• Mexiko

• slovenský

Mexiko / Španělsko, 1961, 90 min

Luis Buñuel

Předloha:

Benito Pérez Galdós (kniha)

José F. Aguayo

Poniektorí ľudia majú občas dojem, že sú samým stelesnením boha. Majú neutíchajúci pocit konať dobro za každú cenu a nič za to nežiadať. Nie je na tom nič zlé, ale na ľudí, ktorým podala pomocnú ruku Viridiana, treba tvrdý režim. Podobných ľudí len ťažko prevychováš, pretože oni chcú žiť presne takto a nič na tom nechcú meniť. Vraví sa, že za dobré nič dobré nečakaj a Viridiana sa o tom presvedčí. Scéna večere a likvidácie domu vo vás ostane ešte dlho a pomôcť nejakému chudákovi vám na pár dní nebude pripadať ako najlepší nápad. 80%.(21.11.2011)

Viridiana projde mnohými utrpeními/životními zkouškami/změnami. A nejen ona, ale i celý film, který začíná Händlovým Aleluja a končí rockerollem(+moje milovaná věta: “Každá kočka je v noci černá.“) Příběh o padnutí světice a o jejím podrobení se bezvýchodnému světu? Proč ne! To je docela dobrý námět na nadprůměrné drama. To by však nesměl být pod režií i scénářem podepsán Buńuel - Viridiana je něčím víc. Film zhusta využívá surrealných motivů -krb, švihadlo, nemravný hodokvas parodujíci Poslední večeři Páně, střihová sekvence modlících se žebráků a Viridiany kontra záběry na „budující se“ kapitalismus - není však Andaluským psem ani Zlatým věkem. Překrásná Silvia Pinalová je představitelkou, snící sen o spravedlivém a dobrém světě, čímž je samozřejmě předem odsouzena k pádu. Už její první konfrontování se strýcem (umně ho označím dobráckým a velice nešťastným mužem) ji přináší šok. Ale teprve další setkání s pragmatickým nevlastním synem starého strýce je čistým postavením vedle sebe dvou různých světů. Zprvu jsem držela pěsti Viridiana, ale cožpak můžeme od světa, který kamenuje své svaté čekat zázraky? A Jorge stejně dávno věděl, že si jednou se svou sestřenkou zahraje karty.(5.6.2006)

Narúšanie tradičných schém významovými posunkami a uchovanie si surreálnej, ale zároveň svojbytnej a len pre Buňuela typickej poetiky. Táto znepokojivá obrazová lyrika premiešaná so svojráznym sarkasticko-anarcho-skeptickým nazeraním na svetské i cirkevné inštitúcie tvoria základ najlepších filmov tohto španielskeho režiséra. Neinak je tomu i vo Viridiane, v podstate banálnom príbehu o novicke, ktorá pred zložením sľubu čistoty prichádza za strýkom aby po tragickej udalosti v dome opustila múry kláštora a venovala sa kresťanskému milosrdenstvu formou pomoci chudákom a mrzákom. Spomenuté posuny vytvárajú bizarný čiernohumorný príbeh, s jedným vyvrcholením v scéne s odvalenou poslednou večerou žobrákov a druhým, dráždivejším, pri partičke kartovej hry.(26.2.2005)

Ve své době jistě kontroverzní film s mnoha smysly a tématy, které byly do té doby tabu. Ukazování toho že konat velké dobro se nevyplácí, přísně utajovaných lidských úchylek a církevní nelibosti hodně Španělům leželo dlouho v žaludku a Luis Buňuel musel emigrovat do Mexika. To byl začátek šedesátých let dvacátého století. Dnes nám zůstává pouze tento film. Film čistý, okouzlující, dokonale propracovaný s překrásnou Sylvií Pinalovou, mužným sympaťákem Franciscem Rabalem a elegantním Fernandem Reyem. "Viridiana" - krásné jméno, krásný film.(22.4.2006)

Škodolibý film potměšilého režiséra na téma každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán a když není kocour doma, myši mají pré. Pěkné.(6.1.2008)

• - Podle Conchity Buñuelové byly použity autentické kostýmy. Chudákům rozdávali po Madridu nové šaty výměnou za jejich hadry, které následně vydezinfikovali, ale neprali. (džanik)

• - Režisér Vittorio de Sica byl po zhlédnutí tohoto filmu zhrozený a zaražený. Cestou z kina se ptal Buñuelovy ženy, jestli je její manžel opravdu takový netvor a jestli ji v soukromí nebije. (raininface)

• - Ke stému výročí španělského filmu (1996) byl kritiky a profesionály vybrán jako nejlepší španělský film. (džanik)