Duch času (TV film)

Rodinný

Československo, 1990, 60 min

Závěr byl slušný, hlavně procitnutí hlavní postavy po smrti rodičů.(14.7.2008)

Slibný námět, avšak slabší scénář, celkově tedy průměr.(14.9.2014)

Král má patologickou potřebu válčit. Té se nemůže zbavit, kromě vzácné chvíle, kdy je mrtvý, a co se děje kolem nejen neřeší, ale v podstatě ani nereflektuje. Královna mu starostlivě klade dlaň na paží a sladce šveholí o tom, že jsou chudí a po další válce budou ještě chudší. Chudí duchem začínali, po téhle stránce se to významně zhoršovat asi nebude. Princezna je na začátku frocek, potom se lekne splnění svého přání a nakonec je frocek o něco menší. Hodinářský tovaryš a voják z toho vycházejí bez ztráty květinky, první se ztrátou svobody, druhý se na svobodu vrací. Časové přesuny jsou zmatené a nedůsledné. Tohle major Zeman nezvládl příliš dobře.(31.12.2015)

• honajz

Od úvodní situace s duchem času ("jen si zkuste, jaké to je, když každý chce mít hodinu navíc, pořád nestíhá...") jsem čekal nějaké zamyšlení nad tím, že času je tak akorát, a že je jen na nás, jak jej využijeme, ale nakonec se to zvrtlo v jakousi křeč, kde každý chce být buď mladý nebo vládnout nebo válčit, nějaká vnitřní sebereflexe nebo jakákoliv reflexe zde nakonec chybí. Stejně se všichni nakonec honí za klíčkem k hodinám. Pár mouder tu zazní, ale celkově se spíše člověk soustředí spíše na to, kdo je jak zrovna mladý či starý, než na nějaké vyznění. Které prostě chybí, nebo je nutné si je těžce domýšlet, což je u pohádky špatně.(17.1.2015)

• Marthos

Divná pohádka. Kostka chce válčit, Štěpnička vládnout, Rösner sociální spravedlnost a Pyško princeznu Malovanku. Jenže ta nechce jeho, ale kouzelný klíček... Ještě že se v pravý čas objeví starý šmatlavý děda v podání Vladimíra Brabce, který celý ten zamotaný příběh zase vrátí do jeho původní podoby. Snad by to ani tolik nevadilo, kdyby se to celé nakonec nezvrtlo v hysterické finále bez rozuzlení. A to je prostě podvod.(2.7.2016)

• - Exteriéry se natáčely v Praze a u zámku v Průhonicích u Prahy. (rakovnik)