poster

Teorie létání

 • Velká Británie

  The Theory of Flight

 • Slovensko

  Teória letu

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 1998, 101 min

Režie:

Paul Greengrass

Kamera:

Ivan Strasburg

Hudba:

Rolfe Kent

Producenti:

Anant Singh

Střih:

Mark Day

Kostýmy:

Dinah Collin
(další profese)
 • CheGuevara
  ***

  Příběh, jenž není sám o sobě ničím novým. To až tvůrci mu dali tak trošku jiný směr, a to se u mě moc nevyplatilo. Celý ten příběh jednoho netradičního páru mi nějak nesedl, bylo to spíš takové křečovité než přirozené. Vše zachraňoval báječný Kenneth Branagh, jenž svým homelesáckým charismatem vytáhl každou scénu ve film, ve které se objevil. Ostatní byli taky dobří, zejména představitelka hlavní role. FIilmy, jenž mají za téma vzpření se společnosti, svobodu či lásku (at až klasickou nebo podivnou) mě vždycky přitahovaly, ovšem tento snímek mé srdce nijak zvlášť nerozbušil, i když scéna s Bankou je opravdu skvostná. Greengrasův masterpiece hledejte v jeho pozdější tvorbě.(5.2.2007)

 • D.Moore
  ****

  Dramatické, vtipné, romantické... Krásné. Stoprocentní výkony Kennetha Branagha i Heleny Bonham Carter, jeden z prvních velkých soundtracků Rolfe Kenta... Zkrátka hezky se na to dívá a hezky se to poslouchá.(31.12.2009)

 • StarsFan
  ****

  Teorie létání naštěstí netrpí neduhy mnoha moderních filmů a nenatáhla prolog na půlhodinu filmového času. Nerozebírá důvody rozchodu Richarda a jeho přítelkyně, neukazuje život Jane před tím, než skončila na vozíku, nepředstavuje nám osamělé hrdiny v nespočtu nedůležitých situací. Místo toho dává hlavní dvojici dohromady už v páté minutě a tím nabízí dostatečný prostor pro to, o čem tenhle film má být nejvíce: o rostoucím přátelství mezi dvěma odlišnými lidmi, kterým v životě cosi schází. Až doposud si nemůžu stěžovat. Bohužel s pozitivem zvaným "rychlý start" přichází i negativum s označením "stejně rychlý konec". Možná je to jen můj problém, ale jelikož byla Branaghova postava v průběhu děje líčena jako nemužná, tápající a hledající smysl života, jsem čekala, že u něj bude docházet k postupné, pozvolné proměně. A zrovna, když jsem vrchol (vlastně spíše rozjezd) tohoto vývoje očekávala, přišel náhle konec. Toliko k záporům. (Ačkoliv sami si můžete přidat další, které mě tentokrát tolik neobtěžovaly, jako například předvídatelnost, nedostatečná "dojemnost", nevýraznost, neoriginálnost.) Pro mě totiž tentokrát vyhrávají pozitiva zvaná lidskost, radost ze života, dospělost a výborné herecké výkony se subjektivním podtextem "Ken Branagh, will you marry me?"(1.11.2011)

 • Lima
  ***

  Žádná "greengrassovská" syrovost se nekoná, žádné kamerové hrátky, naopak na Greengrasse překvapivě komorní počin, ve kterém těžko hledat jeho rukopis. Sice příjemný příběh, ale překvapivě nevýrazná režie a aspoň pro mně nepřesvědčivý výkon Bonham Carter.(29.10.2005)

 • Sašenka165
  ****

  Moc pěkný film, přes své téma nabitý pozitivní energií. Vtipné momenty se střídají s těmi dojemnými... neříkám, že je ten film dokonalý, ale já ho mám ráda.(12.12.2007)

 • - Za dabing postižené Jane dostala Jitka Ježková cenu Františka Filipovského pro nejlepší dabérku roku 2004. (LadyBarbara)

 • - Helena Bonham Carter soutěžila o cenu Golden Satellite v kategorii nejlepší výkon ve filmu. (Terva)

 • - Paul Greengrass získal cenu Crystal Star udělenou Bruselským mezinárodním filmovým festivalem v kategorii nejlepší Evropská režie. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace