Smic Smac Smoc

• Francie Smic, Smac, Smoc
všechny plakáty

Willy Kufalt

Vedle Dobrodružství je dobrodružství z následujícího roku jde o snad druhý nejodlehčenější film Clauda Lelouche, až na chvilková zvážnění k závěru je to ryzí komedie s často hodně odvázaným humorem. Sledujeme scény ze života, práce, zážitků a hlavně veselí trojice chudých dělníků z okraje společnosti i jejich nových dvou přátel v podobě nastávající manželky jednoho z nich a slepého harmonikáře z ulice. Pro mě měl tenhle vesměs přírodní „dýchánek“ jedinečnou atmosférou a z ústředního obsazení si mě tu získal Lelouchův dvorní (ne)herec převažně vedlejších rolí Charles Gérard, který zde rozjel naplno své svérázně nezávislé herectví (a dokonce tu i stepuje! :)). Tradičně nechybí ani padnoucí poetická hudba Francise Laie, který tentokrát nečekaně také ztvárnil výraznou roli před kamerou a jako harmonikář v jedné scéně zahrál mj. svou známou melodii ze staršího režisérova filmu Žít a užít. Není to rozhodně žádný Lelouchův tvůrčí vrchol, to jsem něco podobného ani nečekal, ale zjišťuji, že mě tyhle zcela nenápadné počiny „bokem“ s hodně nízkým rozpočtem baví od pana režiséra (až na drobné výjimky) taktéž a hodně. [80%] ()