Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

Nádherný, pomaloučký a tím nejčistším způsobem hladivý film, který při dalších zhlédnutích získává v mých očích punc geniality. Spacey předvádí, že i ta nejtěžší herecká výzva pro něj není nepřekonatelná a parádně mu přizvukuje civilní Bridges. Výtky směrem ke scénáři jsou bezpředmětné, kdyby Prot jen bloumal po blázinci, léčil pacienty a ohromoval znalostmi vesmíru, velmi brzy by to ztratilo kouzlo, díky kterému jsou tyto scény nezapomenutelné. Právě dramatická linka, vinoucí se druhou polovinou, dodává K-PAXu auru filmu promyšleného do nejposlednější scény.(26.11.2006)

Netradiční Sci-fi film, u kterého bych pochopil i velmi rozdílná hodnocení. Já mohu říct, že především díky oběma hlavním představitelům jsem strávil velmi příjemný večer a celkový dojem způsobil příjemné dozvuky v mysli po skončení titulků.(22.3.2003)

Zvláštní, originální a lidský příběh. dva skvělí herci Jeff Bridges a Kevin Spacey. Takový správný oddechový filmek. Klidný a nenucený.(2.8.2004)

„Naozaj viete cestovať rýchlosťou sveta?“ – „Samozrejme. Ukážem vám to.“ – „Kedy?“ – „Práve som sa vrátil.“ SVET PODĽA PROTA je ukážkovo zvláštny film, ktorý publikum rozdelí na tábor rojkov, donovquijoteov, ktorí chcú útočiť na veterné mlyny a veria na dvadsaťmetrových aligátorov v kanálmi pod mestami. Tí druhí budú v snímke vidieť smutnú psychologickú drámu o nevyliečiteľnom bláznovi s trocha čudným koncom. Tí prví mávnu rukou nad desivou scénou retrospektívy, ozrejmujúcou pacientovo momentálny ťažký duševný stav a na otázku, ako sa film skončil, budú mať jasnú odpoveď a budú sa pri nej tajnostkársky usmievať. Čudný pavúk, tento film! Napriek tomu, práve preto, skvelý. Už to, čo predvádzajú strihač, kameraman a hudobný skladateľ, je miestami až pozoruhodné – takú poetickú zasnenú atmosféru som necítil snáď od (inak dosť mizernej) LEGENDY Ridleyho Scotta. Najväčším kladom snímky však nie je ani tak kvalitný scenár, skúsené ruka režisérova alebo dobré herecké výkony (Spacey, Bridges, McCormacková), ale posledné minúty, ktoré vám úplne dovolia spoľahnúť sa na váš úsudok a rozhodnúť sa, ako sa film skončil. Dva palce hore o to viac, o čo viac je SVET PODĽA PROTA na pohľad nenápadný, až zakríknutý.(9.11.2004)

Když potká sob soba, mají radost oba. A když mimozemšťan Spacey potká psychologa Bridgese, mají radost úplně všichni. Krásný příběh trochu kazí poslední čtvrtina, které se nese v jiném duchu než zbytek snímku, všechno to ale kompenzují herecké výkony drtivé většiny zúčastněných. Nenáročná věc, která vyvolává blažený úsměv na rtech a zanechává dlouhotrvající zážitek. A nakonec je i dobře, že se nedozvíte, jestli Spacey je nebo není ufon(24.7.2002)