Dnes neumírej

Die Another Day

Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Neskutečně přepálené CGI béčko z guilty pleasure ranku. Což sice není úplně na škodu samo o sobě, ale k bondovkám to krutě nesedne.(15.2.2004)

Bond vstupuje do nového tisíciletí. Velmi zábavný a svižný příběh a důstojný konec Pierce Brosnana. Bavil jsem se dobře a dokonce i ta nenáviděná Madonina píseň se mi velmi líbila.(28.5.2005)

#20 - Krajšie lokácie (úžasné a grandiózne finále na zamrznutom Islande), ešte viac sexi bondgirl, viac výbuchov, svižná akcia, premakané bondovské hračky. Zdalo by sa, že píšem komentár k najlepšej bondovke, no pravda je inde. Scenár má pomerne dosť múch, zadrháva sa hlavne v scénach mimo akciu a strhnúť na seba pozornosť sa nedarí ani hercom. Brosnan fajn, ale je vidno, že si svojho Bonda neužíva ako v prvých dvoch dieloch, záporák v podaní Stephensa - skôr priemer, našťastie tomu dopomohol Rick Yune. Bondovka (a zvlášť táto výročná) si ale jednoducho zaslúži väčší drive, vyššie obrátky a väčší zápal od všetkých zúčasnených. 60%.(13.1.2014)

Navzdory kritickým ohlasům musím říct, že poslední "Brosnanovka" to s velkou grácíí velmi slušně uzavřela. Nemá smysl řešit, že něco bylo přehnané (např. Bondův pád z útesu a následný kitesurf, klesající hořící letadlo), to zkrátka k bondovkám patří, i když nad tím zůstává rozum stát, a například mě to nutí přemýšlet nad tím, jak moc je to neskutečné nebo neproveditelné a projekci ruším tím, že se snažím vysvětlit, jak a co by se asi stalo, kdyby to bylo doopravdy. Ale zvykám si (a má spolusledovnice též). Na mé cestě bondovkami napřič časem narážím na mnohem větší nešvary. Zde například tvůrci šáhli zničehonic po zpomalených záběrech. Nechci být škarohlíd, ale namontovali je v devadesáti procentech v časově velmi nevhodných situacích. Takový efekt sem nejspíš nepatří. Ale dosti hanění díla. Pierce Brosnan je zde nebývale elegantní a zdá se mi nejvíce "bondovský". Dokonce si šáhne na dno v korejském krimu, kde se z něj stane dobře živený Robinson, což je poměrně veselé. Ale více to toho robocopa polidšťuje a to se mi líbí. Pasáže z Kuby nebo školy šermu považuji za nejlepší z celého filmu. Potom už všechno jede podle zajetého schéma. Bond se dostává do situací, kde mu jakoby náhodou zrovna pomůžou vychytávky od Q. (naprosto vynikající John Cleese). Dokonce ani nejde do finální akce jako solitér, ale se svou Bond girl. Halle Berry byla velká sázka do loterie a možná ji puritánští zastánci starých bondovek nepřijali, ale mně rozhodně kápla do noty. Každopádně mnohem akčnější podívaná, než předchozí Jeden svět nestačí a to si tu čtyřhvězdu zaslouží.(8.11.2012)

Rozpočet $142miliónovTržby USA $160,942,139Tržby Celosvetovo $431,971,116║ Jedna z najnevýraznejších Bondoviek. Už bol veru najvyšší čas pre zmenu. /40%/(12.1.2007)