• Německo

Mission: Impossible 3

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Německo / Čína, 2006, 126 min

Jednoznačně největší a nejlepší akční pecka roku, která ohromí svou razancí, nepřetržitou adrenalinovou akcí i solidními hereckými výkony. Abrams staví realitu a fyzikální zákony mnohem víše, než tomu bylo u De Palmy, natožpak u Wooa. Hunt je potřetí naprosto jiný a tento image je zatraceně dobrý. Srovnávat s předešlým dílem je naprosto nesmyslné, neboť jsou to dva naprosto odlišné kousky. Technicky, esteticky, stylově i co se samotné akce týče. Ta je zde na akční blockbuster nezvykle dravá, se solidní dávkou realismu. Navíc některými kousky Abrams u diváka naprosto ruluje - rychlé, ale nesmírně chytré dějové zvraty, detailní studie různých serepetiček (tvoření obličejové masky) a vychytávek. To je jedna z věcí, která této sérii chyběla. Cruise je schopný herec a jeho fyzická kondice je neskutečná (viz téměř minutový nestříhnutý záběr na jeho sprint v krkolomných uličkách) a přesně tak má zvláštní agent vypadat. A když už se zdá, že by to mohlo přece jen skřípat a drhnout, přijde na řadu nějaká ta cool hláška a zdravý nadhled. Hoffman je tak arogantní a brutální záporák, až oči přecházejí. Jeden z vrcholů tohoto roku.(5.10.2006)

Tohle je další případ neskutečně kvalitního režijního debutu. Abrams se vydal svou vlastní cestou a to se ukázalo býti nejlepším řešením. Akční scény jsou drsnější než v předchozích dílech a všeobecně film vypadá věrohodněji. Cruise když chce, tak dokáže něco uhrát, Monaghan je pěkná kost a Hoffman / Fishburne / Rhames se postarali o dostatek charismatu. Abrams přesně ví, kdy děj zlehčit Rhamesovou hláškou či jiným, divákovi příjemným způsobem. Nejvíce mě pobavila scéna, parodující LOST, a to jak dějem, tak hudbou. Roste nám další velký režisér anebo je to vše pouhá souhra náhod, která Abramsovi hraje do noty? To se uvidí u Star Treku XI. Zatím to vypadá na našlápnutou kariéru.(4.12.2006)

Nevím, proč nemám Ethana Hunta rád... Určitě není problém v hlavním představiteli, neboť Tom Cruise se podle mého dostal konečně do produktivního věku a seká jednu skvělou roli za druhou. Ale na skautíku Huntovi, který je skvělým partnerem, milencem a navíc běhá skutečně vzorově, s ukázkovým vedením těla a držením rukou, je mi prostě cosi odporného. Člověk si až povzdechne: "Podívejte, jak ten Ethan krásně běhá..." Ale to není nejhorší věc na M:I:III, nejhorší věcí na tomhle filmu jsou sekvence jiné než akční. Sekvence rodinné. J. J. Abrams bohužel dokazuje, že jeho doménou jsou seriály a říkám zcela bez přehánění, že z jeho plytkého a přihlouplého pojetí mezilidských vztahů jsem v kině rostl. A Tom Cruise mi připomínal svým hraním spíše svoje časy horší. Je to škoda, protože snaha udělat z panáka Hunta člověka je dobrou cestou, ale podle mého se z něj podařilo udělat panáka zcela jiného druhu. Naštěstí je tu ještě akce a tady Abrams boduje. M:I:III je akčňák ze staré školy, samá exploze, divoká přestřelka a minimum hi-tech režijních řešení. Konzervativně, ale skvěle natočená akčňárna určitě graduje stylovou infiltrací Vatikánu. tady pan režisér ukazuje svojí televizní klipovou školu v plné polní a nelze než říci: dívá se na to nádherně a má to zatracený španung. Další plusovkou je skvostný a chladnokrevný zloduch Philipa Seymoura Hoffmana... Takhle odpudivý a úchylný typ skutečně zalahodí a vytvoří ve filmu silné napětí. Tohle napětí funguje i navzdory tomu, že mi vztah a Ethana a jeho vyvolené Jules lezl poněkud na nervy. Jenže duel vynalézavého agenta a slizkého překupníka je prostě tak napínavý a jeho akční provedení tak adrenalinové, že závěrečná selanka, obsahující snad všechna nejhorší klišé včetně jehovisticky vysmátých zpomalovaček, prostě dojem z cekem dobrého akčního filmu zničit nedokáže. Nicméně je zcela zjevné, že tvůrci chtěli z Hunta udělat velký karakter, což se nepodařilo. Je to prostě malebný kluk z americké učebnice v zatraceně explozivním světě. Mohlo být i lépe, přesto je trojka zřejmě nejlepším dílem série... Silnější ***.(6.5.2006)

