Teorie létání

Anant Singh

Mark Day

Kostýmy:

Dinah Collin

Teorie létání naštěstí netrpí neduhy mnoha moderních filmů a nenatáhla prolog na půlhodinu filmového času. Nerozebírá důvody rozchodu Richarda a jeho přítelkyně, neukazuje život Jane před tím, než skončila na vozíku, nepředstavuje nám osamělé hrdiny v nespočtu nedůležitých situací. Místo toho dává hlavní dvojici dohromady už v páté minutě a tím nabízí dostatečný prostor pro to, o čem tenhle film má být nejvíce: o rostoucím přátelství mezi dvěma odlišnými lidmi, kterým v životě cosi schází. Až doposud si nemůžu stěžovat. Bohužel s pozitivem zvaným "rychlý start" přichází i negativum s označením "stejně rychlý konec". Možná je to jen můj problém, ale jelikož byla Branaghova postava v průběhu děje líčena jako nemužná, tápající a hledající smysl života, jsem čekala, že u něj bude docházet k postupné, pozvolné proměně. A zrovna, když jsem vrchol (vlastně spíše rozjezd) tohoto vývoje očekávala, přišel náhle konec. Toliko k záporům. (Ačkoliv sami si můžete přidat další, které mě tentokrát tolik neobtěžovaly, jako například předvídatelnost, nedostatečná "dojemnost", nevýraznost, neoriginálnost.) Pro mě totiž tentokrát vyhrávají pozitiva zvaná lidskost, radost ze života, dospělost a výborné herecké výkony se subjektivním podtextem "Ken Branagh, will you marry me?"(1.11.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $73,233Tržby Celosvetovo $73,233▐ veľmi nezvyčajný hravý a dokonca zábavný film od Paul Greengrassa /60%/(26.10.2013)

„Film o sexu, penězích a tělesně postiženém člověku.“ Podobných příběhů vznikly desítky, jen málo z nich ovšem oplývá takovým puncem nevšednosti. Teorie létání je oproštěna od veškerých romantických znaků: Ona chce hlavně přijít o panenství, on je svolný k vykradení banky, ani jeden si příliš neváží života. Scénář má mnoho trhlin, převážně logického rázu (odkud bere Richard peníze?), režie Paula Greengrasse je obyčejná a film tak navzdory nosné myšlence a jisté snaze jít proti konvencím příliš nevybředává z průměru. 65%(6.1.2007)

„Viem, že z mojej pozície nemôžem, ale to neznamená, že nechcem dostať to, čo sa dá.“ Kúzelný, citlivý, vtipný a troška pikantný film o ťažkých veciach. Divák spozná úprimné filmy na kilometre ďaleko a tento je okrem vynikajúceho scenára podporený skvelým výkonom Heleny Bonham Carterovej a o nič menej slabšieho Kennetha Branagha. Spolu vytvorili pár nielen na filmovom plátne (FRANKENSTEN), ale i v súkromí (aspoň nejaký čas). To všetko v réžii dnes takého adrenalínového hitmakera, akým je Angličan Paul Greengrass (Bournov mýtus, Let číslo 93).(29.10.2006)

Film až po okraj naplněný pozitivním poselstvím, pro které rád odpustím lehkou nevyrovnanost scénáře a mírné herecké přešlapy (u Heleny Bonham Carter se bohužel nejedná o výkon z těch nejlepších). Milé, "správná míra" byla však poněkud překročena.(22.9.2005)