reakcí krapet něco jiného a možná ne úplně snadno akceptovatelného. Ale i když mě to samotného překvapilo, film se mi docela dost líbil. Připravil jsem se na to, že se bude dílo pohybovat mimo realitu, a tak mi ty sny ve snech vůbec nevadily a já si užíval mnohdy velmi zábavných absurdních výstupů (jinak, dosti originální mi přišla „hra na piáno“) a velmi svérázných postaviček (mými favority však byly vedlejší postavy jako služebná nebo kněz). Rytí do všeho možného bylo taky fajn, takže celkově dávám slušné 4*. „Marihuana není droga. Podívejte se, co se děje ve Vietnamu. Kouří všichni, od vojáka až po generála.“ – A proto minimálně jednou týdně bombardují své vlastní jednotky.“ – „Kdepak madam, k tomu mají své strategické důvody.“(7.6.2013)

• - Pro film bylo napsáno pět odlišných verzí scénáře. (froston)

• - Don Rafael řekne Florence, že se narodil 22. února, což je datum narození režiséra Buñuela. (Kulmon)

• - Film vznikl v Buñuelových 72 letech. Poté Buñuel natočil ještě dva filmy, na jejichž scénáři spolupracoval opět s Jean-Claudem Carrierem. (hippyman)