Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Myšlenkově bohatá jízda skrze kyberprostor, jejíž vizuální stránka obstojí i v dnešním světě MACů a Windows 7. Jediné, co Tron sráží poměrně dost dolů a zabraňuje opravdu plynulému diváckému pošušňáníčku, jsou poněkud plytký děj a místy velmi bídná režie, která si neumí poradit s dramatickými momenty a ani na vteřinu nezvládá práci s emocemi. 7/10(11.3.2010)

Nerada používam túto vetu, ale tu je veľmi príhodná: Na svoju dobu vynikajúci film. Ikeď miestami trošku epileptický. :-)(7.1.2011)

Je to do jisté míry (ale jen do jisté míry) novátorské, to snad jo. Líbila se mi i ta jednoduchá vizuální stránka, to taky. Ale stejně jsem se nudil a nějak tak jsem nevěděl, čeho že to hrdinové chtěli dosáhnout ani čeho vlastně dosáhli... neudrželo si to mojí dějovou pozornost.(20.6.2010)

Na jednoduchej zápletke postavená dobrodružná sci-fi fantasy, ktorá je svojím grafickým, audiovizuálnym spracovaním atraktívna ešte aj dnes. Originálny námet vidím ako stále rovnako príťažlivý, dnes už aj pre široké publikum. Myšlienka totiž od jeho vzniku, po vyše dvadsiatich piatich rokoch, nenašli žiadneho konkurenta, ktorý by tento nápad vykrádal, či kopíroval. A tak sa môžme v blízkej budúcnosti (pravdepodobne) tešiť na pokračovanie programáckej jazdy, ktorej nápad je jednoduchý ako prvý binárny program, výsledok má však podobu najzložitejšieho a najkvalitnejšieho operačného systému. 80%.(22.4.2009)

Automaty sa odjakživa delili na A) Hazardné B) Herné. Tomu prvému som nikdy (dokonca ani v Las Vegas) na chuť neprišiel, tomu druhému som ako malý fagan nedokázal odolať. Ich užívatelia sa zvykli členiť na A’) Gamblerov B’) Gamerov. A’-čkom bol podivín z krúžka, sused cez chodbu aj zrzka z Družby, zúfalci ktorým splýval svit dňa so zatmením noci a peniaz bol nadovšetko, naviesť som sa nedal. B’-čkom bola húfa nerozdeliteľných kamošov z ulice, chlapčiská čo prekutrali každučký kút sídliska a keď sa vyčerpali, hľadali rozptýlenie v pípajúcich a blikajúcich mašinách, prehovoriť som sa dal. Tie časy sú už dávno preč, ale nie je “Tron” oživujúcou návratkou? Príkazové riadky, centrálna jednotka, disky, bity, cykly boli súčasťou žijúceho systému, ktorý čakal na infiltráciu právoplatného pôvodcu a nastolenie spravodlivej konfigurácie. Lisberg nazrel do budúcnosti, cez banálny skript a raritnú 8-bitovú grafiku vyšliapal chodníček pre novodobých prieskumníkov virtuálnej reality. Taká kolegialita sa cení.(9.1.2011)