Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Je to do jisté míry (ale jen do jisté míry) novátorské, to snad jo. Líbila se mi i ta jednoduchá vizuální stránka, to taky. Ale stejně jsem se nudil a nějak tak jsem nevěděl, čeho že to hrdinové chtěli dosáhnout ani čeho vlastně dosáhli... neudrželo si to mojí dějovou pozornost.(20.6.2010)

Neskutečné žrádlo. Děj na úrovni videohry pro Segu bych neřešil, nejdůležitější je ‚vystajlovaná‘ grafika a Bridgesův ironický úsměv. Nejzajímavější na tom všem je, že ‚triky‘ vlastně nemají možnost jakýmkoliv způsobem stárnout. Chápu, proč na tomhle spousta lidí vyrostla, že Wachowski Brothers? 4 a ½.(29.3.2010)

Na svou dobu revoluční dílo, především po grafické stránce (jak se asi diváci za 20 let budou dívat na takového Avatara?) Každému je asi jasné, že dnes právě tou grafikou moc lidí film nezaujme, nicméně je zde pár věcí, které vás určitě zaujmou. Především skvělý Jeff Bridges, dobře propracovaný svět "za monitorem" a fakt, že se chystá pokračování, kvůli kterému jsem si tento film pustil. Takže, za čtyři měsíce se opět vydám(e) do tohoto světa, akorát s tím rozdílem, že Jeff už trochu zestárl a triky "trochu" pokročily vpřed. Já se těším a tomuto dílu dávám čtyři hvězdy.(16.8.2010)

Když jsem byl malý a viděl TRON poprvé budil jsem se z nočních můr kde mě rozložil počítač což jasně ukazuje, že pro malé děti tenhle film opravdu není. Teď o X let pozěji můžu zpětně ocenit chytrost, promyšlenost a hlavně originalitu toho nápadu. Včera jsem mimochodem viděl ukázku z pokračování a vypadá to opravdu hodně zajímavě. Těším se.(26.7.2009)

Bohužel absolutně nedokážu docenit, jak moc převratně Tron musel působit v době svého uvedení. Ale neustále jsem se o to snažil. Myšlenka a částečně i provedení mi připadají fantastické. Příběh ale spíš kolísá, v určitých chvílích vyloženě drhne. Vykrádání či půjčování si ze Star Wars zde není tak očividné, rozhodně ne tak, jako v pokračování Tron: Legacy. Což je mimochodem film, který z větší části dojíždí právě na některé postuláty tronovského světa stanovené v tomto filmu. Oba filmy jsou značně nedokonalé, ale stejně je mi první Tron sympatičtější. Je z něj cítit, že je to skutečný průkopník, všechny ty hloupé naivity mu mohu snáze odpustit, než pokračování.(5.1.2011)

• - Poté co Flynn uteče z dráhy pro motorky, můžete v pozadí zaslechnout zvuky z videohry Pac-Man a na nástěnné mapě za Sarkem je Pac-Man ve svém slavném bludišti. (HellFire)

• - Soundtrack Wendy Carlos nemohl být v té době vydán na CD, protože byl uložen na kazetách. Až při 20tém výročí filmu umožnily technologie převod hudby z kazety na CD. (HellFire)

• - Alanu Bradleymu, jedné z hlavních postav filmu, se na stěně jeho kancelářské kukaně skví nápis "GORT KLAATU BARADA NIKTO", což je odkaz na slavnou sci-fi Den, kdy se zastavila Země, kde jedině touto větou může být zabráněno mimozemskému robotu Gortovi ve vymazání planety Země z map Sluneční soustavy. (havLord)