Talisman (TV film)

Komedie

Československo, 1991, 59 min

Tak konečně jsem narazil na název této pohádky nebo spíše komedie, kdysi jsem ji viděl v tv, v neděli ca 13:10, v hlavě mi utkvělo, že zde hrál Vladyka a Bek a že hlavní hrdina je chuďas a má zrzavé vlasy, díky náhodě, když se dostane k paruce a svým schopnostem se dokáže prodrat ve společenském žebříčku vysoko, najde lásku, štěstí a tuším nakonec je po něm pojmenováno i pivo. Ale Igonda - Ševčíková v tom jistě nehraje.(18.4.2014)

Nestroyova úspěšná divadelní hra, vrhající své satirické ostří na bezcharakterní šosáky i zdegenerovanou šlechtu, našla v televizním zpracování pod režijním vedením Jaroslava Dudka velkou oporu především v ženském hereckém obsazení. Jiřina Jirásková (hraběnka), Jiřina Bohdalová (zahradnice) a Iva Janžurová (komorná) dokázaly z poněkud obstarožního kusu vykřesat solidní konverzační komedii, které neschází vtip ani pointa. Kterak zvítězil kapitalismus nad feudalismem.(21.4.2016)

Příjemná televizní satirická komedie, která si bere na paškál pokrytectví a předsudky ve společnosti. Tady je navíc zasazuje do období vzniku kapitalismu, takže si navíc dobírá ten skomírající zámecký svět, který bere za své ve střetu s podnikatelským elánem lichváře a pivovarníka skvěle zahraného panem Sovákem. I když má hra pomalejší televizní tempo a televizně vyhlížející kulisy, jejím plusem je výborné herecké obsazení a řada satirických hlášek. Celkový dojem: 75 %.(15.3.2010)

Milé díky špičkovým hercům a herečkám. Ale nejvíce mě zaujalo vyrýsované břicho 32letého Miroslava Vladyky, kterému zrzavá paruka fakt slušela.(21.5.2016)

V titulcích filmu uvedeno: název Talisman aneb Definitivní vítězství kapitalismu nad feudalismem.(30.5.2016)