Není to úplně špatný seriál, ale já nevím - mně tady herectví Olgy Scheinpflugové jde jakoby proti srsti. Je ale asi to jediné, co mi na tomhle seriálu výrazně vadilo. Na svá léta slušná televizní zábava.(15.5.2003)

Průkopnický český seriál, jakási kombinace sitcomu a pozdějších dietlovek (pokud vím, jako scénáristé se střídali Jaroslav Dietl a Jiří Hubač). Olga Scheinpflugová v roli kuchařky, která chvílemi dost protivně strká do všeho nos, Iva Janžurová hrající znuděnou šestnáctku a Jiří Sovák jako bodrý, leč mírně cholerický hostinský s obligátní rádiovkou. A samozřejmě Josef Kemr jako podivín Sova. No, zub času je tady znát, ale myslím, že je to pořád docela dobrá zábava. 70 %(6.5.2003)

Musím dát maximum hvězdiček, protože na tehdejší dobu to byla bomba. Nutno však říct, že Jiří Sovák ze své role protivného, nerudného člověka už do konce života nevyšel. Hrál je pořád. Na své mládí předvedla dobrý výkon Iva Janžurová. A hlavní představitelka? Vdova po Karlu Čapkovi Olga Scheinpflugová byla jedna z našich nejlepších divadelních hereček. Jenže z filmem a televizí neměla žádné zkušenosti. A na jejím výkonu v tomto seriálu se to trochu podepsalo. Kdo chce vidět její perfektní filmové herectví, ať shlédne Čintamani a podvodník.(1.2.2004)

• dobytek

Seriál o nějaký divný starý bábě, která se každýmu plete do života a má potřebu pořád něco řešit. Taky mi dost lezla na nervy Janžurová, ze který jsem měl pocit, že tam hraje mentálně postiženou. Viděl jsem sice jenom 3 díly, ale obrázek jsem si o seriálu udělal a rozhodně nelituju, že jsem neviděl všech 7.(16.8.2009)

Zašlý věk prvního, takřka konzuního vpádu plastů-umělých hmot, čas šusťáků a dederonových košil, první projevy blahobytu na příděl první poloviny šedesátých let, to všechno koncentrováno do mikrokosmu zašlého, neudržovaného lokálu a zestárlé zestátněné matky rodu - to je svět jednoho z prvých skutečných moderních televizních seriálů naší doby. Jeho hlavním šperkem bylo a je vynikající, byť až příliš kukátkovým pojetím ovlivněné herectví národní umělkyně a spisovatelky Olgy Schenpflugové. Kolem něj se soustřeďují buď již jsoucí, nebo budoucí velké postavy naší Thálie - Jiří Sovák a Iva Janžurová patří patrně k těm nejzřetelnějším. Fakt, že televizní i filmové umění se vyvíjí, je jedno, a Filipova invence, vložená do kvalitních scénáristických předloh, je to druhé. I klasika, zabalená do ne zcela atraktivních obalů, zůstává klasikou. Totéž platí o kvalitě, bez které je pojem klasiky nepředstavitelný. Nepředstavitelné je i to, že seriál stále není dostupný na DVD nosičích.(20.10.2007)

• NinadeL

7/7 Domnívala jsem se, že moje averze je způsobená jen tím, že jsem tento seriál sledovala prvně už jako dítě v doprovodu velké obdivovatelky tohoto díla. Ale několikrát jsem se v posledních letech přesvědčila, že dětský instinkt v tomto případě nezklamal a je mi skutečně líto, že se tento náš historicky třetí seriál, respektive čtvrtý, stal pomníkem herectví Olgy Scheinpflugové.(15.2.2009)

Hezká milá a jemná komika v podání paní Scheinpflugové a ostatních velikánů čes.herectví.(19.7.2009)

O. Scheinflugová nebyla dobrá herečka. Mrzelo mě to. Přál jsem si, aby byla. Ale je zajímavým dokladem toho, koho isi za ženu vybral Karel Čapek. Seriál je i mimo jiné ukázkou různých mezilidských problémů, které se v té době řešily, a které nejsou cizí ani v dnešní době. Hlavně se mi líbí dva díly - jeden, kdy hlavní představitelka podporuje svého syna (V.Menšík), věří mu, i když ten žije ve snech, a na vysoké noze. A tak se z něho stal defraudant, ale jeho máma ho má stejně ráda, chce v něm vidět dobráka, správného frajera. Druhý díl je o tom, jak se Sovák učí i neučí - anglicky, aby nakonec zjistil, že hospůdka v Praze je přece jen pro něho to lepší, než pracovat v zahraničí. Pěkná studie jedné lidské psychiky.(28.8.2010)

Samozřejmě, že objektivně nelze Filipově rodinné odysee z jedné zašlé restaurace upírat historické zásluhy, ovšem je smutné, je-li Olga Scheinpflugová vnímána pouze skrze tuto roli. Škrtáním všeho ostatního se ničeho nedocílí.(24.12.2010)