Iba jedna akčná scéna je naozaj super (a navyše ju už poznáme z traileru) a chýba i hi-tech náboj, tak typický pre predchádzajúce diely. Tieto handicapy ale zakrýva skvelé vyváženie autentickosti (!) s humorným nadhľadom a hlavne dynamická story, v ktorej sa neustál deje niečo dôležité, poháňané urgentnosťou a emóciami. Ethanov vzťah k jeho novomanželke funguje parádne a keď je v hre jej život, ide o viac ako o záchranu sveta. A scény so super zloduchom Philipom Seymourom Hoffmanom sú o to pôsobivejšie, o čo menej ho vidieť na plátne. Hoffman je samozrejme zo všetkých hercov najlepší, no i Cruise podáva výkon, za ktorý ho nemožno kritizovať. Velmi odlišný, no veľmi dobre funkčný diel série. Popcorňák, ktorý, podobne ako Bourneovky, neurazí intelektuála. Úplne najviac ma potešili krkolomné zábery, začínajúce na Cruisovej tvári a kontinuálne sledujúce jeho následné akrobatické kúsky (skok z mrakodrapu, beh po čínskych strechách). Dôstojná záplata absencie De Palmovej a Wooovej eye-candy akcie.(2.5.2006)

Tak tohle je rozhodne nejlepsi dil Mission Impossible. Prvni dil mel skvelou krimi cast a druhej mel skvelou akcni cast, ale tady je vse skvele vyvazeny. Co se tyce akce, o kterou tu jde predevsim, tak ta je naprosto dokonala, pekelne svizna, napinava, hodne realisticka (vetsinou) a neni zadna nacancana, ale hezky spinava a je tu zhruba 100 minut z celkove stopaze filmu. Jedinej problem je kamera, ktera je nekdy az moc zbesila a moc zblizka, takze se akce stane neprehlednou. Akci mam rad, takze to je pro me plus, ale na druhou stranu, zamrzi fakt, ze oproti jinejm dilum MI, se tu moc neplanuje, ale Cruise jako silenec beha z akce do akce. Udelal bych nejakej kompromis. V prvnim dilu bylo planovani moc a tady je ho malo, chtelo by to neco mezi. Pribeh je naprosto klasickej, podobnejch pribehu jsou tisice, ale aspon se tvurci pokusily o nejake zvraty, coz je plus. Jediny, co me nastvalo, bylo, ze se nedozvime, co za zbran to vlasne Cruise ukrad, ale podle me to nevedeli ani tvurci. Herci jsou dobry, Cruise se na tohle dokonale hodi a prislo mi, ze byl i trosku namakanejsi a Seymour Hoffman byl jako zaporak dost dobrej. Prislo mi, ze se Abrahams chtel vyhnout klise tehle filmu, ze se hlavnimu hrdinovy vse hned podari, coz se mu povedlo, ale trochu to prehnal, protoze co jde, to se posere a nekdy je toho uz trochu moc. Jasnejch 5*, ale porad je to jen letni blockbuster, ale skvele povedenej, coz se taky pocita.(6.5.2006)