Myslím na vás

(festivalový název)
  • Belgie Je pense à vous (více)

Belgie 1980, ocelářský průmysl je v krizi. Továrny se jedna po druhé zavírají a dělníci jsou hromadně propouštěni. Ztráta zaměstnání uvrhne pětatřicetiletého Fabrice do hluboké deprese. Jeho žena Céline se v něm snaží znovu probudit chuť do života. Navzdory několika momentům znovuobjeveného štěstí se Fabrice nepřestává cítit zbytečný a odchází. Milující Céline se jej vydává hledat. Podaří se jí ochránit Fabrice před sebou samým a vyvést jej z bludného kruhu depresí? (oficiální text distributora)

hanakonochi

Keby som Je pense à vous videl v čase jeho vzniku, ani zďaleka by som ho nedokázal vnímať rovnakými očami ako dnes. Depresívna rodinná dráma určená pre ľudí v strednom veku, pre ľudí s krízou stredného veku. Nik ho nedokáže pochopiť lepšie ako práve stredná generácia. Koniec koncov, je ľahké vypočítať koľko mali Frères Dardenne rokov, keď ho točili. Pre všetkých, ktorí sú, boli, alebo plánujú žiť vo zväzku manželskom, pre tých, ktorí stratili zamestnanie a čo je najhoršie, pochovali otca. Pre nás, ktorí musíme žiť pre svoje deti, musíme sa naučiť odpúšťať a byť silní aj vo chvíľach kedy to nejde. Srdcervúce scény tohoto krásneho filmu sú mojich slov len dôkazom. Najlepší film režisérskej dvojice. ()

Pevek2

Dardenni by asi nemeli za takovy nazor radost, ale zda se mi ze Klukem na kole se tematicky, motivicky i filmovym jazykem vratili prave k Je pense a vous. Ten film ma pochopitelne k jejich pozdejsi praci a perfekcionismu daleko, ale ma drive, je verohodny a navic me skvelou hudbu Wima Mertense. ()