poster

Svědek

 • Maďarsko

  Tanú, A

 • slovenský

  Svedok

 • anglický

  The Witness

Drama / Komedie / Historický

Maďarsko, 1969, 110 min

Režie:

Péter Bacsó
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sandiego
  *****

  Výborný obraz raně socialistického absurdistánu, kdy má nově přijatá a uplatňovaná ideologie spíše podobu hodně silného guláše. Přesto zaujme hlavně snaha přiblížit tehdejší reálie a paradoxy, aniž by bylo nutné uchylovat se k přepjaté hyperbolizaci a grotesknosti - v tomto ohledu mě skutečně pobavila scéna, kdy Pelikán přichází za známým spisovatelem, který vytvořil jeho svědeckou výpověď tak, že z ní eliminoval prvky vzpírající se socialistickému realismu i další peripetie ohledně potíže s jeho pamětí a špatnou výslovností. Samotné soudní přelíčení je pak vrcholem filmu, kdy řada nedorozumění bezděčně vytváří působivou obžalobu režimu. Film si udržuje civilní ráz, avšak neustále překvapuje nečekanými situacemi a zvraty, tak příznačnými pro ztvárněnou dobu (předem je ohlašují titulky, jako by se začínala další kapitola a vše předchozí se stalo minulostí, kterou je nutno překonat). Přesto se příběh nerozpadá na sled epizod, opakované motivy a postupná pointace vtipů (např. vězeňská kuchyně) působí jako silné tmelivo. A to už jsem si skutečně začínal myslet, že tenhle národ skutečně nemá smysl pro humor. I když se Maďaři v šedesátých letech zapojili do politickokritického proudu jen okrajově, dokázali stvořit klenot, který právem stojí na piedestalu těchto snah ve všech ostatních satelitních zemích, kde byla atmosféra uvolněnější.(10.9.2011)

 • Vitex
  *****

  Velice zručně natočená (docela dost černá a poněkud suchá, ale velmi zábavná) satira na vykonstruované politické procesy v 50. letech a vůbec na celou tehdejší dobu. Pan Pelikán jako jakýsi novodobý "idiot", prochází dobou plnou intrik a absurdit - a prostřednictvím čistoty své duše a činů tyto špinavosti nevědomky narušuje. Film ležel deset let v trezoru - pak se stal jedním z vůbec nejkultovnějších maďarských filmů a jeden z mála opravdu proslavených i v zahraničí (u nás samozřejmě neznámý).(30.11.2006)

 • Ninkaa
  ****

  Něco tak vtipného, jako je "Dům socialistického ducha" už jsem dlouho neviděla...v originálním znění k pobavení zde - http://www.youtube.com/watch?v=kZ2o4NxtJto(26.7.2012)

 • Exkvizitor
  ****

  Soudruh Pelikán, víceméně prostoduchý hlídač hráze na Dunaji, zachrání život svému někdejšímu příteli a nyní ministrovi soudruhu Danielovi - čímž začnou jeho nekonečné potíže. Strana, zosobněná tajuplným soudruhem Virágem, neustále opakujícím, že "situace ve světě se vyostřuje", začne jakoby "za odměnu" přidělovat soudruhu Pelikánovi různé úkoly, které ale naivní a pro život v lidové demokracii neuzpůsobený hlídač hráze vždy dokonale pokazí - nejkouzelnější je snad situace, kdy dostane za úkol provést socilialistické reformy v zábavním parku. A tak se ze zámku hrůzy stane zámek socialistické hrůzy, kde místo buržoazních kostlivců straší Marxova maketa s blikajícíma očima či strašidlo komunismu, obcházející Evropou. - Pelikánovy největší potíže ale nastanou ve chvíli, kdy je jeho přítel ministr odhalen stranou jako vedoucí protistátního spiknutí. V připravovaném monstr procesu má totiž soudruh Pelikán stanout coby korunní svědek (když namítá, že mu na ministrově chování nepřipadalo nic podezřelého, dostane se mu ponaučení: "Špioni jsou podezřelí právě tím, že na nich není podezřelého vůbec nic."). - Tragikomický snímek Svědek, jediný v Maďarsku zakázaný tuzemský film v komunistické éře a kolegu filmů jako Tři přání nebo Bílá paní, musíte vidět!(11.12.2006)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 1981 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(26.1.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace