Neumírej sám

Neumieraj sám

Thriller / Krimi / Drama / Akční

USA, 2004, 84 min

• mm13

Domýšľavé, falošné. Kvôli otravným pokusom o dobre nie o existenciálnu drámu som si toto inak celkom neškodné béčko v temnejšom balení nedokázal vychutnať. Nemám problém vypnúť, problém je, ak sa ma nejaká otrava snaží presvedčiť, že vypnúť nemám, lebo mi má čo povedať. A ponúkne mi záplavu veľkohubých prejavov, nezrozumiteľných rozhodnutí, teatrálnych gest, jedným slovom kopu hnoja... nabudúce sa tým kŕmte sami.(20.5.2014)

Drsná akční kriminálka z prostředí současného černoškého ghetta, která se formou i obsahem evidentně inspiruje klasickými filmy stylu NOIR ze 40. a 50. let - ať už komentářem hlavního hrdiny, nasvícením a barevným tónováním ( typická je scéna siluety tmavého vozu s krvavě červenými světly ) a zejména syrovou atmosférou prosycenou realisticky pojatým bezohledným násilím. Slušné herecké obsazení, zajímavý soundtrack. Neumírej sám nepředstavuje nějakou filmovou revoluci, není vyjímečný, ale ve svém žánru představuje slušný nadprůměr. Celkový dojem 75 %.(20.1.2008)

Co je černějšího než pět černochů v tunelu? Deset černochů v noir gangsterce v rytmu rapu. Hodně tmavé drama. Město je zde nasnímané zásadně v noci, černé vozy, černí frajeři v černých kapucích. Jen zlaté řetězy na krku a červená zadní světla to trochu prosvítí. S neustále dunícím rapem máte pouze tři možnosti - bud se vám líbí, nebo ho vytěsníte, anebo vás bude vytrhovat z napínavé atmosféry hezky nasnímaného filmu o nehezkém drogovém podsvětí. Kraluje mu King David ztvárněný rapovou hvězdou DMX Earlem Simmonsem, který zlo seje, pleje i sklízí. K jeho vraždě se připlete novinář Paul ztvárněný Davidem Arquettem a vezme ho do nemocnice. David tam však umírá. Úředně Paulovi odkáže svoje auto a osobní věci. Paul v autě najde kazety a při jejich poslechu zjištuje s hrůzou, co byl David zač. Zajímavě vypjaté drama působí velmi nenápadně, ale o to silnějším příběhem disponuje. Mé hodnocení: 70%(8.3.2013)

• Chrustyn

Typická černošská, rádoby drsná podívaná, která není ani akční, ani napínavá a už vůbec ne zábavná. Nuda s velkým "N".(5.2.2013)

Naozaj drsný filmík, ktorý sa len tak ku každému nedostane, no ten kto ho niekedy zhliadne, myslím, že ľutovať nebude. Atmosféra dosť hustá, DMX je ozaj cool a do tohto filmu perfektne zapadol a divák má konečne viac užije nielen jeho gangster-hlas, ale aj čo-to z hereckého prevedenia (preto asi jeho najlepší film). Neľútostný príbeh so skvelým, nečakaným záverom. Na konci filmu ste aj radi, že skončil tak ako skončil. A že vôbec skončil. Pre mňa 75%.(27.3.2006)

• DMX