Posledný jednorožec na svete chce zistiť, čo sa stalo s ostatnými z jeho druhu a tak sa vyberie na púť, ktorá ho zavedie do neznámych krajín. Cestou stretáva množstvo zaujímavých bytostí, dobrých ale aj zlých... (Zion)

Anderton

Jasné, že to už nie je na päť, ale pri tomto filme ma napadlo niečo zaujímavé. Nechcem to nazývať nostalgiou, ale skôr nejakým psychologickým efektom, ktorý by si vyžadoval kľudne aj nejaký hĺbkový psychologický rozbor. Totiž fakt, že pri skoro každej scéne som si uvedomoval, že som ju videl pred 25 rokmi a skoro celú si ju pamätám. Tak som sa tešil stále na ďalšiu a ďalšiu a mal nesmiernu radosť zo svojej dlhodobej pamäti. Z filmov, ktoré som videl pred dvoma týždňami si totiž pamätám podstatne menej. No a tá neuveriteľne kúzelná nostalgia je druhý stupeň zábavnosti. Tretí je samotný film, ktorý emocionálne stále funguje aj po tridsiatke. Keď raz budem mať slovnú zásobu prevyšujúcu obsahy komentárov na csfd, tak prisámbohu tú štúdiu napíšem. ()

Deschain

Tak sa mi podarilo vidieť film skôr ako prečítať Beaglovu knihu. Fuj Nina, do konca roka 2014 to musíš mať prečítané. Som veľmi zvedavá, nakoľko je to verná adaptácia. Pretože vďaka kombinácii netradičnej animácie a takisto netradičných postáv je to ľahko rozpoznateľný a nezabudnuteľný zážitok. Videla som to v českom dabingu, o ktorom som mala info, že je podarený, ale dosť mi vadili doslovnosť a ťažkopádnosť jazyka, ktoré boli v istých momentoch vyložene na smiech. Deťom to určite tak nepríde, ale mňa to rušilo. Hudba America je nádherná, posúva to ešte o level vyššie. (Lumiere - 12.4.2014) ()

Eddard

Veliká paráda... japonští mistři animé přišli s pohádkově pohádkovou grafikou, kluci ze západu dodali příběh, který ´tématicky čerpá z těch nejlepších tradic mytologie západní civilizace... Výsledek je nepopsatelný. Krásný, poetický, mile směšný a na pohádku zvláštně posmutnělý a (relativně) tragický. To všechno s hromadou alegorie a chytlavou stejnojmenou ústřední písní v dárkovém balení. Jeden z nejlepších animovaných kusů, co jsem kdy viděl, JDĚTE A SEŽEŇTE si ho... já dávám s čistým svědomím 90% P.S.: Nečetl jsem knížní předlohu, což mám v úmyslu co nejdřív doplnit... ()

Torgal

Spočiatku som mal s týmto filmom obrovský problém. Primitívna animácia, infantilné postavičky a priam imbecilná zápletka ma v úvodných desiatich minútach takmer odradili. Chvalabohu, potom už bolo len lepšie. Príbeh sa vyvinul vcelku zaujímavým smerom, objavili sa nové, zaujímavé postavy a na štýl kresby som si asi jednoducho privykol. Celková atmosféra filmu mi pripomínala náladu starých fantasy príbehov a toto retro mi padlo dobre. 6-/10 ()

Shakers

Pamätám si, keď som to pozeral ako decko na VHSke a viem, že okrem jednorožca tam bol aj ohnivý býk, ktorého som sa bal. Na to, že sa jedná o rozprávku je to podľa mňa celkom strašidelne (pre deti určite), minimálne ten býk a zámok. Každopádne pekna rozprávka, fajn animácia a vydarené pesničky a výborná hudba. 75% - 4* ()

• Meno Harpie je Celaeno, čo je podľa gréckej mytológie skutočná harpia, ktorú stretol Aeneas. (Lulu13)
  • Krále Hagarda dabuje v originále Christopher Lee. (Jacinda)