Muž, který spadl na Zemi

Nicolas Roeg

Předloha:

Walter Tevis (kniha)

Paul Mayersberg

Ac Bowie stejne jako M. Jackson ani mimozemstana hrat nemusi (kdyz tak skoro vypada), tak v tomto filmu pripomina mimozemstana hlavne svym herectvim - jako by v zivote zadny herecky vykon nevidel - je neskutecne toporny.(7.8.2002)

Režii Nicolase Roega jsem si zamilovat a tak dokážu ocenit další z jeho výtečných filmů. David Bowie v roli mimozemšťana je perfektní volba a Roegovo charakteristický střih se také nezapře. Kvalita filmu pro mě však byla velmi kolísavá a některé momenty pro mě byly oříškem. Vím, že moje hodocení je možná příliš unáhlená avšak film s tak silným poselstvím pro mě bude ještě větším zážikem i po druhém shlédnutí ;-)(16.11.2008)

Davida Bowieho jsem jako herce znal doposud pouze z filmu Dokonalý trik, kde ztvárnil (podle mě neuvěřitelně působivě) roli Nikoly Tesly. Když jsem se tedy - v souvislosti s jeho nedávným úmrtím, které mě hodně rozlítostnilo - dozvěděl o existenci tohoto filmu, který podle všeho není moc známý, zatoužil jsem ho hned vidět. Ačkoli jsem ho zhlédl s nemalým zájmem, nedá se úplně říct, že by mě nějak přehnaně nadchnul. Osobně mi to přišlo jako strašný psycho - a navíc mi bylo líto, že tam nezazní žádná Bowieho muzika, kterou jsem tam (asi naivně) čekal. Co je zde hodně zběsilé, je střih, a přesun mezi jednotlivými místy v ději tak není úplně dokonale srozumitelný. Ten film je podle mě prostě moc velký bizar na to, aby se z něj kdy mohl stát kult, ačkoli jeden nikdy neví a na anglické Wikipedii film za kultovní skutečně označují. Vzato kolem a kolem, někomu může tohle netradiční sci-fi drama sednout, a osobně si myslím, že to rozhodně není špatný film, ale za sebe to řadím k těm filmovým počinům, které je lepší sledovat s nějakým tím povzbuzovákem v krvi (ostatně Bowie v době natáčení jel na kokainu, jak jsem se dočetl). To pak i ty 2 a půl hodiny (téměř) hned jinak utečou.(3.3.2016)

Příběh o tom jak se mírumilovný ufoun vydá na Zemi, aby pomohl své domovské planetě, ale dopadne tak, že mu vyčtou, že prý neumí hrát a jeho příběh je nuda, tak se s brekem vrátí domů a od té doby hraje jen štěky. Nevím jak moc pozorně se dívali lidé, co tohleto tvrdí, ale herecká kreace Davida Bowieho je úplně přesná pro to jakou postavu hraje bez ohledu na to jestli je to tím, že neuměl pořádně zahrát nebo tím, že to naopak zahrál schválně takhle, protože postava mimozemšťana je tu výborně odlidštěná a bez schopnosti se vcítit do lidského chování a emocí a tak se většinou chová podivně chladně nebo se pokouší předstírat lidskost. A to je jedna z těch nejlepších věcí na tomto filmu s Davidem Bowiem.(19.1.2010)

Vo svojej dobe to bol určite neprehliadnuteľný, ľahko šokantný experiment s nábehom na kult. Dnes je to už skôr milá "nekončiaca" bizarnôstka, ktorej práve účasť mimozemského hermafrodita Davida "Stardusta" Bowieho dáva ten správne melancholický, dekadentný šmrnc.(23.1.2008)