Dvě z policejní brašny (TV film)

Komedie / Krimi

Česko, 1996, 42 min

Půvabné řešení dvou mini povídek, které Zdeněk Svěrák napsal na motivy Josefa Burgra. Zajímalo by mě, jestli už byl tentokrát Ladislav Smojlak se svou režií spokojený, protože k sobě bývá dosti sebekritický. Samozřejmě, že se spolu s předními představiteli DJC (obzvláště milý byl Petr Brukner, největší to náš naivní herec) ocitáme v roce 1946 - tím si je jistý každý, kdo sleduje takové "nepodstatné" věci jakou jsou rekvizity a kostýmy. Je jen zajímavé, že dříve Bean a dneska Karlos80 si sice tuhle chybku opravil, ale zase ponovu dokázal pomotat něco jiného... No je to zdejší koumák. Ještě, že jsou na světě důležitější věci, nejenom v podání jeho, ale i Babičky :)(21.8.2009)

80% - Zábavně zpracované povídky z policejního prostředí v režii Ladislava Smoljaka...(13.6.2007)

První povídka - Blázen - lehce podprůměrná, druhá - Eskorta - nadprůměrná. Somr v postavě pokrejvače Holuba skvělý. Když vám sem zatejká, tak se mě to tejká." Kladem je i výprava - vlak, zmrzlina.(29.1.2012)

Bean: Mám dojem, že to nebylo o prvorepublikové, ale o třetirepublikové (1945-48) policii. Nejsem si jist, ale myslím, že tam dokonce padlo slovo o Sboru národní bezpečnosti. Taky se mi policajtské uniformy zdály dost odlišné od těch co nosej v Četnickejch humoreskách. Ale ruku bych za to do ohně nedal. Určitě se to odehrává v letech 1935-1938 nebo 1945-48, protože na zdi vysí portrét Edvarda Beneše jako prezidneta. Ale to už je jenom nepodstatný detail, protože to co je důležité, že tu najdeme skvělý svěrákovský humor, který funguje dokonale. // Parafráze: Vaším úkolem bude zneškodnit nebezpečného šílence. A to babičky. Edmunda Babičky. // Dobrým vtipem (nebo to byla náhoda?) byla také role Evy Holubové, která hrála paní Holubovou.(9.3.2007)

Blázen vyloženě stojí na pointě a před ní se přes Faradayovu klec moc humorného záření nedostane, Eskorta pak částečně napraví reputaci a to především díky výkonu Josefa Somra v roli uvědomělého recidivisty. Suma sumárum, sice grátis, ale nic fenomenálního, co by se trvale zapsalo do análů české komediální tvorby.(30.3.2015)

• - Děj filmu se podle kalendáře nadporučíka odehrává v roce 1946. Příslušníci na sobě však mají zelené uniformy, které se začaly u VB používat až na konci let šedesátých. Do té doby oblékali uniformy modré. (Smells)

• - Děj filmu se podle kalendáře odehrává v roce 1946. A správně je v žel. stanicích a ve vlaku slyšet zvuk parní lokomotivy, avšak v jednom záběru lze ale spatřit v čele historické soupravy motorovou lokomotivu z druhé poloviny šedesátých let, běžnou v provozu v době natáčení. (Ganglion)