Dnes neumírej

Die Another Day

Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Jedna z lepších bondovek a velkolepá pohádka pro dospělé. Tentokrát se děj odehrává na vojenské základně v KLDR, v genetickém sanatoriu na Kubě a v grandiozním ledovém paláci na Islandu. Šarmantní a hláškující "dvojitá nula" Pierce Brosnan spolu s krásnou americkou agentkou Halle Berry zachraňují svět před severokorejským agresorem. K tomu moderní hračky na zabíjení jako ozbrojená vznášedla nad minovými poli, změny identity změnou DNA (kdo nevěří, ať tam běží), aktivně maskované auto, lasery, masérka a masakr hrozící ze satelitu. A ještě trailer, když už jsme u těch cizích slov: http://www.csfd.cz/film/11036-dnes-neumirej-die-another-day/videa/(15.8.2009)

Bond vstupuje do nového tisíciletí. Velmi zábavný a svižný příběh a důstojný konec Pierce Brosnana. Bavil jsem se dobře a dokonce i ta nenáviděná Madonina píseň se mi velmi líbila.(28.5.2005)

20. Bondovka - Přes hodnocení místních uživatelů a zdejších komentářů nezměním svůj názor k 007: Dnes neumírej, přes výjimečnou podívanou v kině (nejdramatičtějším a nejzábavnějším zážitkem Bonda), kdy se akční tvůrce Michael Bay začíná červenat.(16.6.2012)

Bondovi se oslava čtyřicátin hodně povedla, byť nezastírám, že k plnému požitku z filmu je třeba mít staré bondovky v malíku a všímat si příjemných detailů, které odkazují až hluboko do časů Dr. No, Srdečných pozdravů z Ruska či Thunderballu. Brosnanova interpretace Bonda je svá, chlapácká, charismatická, akční... 007 v jeho podání nehýří vtipem, ale spíš pohybem a akcí (absenci opravdu dobrých hlášek beru za velké mínus filmu), která občas překračuje míru dobrého vkusu, ale přesto je zábavná a dobře natočená. Klidně bych se ale obešel bez přepáleného závěru, který je umělý jak silikony Pamely Anderson. Příběhem neudělá Bond číslo dvacet díru do světa (satelit, diamanty, zloduch s proměnlivou tváří, to všechno už tu bylo), ale je to urovnané do poutavého proudu děje, který navíc koření Bondovo zlidštění skrze utrpení a následné "povstání z popela". Vážný a temný tón úvodu filmu moc sluší... Vadí mi následující – Halle Berry je na prostou Bond girl až moc dobrá herečka, Toby Stevens v roli ústředního zloducha nemá ten správný šmrnc a Lee Tamahori úplně zbytečně pašuje do jinak řemeslně slušně zmáknuté režie moderní kamerový stop time a další klipové vychytávky, které jsou samoúčelné a dojem z filmu kazí... Dnes neumírej je totiž stará dobrá bondovka převlečená do hávu moderny, ale se srdcem pěkně staromilským, lehce naivním, avšak upřímným. A tak se mi musí líbit... se znatelnými ale. Edit 2012: Která roky bobtnají. Předně - ta slepá ulice z filmu doslova křičí a potvrdí ji i doprovodný materiál z Blu Ray. Brosnanův Bond se nedá nikam posouvat, posouvat se dá jen jeho okolí, a to do absurdní fantasy. S odstupem času se tenhle film jeví skutečně jako výkřik absolutní nostalgie smíšený s opozdilou touhou z Bonda udělat i konkurenceschopnou komoditu v době sílícího CGI spektáklů. Je to úplně mimo, hlavně v druhé polovině, jejíž digitální hnusota léty narůstá. Jinak jako sbírka fetišů a odkazů mě to baví, ale Tamahori je nedokázal zakomponovat jinak než jako náhodné "nostalgické předměty" - to o něčem hovoří. Předislandská část je ale pořád víc než tolerovatelná.(9.11.2004)

• Hal_Moore

Tenhle film se odklání od zašlých trendů Bondovek a už tím si podkopl nohy. Z klasických špionážních a mysteriózních thrillerů se stala parodie na Robocopa s přehnaně pokaženými triky. Mám rád Jamese Bonda, ale v tomhle filmu se chová jako klon Sylvestera Stalloneho (toho mám také rád). Lee Tamahori si tvoří svůj styl, který určitě nesedne každému a tím nasral převážnou většinu fanoušků, včetně mě. Záporné postavy jsou někdy Bondovitější než sám Bond. Herci nehrají na co mají ani z poloviny. A ani Pierce Brosnan nepředvádí bůhvíjaké herectví. Ale abych byl ke svému oblíbenému představiteli Bonda fér, ne vše je jeho chyba... jen dělá, co mu režisér nařídil a scénáristé mu také více prostoru ukázat své herectví nepřidali. Originalita nikdy nebyla znakem Bondovek, ale po tomhle filmu to už nepplatí. Jak už jsem kdesik nakousnul, vizuální efekty vypadají příliš uměle a počítačově. Lépe snad vypadají i anakondy v Anakondě. A to je ostuda!!! Za tenhle film neutrácejte ani korunu. Jestli by jste měli v životě o jeden jediný film přijít, volte tenhle.(20.6.2005)

• - Když Miranda Frost říká: "Já o vás vím všechno, 007. Sex k večeři a smrt ke snídani." Slova "Smrt ke snídani" je název kapitoly 11 ve Flemingově novele VE SLUŽBÁCH JEJÍHO VELIČENSTVA. (Morien)

• - Klip k Die Another Day je posledním Madonniným klipem k filmu. (NinadeL)

• - Bond sa pri jednom z dialógov s Jinx vydáva za ornitológa. Je to odkaz na skutočného ornitológa Jamesa Bonda, podľa ktorého Ian Fleming pomenoval svojho hrdinu. (Jakub225)