Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Kdo by čekal v roce 1982 u filmu téma počítačových programů, virtuální reality? Kostra příběhu je jednoduchá a infantilní, ale na tu barevnou magořinu se kouká dobře i dnes. Dejme tomu, že programy žijí svůj vlastní život. Jejich svět je zobrazován tehdejší jednoduchou grafikou, vesměs jen geometrickými koridory, zářícími barevnými čarami. Je tu jeden velký zlý program, takový Darth Vader počítačové říše, do které se shodou okolností přesune uživatel - tedy člověk. Nemusím říkat, že se rozhodne nakopat bastardskému programu řiť a obnovit svobodu bitové říše... to je fuk. Hlavní roli totiž hraje jen a pouze vizuální zpracování, originální a jedinečné i dnes, v oné době to ovšem teprve musel být nářez. Scénář hází pod nohy hlavní postavě i jeho kamarádům - programům jeden akční moment za druhým, takže se pořád utíká, létá, střílí a bojuje, čáry, světla a hranatá tělesa létají na všecky strany... nic víc v tom není. Ale kouká se na to vážně celkem dobře...(3.1.2008)

Pro staromily požitek, pro mě jako pro diváka, který v Tronovi hledal poutavou sci-fi nebo příjemnou hi-tech pohádku, naopak těžké zklamání. Zápletka je jednoduchá, triky obrovsky zestárly a atmosféra potemnělého světa počítačů se vzhledem k lehkému stereotypu ne a ne dostat pod kůži. Film tak nakonec paradoxně funguje o nějaký ten kousek lépe ve chvíli, kdy se člověk nechá pohltit famózním pokračováním Tron: Legacy. Nostalgie po starých hernách, světě souboujů s diskem nebo po závodech na motorkách se pak nenápadně přihlásí o slovo.(18.4.2011)

Když N@VA za svých mladých let vysílala o sobotních odpolednách Disneyovské filmy, objevil se mezi nimi i Tron. A pro dětský mozeček to byla podívaná trochu nepochopitelná, ale úžasná. Pro tenhle poněkud dospělejší mozeček je už pochopitelnější a úžasná je skoro stejně, i když už se nezdá ani zdaleka tak vizuálně vychytaná jako tehdy. Ale originalita zůstává, a to se cení.(25.3.2004)

Nářez, po kterém mé natěšení na sequel narostlo do maximálních měřitelných hodnot. Postupem času to určitě ztratilo mnoho ze své efektnosti, na druhou stranu má Tron pro dnešního diváka velmi zvláštní retro kouzlo.(3.9.2010)

Jeden z nejoriginálnějších filmů co jsem kdy viděl. Skvělý nápad s využitím virtuální reality a výborné efekty, protože sice dnes už působí trochu naivně, ale stále to má své kouzlo. Jeff Bridges je správnej frajer.(31.3.2006)

• - Každé políčko filmu museli zväčšiť, upraviť kontrast, oddeliť od seba rôzne časti (tvár, kostým, svietiace objekty), ručne nafarbiť, následne spojiť a znova nasnímať. Najjednoduchšie filmové políčka mali asi tak 6 vrstiev, tie zložitejšie aj 30. Asi 75 minút filmu sa odohrávalo v počítači a keďže film sa pohybuje v premietačke 24 políčok za sekundu, tak to máme zhruba 108 000 okienok. Celý tím vizuálnych efektov na tom intenzívne pracoval 2 mesiace a podarilo sa im takto spracovať 2 minúty z filmu. Poslali to radšej do Taiwanu (preto v titulkoch vidno toľko mien v čínskych znakoch). Tomuto sa vraví vynaložené úsilie. Dnes by sa také niečo zvládlo veľmi jednoducho pomocou postprodukčného softwaru. (Kulikulo)

• - Scény s herci uvnitř počítače byly natočeny černobíle a později dobarveny pomocí technik používaných při úpravách fotek a animačních technikách. (HellFire)

• - Ve filmu studia Walt Disney se uvádí, že muž jménem Walter založil společnost v garáži. Ve skutečnosti Walt Disney založil společnost Walt Disney ve své garáži, načež se z ní stala obrovská firma. (HellFire)