Trávníkář

The Lawnmower Man

• slovenský

Trávnikár

Akční / Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Japonsko, 1992, 107 min (Director's cut: 140 min)

Nejvíc miluju hodnocení typu: "Dřív se mi to líbilo, ale dneska je to hloupost plná trapných triků." Copak lidičky nechápete, že o triky vůbec nejde? Triky jsou obvykle zastaralý už ve chvíli, kdy jde film do distribuce, natož po nějaké době a hodnotit něco hlavně na základě vztahu triků tehdejších a dnešních mi přijde velice nefér jak vůči filmu, tak vůči jeho tvůrcům. Jistě, že po patnácti letech, kdy byl tento snímek natočen je to trikově z dnešního hlediska sračka, ale ne z tehdejšího. A co já hodnotím hodně kladně, triky tu nejsou nejdůležitější součástí filmu, což se o dnešních říct dá jen málokdy (mám na mysli fantastické filmy). Příběh je tady hodně ohranej. Vlastně když se nad ním zamyslím, přijde mi to jen jako zajímavě propojená smíšenina Frankensteina, Pygmalionu a Carrie s trochou té techniky. Ale jak říkají rusové, Vot Těchnika! a mají pravdu. Pokud vím, zvýšit inteligenci pomocí virtuální reality a podpůrných látek na prohloubení citlivosti nejde ani dneska (Ale pokud náhodou v nějakým tajným výzkumu ano, hlásím se jako dobrovolník.). Tenhle film je jedním z posledních zástupců filmů, kde vědec udělá přelomový objev doma ve své malé dílničce, takřka na koleně. Herecké výkony jsou slušné. Faheyho je to podle mě nejlepší role (i když později v seriálu Marshall taky ušel, ale nejvíc hrál tady). No a pro Brosnana je to pdole mě jedna z nejlepších hereckých kreací, protože co si budeme vykládat, nejúžasnější výkony podával v seriálu Remington Steele. A žádný mě nepřesvědčí, že nějaká jeho bondovka stála za víc (možná ještě tak Zlatý oko).(19.2.2006)

Nadpriemerné sci-fi so zaujímavým námetom a originálnymi nápadmi. Film pôsobí dosť béčkovito hlavne kôli slabším efektom, ktoré mohli byť na rok 1992 (čo je tesne pred Jurským parkom) o niečo lepšie. Herecky je to priemerné, Brosnan tiež nevyniká. Môžu byť aj 4*, nikomu neberiem. 70%(21.7.2008)

Prumerny thriller s nijak nevyraznym P.Brosnanem. Predloha S.Kinga je mnohokrat lepsi.(7.9.2003)

• Chrustyn

Ještě než se Brosnan proslavil jako agent 007, objevil se v tomto (ve své době neskutečně populárním) sci-fi snímku o pokusech na lidech. V tomto případě se pokouší zvýšit inteligenci u městského prosťáčka ale nebyl by to pravý sci-fi horor, kdyby se vše nezvrtlo. Béčko jako vyšité a pro dnešní dobu maximálně zbytečné, bez jakéhokoliv nostalgického kouzla.(6.3.2013)

• -bad-mad-wolf-

Dvě hvězdy za telefony.(26.7.2011)

• - Jobeovy vlasy měly být původně červené. Protože však nevypadaly příliš realisticky, byl po později změněny na plavé. (hladass)

• - Vytvořit osm minut počítačem vygenerovaných triků, které byly ve filmu použity, zabralo sedmi lidem osm měsíců a stálo to 500 000 amerických dolarů. (hladass)

• - Dálkově ovládaná sekačka na trávu byla vyrobena speciálně pro tento film. (hladass)