Dnes neumírej

Die Another Day

Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

rozpočet : $142 million tržby celosvetovo : $431,971,116(9.12.2006)

• Hal_Moore

Tenhle film se odklání od zašlých trendů Bondovek a už tím si podkopl nohy. Z klasických špionážních a mysteriózních thrillerů se stala parodie na Robocopa s přehnaně pokaženými triky. Mám rád Jamese Bonda, ale v tomhle filmu se chová jako klon Sylvestera Stalloneho (toho mám také rád). Lee Tamahori si tvoří svůj styl, který určitě nesedne každému a tím nasral převážnou většinu fanoušků, včetně mě. Záporné postavy jsou někdy Bondovitější než sám Bond. Herci nehrají na co mají ani z poloviny. A ani Pierce Brosnan nepředvádí bůhvíjaké herectví. Ale abych byl ke svému oblíbenému představiteli Bonda fér, ne vše je jeho chyba... jen dělá, co mu režisér nařídil a scénáristé mu také více prostoru ukázat své herectví nepřidali. Originalita nikdy nebyla znakem Bondovek, ale po tomhle filmu to už nepplatí. Jak už jsem kdesik nakousnul, vizuální efekty vypadají příliš uměle a počítačově. Lépe snad vypadají i anakondy v Anakondě. A to je ostuda!!! Za tenhle film neutrácejte ani korunu. Jestli by jste měli v životě o jeden jediný film přijít, volte tenhle.(20.6.2005)

Výpravná, svižná bondovka, která svým předchůdcům ostudu nedělá, naopak, některé z nich o hlavu převyšuje. Pokud přežijete úvodní trapnou půlhodinku ze Severní Koreje, budete se velmi slušně bavit.(15.2.2003)

Po IMHO nudném "Jeden svět nestačí" přichází "Dnes neumirej" a působi jako živá voda. Nastavaji take velké změny - Bond v roli loosera (vousatý, mlácený, mučený), sličná ženská agentka Jinx (Halle Berry), která má evidentně stejně dobrý výcvik jako složky MI-6 (a skoro se vnucuje myšlenka, že příště by to mohla celé odehrát a Bond by zůstal jen průměrným křovím, bohužel... Halle Berry na to nemá a její hlášky znější poněkud kostrbatě). Tradiční bondovská zápletka ve které lítají diamanty, supersatelit a spousta ledu je kolem dokola ověšená akčními scénami jako vánoční stromeček. Úroveň akce je vynikající a hláškami a odkazy na předchozí bondovky se tu skutečně nešetří... V té bondovské atmosféře plné pršících kulek, žen v nesnázích a explodujících reálií ovšem nelze přehlédnout pár slabin. Příběh začíná poměrně odvážně a ukazuje Bonda tak jak ho neznáme, ovšem jakmile divák začne mít pocit, že všechno opět najíždí do obvyklých 007 kolejí, děj se začne naopak hroutit pod tíhou své nesmyslnosti. Některé postavy mizí a objevují se jako by měly teleportační plášť a jak hlavní padouch přežil, udělal co udělal a ještě k tomu disponuje velkým bohatstvím a vražednou tunou šrotu na oběžné dráze, to se divák nedozví. Tenhle scenáristický podraz (který Robu Wadeovi a Nealu Purvisovi jistě ušetřill pár hodin nad rozepsaných scenářem), ale působí na diváka (podobně jako docela mizerné počítačové triky (za 142M by člověk čekal skutečně víc)) jako ledová sprcha... Hlavně proto nemohu dát jinak kvalitní bondovce pět hvězdiček... Vlastně ani čtyři, protože Lee Tamahori si zapomněl na place nůžky a ve střižně mu chyběly. 132 minut sice není žádná velká pálka (u Bonda je to OK), ale občas je vidět, že zkrácení by nebylo na škodu... Přes všechnu kritiku je nová bondovka jednou z těch lepších akčních eskapád agenta 007. Není sice dokonalá - občas jí něco chybí, občas přebývá, ale času stráveného s Jamesem rozhodně nebudete litovat... (dávám 3.5/5, což bohužel musím zaokrouhlit na čtyři ;).(21.12.2002)

Neuvěřitelně vtipné, akční a plné nadhledu. Značně modernizované a přesto nepostrádající "bondovské" kouzlo.(10.12.2002)

• - Tento film si zakládá na efektní honičce "vytuněných" vozidel po ledě. V autech se po ledu jezdilo i ve filmech V tajné službě Jejího veličenstva a Dech života. (Morien)

• - Pro natáčení bylo použito 10 Jaguárů XKR. Čtyři z nich měly pohon 4x4 a pětilitrové osmiválce od firmy Ford, další čtyři byly standardní, nijak neupravené. Zbylé dva byly pouze coby karosérie pro explozivní kaskadérské kousky. (Vrbson)

• - Názov filmu sa objaví až v 14. minúte. (marciano)