Dnes neumírej

Die Another Day

Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Jubilejní DNES NEUMÍREJ se snaží brosnanovský standard posledních dvou bondovek vyšperkovat dlouhou řadou odkazů na předchozí díly, přičemž jsem moc nepobral, proč na začátku brutálně zatřese Bondovou nezranitelností, když vzápětí rozehraje těžké sci-fi s neviditelným autem a destruktivním satelitem v hlavní roli. Song od Madonny dobrý, titulky a triky slabé, záporákův úsměv maximálně arogantní a křehká i drsná bondgirl Rosamund Pike okouzlující.(21.10.2006)

Trochu samoúčelné hračičkování, exotické lokace, technologické lahůdky, debilní příběh. No... bavil jsem se, tak *** ... ale tohle je slepá větev vývoje Bonda.(24.9.2007)

Halle Berry to sekne. To drží značnou část filmu pohromadě. Jinak už je ale Dnes neumírej spíš mišmaš. Na druhou stranu zábavný a plně dostačující mišmaš se slušnou řádkou odkazů.(7.9.2008)

Pořád váhám, jestli tři nebo dvě *. Ke třem mě táhne , že je to přece Bond - James Bond !, ale ke dvěma zase průměrnost příběhu, kvality některých triků a utahaná, nudná druhá půlka. Musím uznat, že jsem byl zezačátku celkem spokojený, ale čím víc se blížil konec, tak jsem se na něj těšil víc, a víc. Prostě průměrný akční film. .. Jo a Halle Berry mi navíc vůbec nesedla. Stejně jako písnička Madonny.(1.9.2003)

| Scenár: Neal Purvis, Robert Wade | Hudba: David Arnold | Produkcia: Michael G. Wilson, Barbara Broccoli | Distribúcia: Metro-Goldwyn-Mayer, 20th Century Fox | Rozpočet: 140 miliónov $ | Tržby: 431,971,116 $ | Presne takto to dopadne, keď sa autori presnažia, a strácajú mieru vkusu a pôvodný zámer: Vytvoriť niečo výnimočné. Do neba prešpikovaný akčný masaker, kde vymyzla základná psychika postáv, kde sa sexi ženy túlia k hrdinovi s pivným pupkom bezdôvodne - bez štipky chémie. Film, kde sa nasilu objavuje popová královná, z ktorej pohľadu srší svetový úspech a neschopnosť reálne hrať rolu (alebo je to len kôli tomu, že má dioptrie, ťažko povedať :) Možno čakám od Bonda príliž veľa, no v dobe, keď sú už na svete klenoty ako je Casino Royale (ktorý som videl skôr ako tento), kde všetky složky fungujú dokonale, je proste Die Another day len priemerným odvarom novodobého Bonda. Na jedno videnie ale určite pobaví. Ps: tie spomalené zábery na Halle Berry a dialógy plné patosu sňou... WTF? :D jednoznačný komediálny prvok ;)(8.2.2011)

• - Nakrúcalo sa aj v exkluzívnom Reform Clube, premenenom na šermiarsky klub Blades, v ktorom po prvýkrát došlo ku konfrontácii medzi Bondom a jeho protivníkom Gustavom Gravesom, ako aj v blízkosti Buckinghamského paláca. (ash99)

• - Doslovné překlady jména tohoto filmu (jež v angličtině zní "Zemři jiný den") v různých zemích zahrnují "Smrt může počkat" (Finsko a Itálie), "Nový den ke smrti" (Brazílie), "Smrt přijde zítra" (Polsko), "Dnes neumírej" (Česká republika) a "Zemři, ale ne dnes" (Rusko). (Morien)

• - V jedné scéně si Bond (Pierce Brosnan) prohlíží knihu nazvanou "Ptáci Západní Indie". Jejím autorem je ornitolog James Bond, podle něhož se agent 007 jmenuje. (Žralok)