Povídky z kuchyně

Poviedky z kuchyne

Kitchen Stories

Komedie / Drama

Norsko / Švédsko, 2003, 92 min

"Co to máš sakra na krku?" "Šálu." "S ocasem?" "Ano, s ocasem." Folkemu je umožněno to, co by uvítal snad každý filmový divák - zasahovat do života člověka, kterého pozoruje. Empatie mu nedovolí zůstat u pozorování a tak si, chápaje, že některé skutečnosti do tabulek zkrátka zanést nelze, s objektem svého výzkumu vymění nejen šňupací tabák, ale i místo. Pro zápletku druhotné střídání rolí pozorovaného a pozorujícího je nakonec originálnější než ústřední sbližování dvou mužů, potažmo dvou kultur. Vlastně mi bylo docela sobecky líto, že k sobě dlouho mlčící Nor a dlouho mlčící Švéd našli cestu a jali se konverzovat, pravda, s kouzelnou prostotou a bonusem v podobě nedbale rozházených kousků absurdního humoru, o zásadních otázkách lidstva. Upokojující atmosféra severské smířenosti film ani poté neopouští, ale obdiv nad minimalismem Hamerova filmového jazyka střídá vyčkávání, nakolik pevně se bude scénář držet tušeného dějového vývoje. Pevně. 70%(14.9.2012)

Bylo to dobré, ale čekal jsem o mnoho více. Scénář a dialogy k tomuto filmu musely být tak pětinové oproti ostatním filmům v této stopáži. Bohužel ani vizuální stránka tento nedostatek příliš nedoplnila.(12.9.2015)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $351,235Tržby Celosvetovo $2,613,327(3.10.2009)

Tak trochu "jiný" film. Zvláštně komický - rozdíly mezi Nory a Švédy a narážka na Finsko. Takový tichý skandinávský malofilm.(6.12.2007)

Krásný film, ale ne pro každého. Má až příliš pomalé tempo a rozvláčný děj, ale když se prokoušete ke konci, jistě nebude litovat.(6.4.2004)