Kragujevac

Skvělá podívaná se skvělou prací na kostýmech,kulisách a výpravě. Film popisuje boj o Jeruzalém a náboženskou moc na středním východě. Velmi silně mi to připomínalo Království nebeské s Orlandem Bloomem. ()

berg.12

Výpravný historický film podle dramatu G. E. Lessinga. Zcela zapomenuté dílo, jehož jediná dochovaná kopie byla objevena v r. 1996 v moskevském archivu. Už v době vzniku totiž dílo podléhalo cenzuře a postupně bylo zakazováno a to nejen v Německu, ale třeba i v Rakousku nebo Polsku, především za "příliš humanistické zobrazení židů". Film byl zrestaurován a podle dobového zvyku i kolorován. Děj je situován do Jeruzaléma 12. stol., období křižáckých válek a znovudobytí Jeruzaléma sultánem Saladinem. Skrze příběh Saladinem omilostněného templáře a (domněle) židovské dívky - adoptované dcery rabína Nathana, vypovídá o střetu i možném smíření víry a skutečné smířlivé povaze pravého náboženství. Přestože se mu nevyhne možná až přemíra divadelního patosu a expresivity, vzhledem k látce je to celkem pochopitelné a zejména v prvních aktech nebo ve vyprávění o třech prstenech nabízí skutečný filmový zážitek. Film jsem měl možnost zhlédnout na originálním DVD Edition Filmmuseum s možností volby hudebního doprovodu - komponovaný klavír s houslemi a improvizovaný sólový klavír - což zážitek z filmu jen umocnilo. 3*** bez uzardění, čtvrtá za výjimečný, hodnotný ediční počin a jedinečné poselství filmu, které dokáže oslovit i dnes. ()