Dnes neumírej

Die Another Day

Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Bondovi se oslava čtyřicátin hodně povedla, byť nezastírám, že k plnému požitku z filmu je třeba mít staré bondovky v malíku a všímat si příjemných detailů, které odkazují až hluboko do časů Dr. No, Srdečných pozdravů z Ruska či Thunderballu. Brosnanova interpretace Bonda je svá, chlapácká, charismatická, akční... 007 v jeho podání nehýří vtipem, ale spíš pohybem a akcí (absenci opravdu dobrých hlášek beru za velké mínus filmu), která občas překračuje míru dobrého vkusu, ale přesto je zábavná a dobře natočená. Klidně bych se ale obešel bez přepáleného závěru, který je umělý jak silikony Pamely Anderson. Příběhem neudělá Bond číslo dvacet díru do světa (satelit, diamanty, zloduch s proměnlivou tváří, to všechno už tu bylo), ale je to urovnané do poutavého proudu děje, který navíc koření Bondovo zlidštění skrze utrpení a následné "povstání z popela". Vážný a temný tón úvodu filmu moc sluší... Vadí mi následující – Halle Berry je na prostou Bond girl až moc dobrá herečka, Toby Stevens v roli ústředního zloducha nemá ten správný šmrnc a Lee Tamahori úplně zbytečně pašuje do jinak řemeslně slušně zmáknuté režie moderní kamerový stop time a další klipové vychytávky, které jsou samoúčelné a dojem z filmu kazí... Dnes neumírej je totiž stará dobrá bondovka převlečená do hávu moderny, ale se srdcem pěkně staromilským, lehce naivním, avšak upřímným. A tak se mi musí líbit... se znatelnými ale. Edit 2012: Která roky bobtnají. Předně - ta slepá ulice z filmu doslova křičí a potvrdí ji i doprovodný materiál z Blu Ray. Brosnanův Bond se nedá nikam posouvat, posouvat se dá jen jeho okolí, a to do absurdní fantasy. S odstupem času se tenhle film jeví skutečně jako výkřik absolutní nostalgie smíšený s opozdilou touhou z Bonda udělat i konkurenceschopnou komoditu v době sílícího CGI spektáklů. Je to úplně mimo, hlavně v druhé polovině, jejíž digitální hnusota léty narůstá. Jinak jako sbírka fetišů a odkazů mě to baví, ale Tamahori je nedokázal zakomponovat jinak než jako náhodné "nostalgické předměty" - to o něčem hovoří. Předislandská část je ale pořád víc než tolerovatelná.(9.11.2004)

Jako akční film funguje skvěle, jako "filmová" Bondovka také, jako prznění předlohy to je dokonale a ani Brosmanovo charisma to nezachrání.(21.8.2007)

„Snažím se přežít“, pronese v jednom momentu Bond a žádná jiná hláška by nemohla lépe vystihnout, oč agent s povolením zabíjet během své dvacáté filmové mise s nasazením života usiluje. Snaží se přežít v 21. století, do něhož s Dnes neumírej vstoupil. Snaží se tak usilovně, až zapomíná, kým a pro koho chce být. Dynamickou akcí pro dřívějším Bondem netčené mladé diváky, kteří ocení honičky namixované podobně jako hudba, nebo vzpomínkovou zábavou, která pro fanoušky a pamětníky shrnuje proměny, jež série za uplynulých čtyřicet let prodělala? Dnes neumírej je prapodivnou bondovkou, rozhodně odvážnější než sám se sebou spokojený Jeden svět, ale vzpomínající na staré časy poněkud neupřímně, protože příliš dnešně. Brosnan si zasloužil vyrovnanější rozloučení s jeho nejslavnější rolí. 65%(19.8.2005)

Soundtrack David Arnold: 1. Die Another Day - Madonna [4:38] ,2. James Bond Theme - Bond Vs Oakenfold [4:05] ,3. On The Beach [2:51] ,4. Hovercraft Chase [3:49] ,5. Some Kind Of Hero? [4:32] ,6. Welcome To Cuba [2:07] ,7. Jinx Jordan [1:29] ,8. Jinx & James [2:04] ,9. A Touch Of Frost [1:52] ,10. Icarus [1:23] ,11. Laser Fight [4:35] ,12. Whiteout [4:55] ,13. Ided Inc. [3:08] ,14. Antonov [11:52] ,15. Going Down Together [1:36],(8.6.2011)

Do roku 2002 najbombastickejší, najvýpravnejší a najvyblískanejší Bond. A tiež najuletenejší a najzábavnejší. V rámci série ide o podobnú výhybku, akou bola vo svojich vodách LETHAL WEAPON 4. Bond naháňa v neviditeľnom aute dvoch batmanovských padúchov a keď ich zlikviduje, najvyšší šéf britskej tajnej služby Michael Madsen si spokojne zapáli cigaretu, odkazujúc na svoju kreáciu Vica Vegy z Gaunerov! Zvláštne uznanie za príťažlivosť má u mňa Halle Berry, krásna to kombinantka ženskej krehkosti a snaživej, dračej agentky. Madonna je trapná. Tým jediným, čo u mňa tento nadupaný (i keď v poslednej tretine možno trochu naťahovaný) film drží pod najvyšším hodnotením, je jeho mierna priblblosť. Vo finálnej scéne mi už obaja padúchovia pripadali ako nejakí Power Rangers pajáci z Van Dameho Street Fightera.(12.12.2002)

• Halle Berry

• - Niektoré scény sa odohrávajú aj v Eden Project, najväčšom skleníku na svete, ktorý leží v Cornwalle. (ash99)

• - V bondovce, jejíž titulní melodii má Madonna na svědomí, si zpěvačka také na chvíli zahrála - učitelku šermu Verity. (hippyman)

• - Zaoovo plné jméno zní Tang Ling Zao. Byl to první korejský záporák, který se v sérii objevil od dob Goldfingera (1964). Bondova přezdívka pro Zaa byla: "Muž, který se nikdy nesměje." (Morien)