Nenápadný půvab buržoazie

• Itálie

Il fascino discreto della borghesia

• španělský

El discreto encanto de la burguesía

• Francie

Le Charme discret de la bourgeoisie

(Francie)
  • slovenský

Skrytý pôvab buržoázie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

Komedie / Drama / Fantasy

Francie / Itálie / Španělsko, 1972, 102 min

Nádherně snový satirický surrealistický film o nešvarech vyšší třídy, který je víceméně aktuální i pro většinu dnešní střední třídy. Holt pokrok nezastavíš.(9.6.2013)

• Houdini

Oscar 1 : Cizojazyčný film + 1 nominace: Scénář(15.4.2004)

Moje první setkání s Buñuelem a bylo to opravdu vydařené rande. Řekl bych láska na první pohled.:) Snový pochod světem aristokratických snobů prošpikovaný "suchým" humorem..konečně vím, jak se určitě nepije suché martini.(16.10.2011)

Pokud v Krásce dne sny pouze navodily atmosféru a decentně doplňovaly hlavní děj, zde jim Buñuel přikládá mnohem větší váhu a bezelstně stírá hranici mezi realitou a sny. Činí tak opravdu náramně, protože nemáte šanci během sledování odhadnout, co je skutečné a co ne (ostatně takové sny jsou u lidí nejhorší). Svým jemným humorem se vysmívá duchovenstvu a armádě - jako v pozdějším Přízraku svobody - a některé scény jsou dotáhnuty do naprostých absurdit (večeře v restauraci, kde ve vedlejší místnosti právě oplakávají zemřelého majitele). Buržoazie je podle Buñuela půvabná, a to daleko nápadněji, než by se mohlo zdát!(25.5.2006)

Od režiséra jsem viděl předtím pouze Krásku dne, tedy relativně normální snímek, ale Nenápadný půvab buržoazie měl být podle zdejších reakcí krapet něco jiného a možná ne úplně snadno akceptovatelného. Ale i když mě to samotného překvapilo, film se mi docela dost líbil. Připravil jsem se na to, že se bude dílo pohybovat mimo realitu, a tak mi ty sny ve snech vůbec nevadily a já si užíval mnohdy velmi zábavných absurdních výstupů (jinak, dosti originální mi přišla „hra na piáno“) a velmi svérázných postaviček (mými favority však byly vedlejší postavy jako služebná nebo kněz). Rytí do všeho možného bylo taky fajn, takže celkově dávám slušné 4*. „Marihuana není droga. Podívejte se, co se děje ve Vietnamu. Kouří všichni, od vojáka až po generála.“ – A proto minimálně jednou týdně bombardují své vlastní jednotky.“ – „Kdepak madam, k tomu mají své strategické důvody.“(7.6.2013)