• Německo

Mission: Impossible 3

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Německo / Čína, 2006, 126 min

Od prvních vteřin nekompromisně nesmlouvavá, v akčních momentech nadživotní se strhující trikovou stránkou a ve správné chvíli vždy parádně odlehčená, thrillerová pecka, která v posledních letech nemá ve špionážním subžánru obdoby (vyjma Bournů, kteří jsou však v úplně jiné lize). Abramsova režie šlape přesně jako švýcarské hodinky, které se nezaseknou ani v komorněji laděných scénách zasnoubeného tajného agenta (návrat domů po neúspěšné akci patří k tomu nejdojímavějšímu) a díky geniálnímu castingu ani v té nejslabší chvilce nesklouzne k teatrálnosti. Oscarový Phillip Seymour Hoffman je chladnokrevný zmrd jako nikdo jiný, Ving Rhames sype suché hlášky jedna radost, Michelle Monaghan hraje víc než jenom „krásku v nesnázích“ a i Tom Cruise je sledovatelný, i když i zde občas zahraje svou obvyklou pózu. Ale i tak je M:I-3 tou nejlepší možnou jednohubkou, která může z vod standardního hollywoodského mainstremu spatřit světlo světa.(2.10.2006)

Je to celkom dobrý akčný thriller s Tomom Cruisom, ktorý je treťou časťou tejto slávnej série. Má dosť dobrý príbeh o agentovi Ethanovi Huntovi, ktorý už so svojou prácou skončil a túži len po usadení so svojou snúbenkou, ale keď je jeho najlepšia študentka zajatá a zabitá bohatým obchodníkom so zbraňami, rozhodne sa ešte vrátiť do akcie, aby ho dostal, čo sa mu aj podarí, ale netuší, že sa zahráva s veľmi vplyvným človekom, ktorý nezabúda a tak musí bojovať o život aj svojej snúbenky. Spracovanie nie je zlé, dokáže pobaviť, ale nie som s ním až tak moc spokojný. Určite chválim, že film si aj napriek nadriemernej dĺžke udržuje celkom slušné tempo a nejakú výrazne nudnú scénu som si nevšimol, ale problém je, že sa striedajú zaujímavejšie fázy s tými úplne obyčajnými, pričom ani tie zaujímavejšie nie sú moc výnimočné, ale potešia. A tak spočiatku to vyzerá na slušný akčný thriller, čo mi vyhovuje, ale časom sa to zmení na plánovanie a únos, čo už moc nemusím, zase sa vráti akčný thriller a takto sa to ešte niekoľkokát prestrieda. A tak ma asi polovica filmu baví viac a druhá menej. Akcie je tu celkom dosť a vo svojej kategórii patrí medzi to lepšie. Ale platí o nej to isté, čo aj o spracovaní, klasická akcia ako rôzne prestrelky, naháňačky, explózie a podobne sú skvelo natočené a aj obsahovo zaujímavé a tie rôzne lúpeže sú síce tiež dobre vymyslené, ale mňa tento typ vôbec nebaví, pôsobí to až príliš naivne. Najviac sa mi páči celá výbušná časť na moste, úvodná oslobodzovacia akcia alebo aj celkom slušný záver. Herecké obsadenie je opäť výborné, Tom Cruise, Ving Rhames, Maggie Q, Laurence Fishburne, zaujímavý záporák Philip Seymour Hoffman a viacero slušných postáv. Réžia a technická stránka sú pre tento typ filmu úplne ideálne, takže som spokojný. Túto sériu až tak moc nemusím, mám radšej normálne akčné filmy, ako tieto moderné, ale dá sa na to pozerať, niektoré scény aj potešia a je to asi aj najlepší diel série. Objektívna kvalita filmu- 76%, film sa páči mne na 62%.(20.9.2007)

Iba jedna akčná scéna je naozaj super (a navyše ju už poznáme z traileru) a chýba i hi-tech náboj, tak typický pre predchádzajúce diely. Tieto handicapy ale zakrýva skvelé vyváženie autentickosti (!) s humorným nadhľadom a hlavne dynamická story, v ktorej sa neustál deje niečo dôležité, poháňané urgentnosťou a emóciami. Ethanov vzťah k jeho novomanželke funguje parádne a keď je v hre jej život, ide o viac ako o záchranu sveta. A scény so super zloduchom Philipom Seymourom Hoffmanom sú o to pôsobivejšie, o čo menej ho vidieť na plátne. Hoffman je samozrejme zo všetkých hercov najlepší, no i Cruise podáva výkon, za ktorý ho nemožno kritizovať. Velmi odlišný, no veľmi dobre funkčný diel série. Popcorňák, ktorý, podobne ako Bourneovky, neurazí intelektuála. Úplne najviac ma potešili krkolomné zábery, začínajúce na Cruisovej tvári a kontinuálne sledujúce jeho následné akrobatické kúsky (skok z mrakodrapu, beh po čínskych strechách). Dôstojná záplata absencie De Palmovej a Wooovej eye-candy akcie.(2.5.2006)

• gudaulin

Jeden klad musím tomuhle filmu přiznat. V rámci tří pokračování série o nezničitelném agentovi je to určitě nejlepší díl, jenže mám s celou sérií problém, stejně jako mám problém s převážnou většinou akčních filmů. Je to jednoduše nerealistická pohádka, u které je potřeba vypnout mozek a nezamýšlet se nad řadou logických děr. Narozdíl od série filmů o Jamesi Bondovi jí chybí styl a humorná nadsázka. Třetí díl je sice filmařsky nejvyzrálejší, ale paradoxně mu chybí oproti předchozím dvěma snímkům skutečně důstojný protivník. Philip Seymour Hoffman je sice výborný herec, ale nemá dostatečný prostor a scénář ho dostatečně nedémonizuje a nebýt zrady, hrál by vyloženě trapnou roli rychle pokořeného protivníka. Pokud se má někdo postavit tak geniálnímu neprůstřelnému agentovi jako je Ethan Hunt a americké tajné službě vybavené hi-tech technikou, musí to být opravdu ďábel v lidské podobě, který usiluje nejméně, ale zdůrazňuji nejméně, o ovládnutí světa... Celkový dojem: 45 %.(14.4.2009)

Soundtrack Michael Giacchino: 1. Mission: Impossible Theme*-Composed by Lalo Schifrin (:52) ,2. Factory Rescue (4:14) ,3. Evacuation (2:46) ,4. Helluvacopter Chase (3:12) ,5. Special Agent Lindsey Farris (2:45) ,6. Ethan and Julia (1:23) ,7. “Humpty Dumpty Sat On a Wall” (5:53) ,8. Masking Agent (3:38) ,9. Voice Capture (2:40) ,10. “See You In the Sewer” (1:42) ,11. Davian’s Brought In (2:04) ,12. Bridge Battle (4:10) ,13. Davian Gets the Girl (2:41) ,14. IMF Escape (2:42) ,15. Disguise the Limit (3:21) ,16. Shang Way High (3:37) ,17. The Chutist (1:58) ,18. Hunting for Jules (3:53) ,19. World’s Worst Last 4 Minutes To Live (4:08) ,20. Reparations (3:33) ,21. Schifrin and Variations‡ (3:05) ,(18.5.2011)