Poslední jednorožec

• slovenský

Posledný jednorožec

Animovaný / Pohádka / Fantasy

USA / Velká Británie / Japonsko, 1982, 92 min

Posledný jednorožec patrí k najzvlášnejších filmom, aké som kedy videla. Funguje ako rozprávka pre deti, ako aj plnohodnotné fantasy pre dospelejšieho diváka, a ja som celkom rada, že som ho nevidela v detstve, pravdepodobne by ma jeho depresívna atmosféra obrala o všetky ilúzie života už v rannom veku. A nemôžem nespomennúť krásne melancholický soundtrack od skupiny America, ktorý radím do osobnej TOP 10.(20.3.2011)

Tento film mě v dětství neskutečně okouzlil a já byla zvědavá, jestli budu okouzlená i po mnoha letech. A opravdu jsem byla - krásný, místy smutný příběh, nádherná hudba. Jedna z krásných vzpomínek na mé dětství.(8.7.2011)

Dlhá cesta bájneho, mystického tvora, až na konec sveta za svojimi druhmi. Nájde ich? Alebo je on ten „Posledný jednorožec“? Bezpohlavná bytosť, ktorú raz oslovovali v mužskom, inokedy zasa v ženskom rode, ma nijak nedojala. Nezapôsobili na mňa ani piesne od pop-rockovej kapely America. Snaha konkurovať rodinným, animovaným filmom zo štúdií Walt Disney Pictures sa japonsko-anglicko-americkej koprodukcii nie celkom podarila. Disneyho ľudia vedia podobné témy spracovať oveľa lepšie, zábavnejšie, dojímavejšie. ***(29.4.2010)

Nostalgia na ranné detstvo ako i pre mňa nezabudnuteľná a neuveriteľne clivo prenádherná pesnička od skupiny America, nadčasovo krásny príbeh, ktorý ma z dnešného pohľadu pre mňa oveľa bližšie k Miyazakovej tvorbe ako k Disneyovkám.(18.9.2005)

Jako malé dítě jsem neměl rád zpívající disneyovky, ale Poslední jednorožec mi učaroval, koukal sem na to pořád a dycky u toho brečel. Skutečně krásný příběh o hledání lásky a místa ve světě, který se vyhýbá jakýmkoliv pohádkovým klišé.(8.12.2007)

• - Tržby v USA za první víkend: 2 250 000 $ (648 kin) (Geriel)

• - Krále Hagarda dabuje v originále Christopher Lee. (Jacinda)

• - Soundtrack bol jeden z najpredávanejších albumov roku 1983 v Nemecku. (Lulu13)