Jaroslav Dietl je Pan vyprávěč. Poslední velká role herečky Olgy Scheinpflugové. Ta mi z celého seriálu přirostla k srdci nejvíce, protože hrála naprosto obyčejnou a opravdovou ženu, které se starosti nevyhýbají a která žila svůj život jako všichni ostatní. Žádná vyumělkovaná figurka.(29.7.2010)

Banální zápletky rozvedené do hodinových příběhů a tristní gagy roztahané do půlhodinových dialogů. Musím přiznat, že první zážitek z televize počátku devadesátých let byl silnější. Z dnešního pohledu tady navíc vidím paralelu s Ženou za pultem. Stejně jako Anna Holubová, tak i tady Eliška Rabasová kafrá do života kdekomu, aniž by o to kdokoliv stál. Jenže poetika šedesátých let a Švorcová za pultem je přecejenom sto a jedna. Proto i Eliška a její rod snese lepší hodnocení.(31.10.2013)

Jestli byl seriál původně myšlen jako sitcom, tak se (aspoň v prvních třech dílech) trochu míjí účinkem. Nicméně jestli to je opravdu první český pokus o něj, tak trochu slov uznání bych měl a navíc toto silné obsazení (nejlepší je asi Vladimír Menšík, ale i Iva Janžurová nezůstává pozadu) jen těžko zklame... až tedy na hlavní roli paní Scheinpflugové, kde jsou vážně vidět malé zkušenosti s filmem.(2.8.2009)

• rt12

Viděla jsem to třikrát a nikdy mě to nebavilo. Problémy zúčastněných mě byly vzdálené.(20.5.2014)

Jeden z prvních seriálů u nás. Ale jo není to zlé. J.Sovák už ve své rádiovce do toho Kerm,Janžurová a Olga. Věčně namol V.Lohnický a jedna pražská 3.cenová hospoda.(30.12.2007)

Na Filipa v autenticitě nikdo nemá, je to svým způsobem podobné jako Papouškova trilogie ale chytřejší.. Zajímavé je když jsem seriál viděl před 20 lety nemohl jsem Scheinpflugovou fakt ustát a dneska se bavím...stejně jako se bavila podle mého i ona..(5.5.2012)

Tento seriál si pamätám hlavne preto, že tu hrala O.Scheinpflugová. Je to jeno z mála diel kde sa zachovala. Zaujala ma aj mladučká I.Janžurová, ktorá je ako škaredé kačiatko. Seriál ma zaujal , tak mu dávam 60%.(26.9.2005)

Na to, že je Eliška a její rod průkopnický český (československý) seriál je opravdu dobrý. Je točený opravdu stylem "ze života", většina scén proto působí opravdu jako kdyby se skutečně staly, je to takový děj, který byste v té době mohli vidět asi v každé desáté hospodě s "babkou", která se do všeho plete, skoro jako by v nějáké hospodě zmačkli tlačítko zapnout na kameře, večer se vrátili a pak to jenom prostříhali a vybrali nejvtipnější momenty. Takové náměty ze života snadno můžou sklouznout kamsi do smetiště seriálové tvorby, ale tady to s přehledem nehrozí - relativně vtipný scénář, vynikající herci v čele s opravdu výbornou herečkou Olgou Scheinpflugovou. Na tu dobu opravdu dobré a i dnes po tolika letech se na to dá s přehledem dívat a pobavíte se, s nadhledem to strčí do kapsy kdejaké současné rádoby seriály. 80%(16.8.2009)

Je pravda, že herectví Scheinpflugový je poměrně nepříjemný a taková ta její rázovitost a sebevědomá nekompromisnost nepůsobí sympaticky. Na druhou stranu tam zase Jiří Sovák předvádí vrchol komediálního herectví a díky němu je seriál poměrně dost zábavnej. Je výborný, že už v 60. letech začal ve svých rolích nosit tu připitomělou rádiovku, kterou pak nonšalantně nosil i třeba v Chalupářích nebo v Marečku, podejte mi pero. Skvělej je i Kemr, kterej jednoho dne náhodou přespí u Scheinpflugový a už tam zůstane nakvartýrovanej navždy. Poměrně konsternujícím dojmem na mě působí fakt, že u takhle profláklýho seriálu se poslední dva díly nenávratně ztratily.(8.7.2013)

Genialni vtipne dialogy a neopakovatelne herectvi! Zajimalo by mne, co vse bylo natoceno mimo scenar, cistou improvizaci , protoze nektere hlasky od Sovaka, Janzurova, Scheinpflugova, to se myslim vymyslet dopredu neda :) Serial si pamatuju z dob detstvi a jsem rad, ze jsem si na nej po letech vzpomel. Stoji rozhodne za to!(26.11.2013)

Seriálek natočený s úchvatnou čecháčkovskou finesou.Olinka Scheinpflugová (i přes svůj věk) byla hvězdná a krásně česká se vším všudy.Tak jako toto dílko, si vychutnávám filmy pánů Menzela a Formana.(6.6.2009)

<< předchozí 1 2