Vlk samotář a mládě: Námezdný zabiják

Kozure Ókami: Ko o kaši udekaši cukamacuru

子連れ狼 子を貸し腕貸しつかまつる

Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Akční

Japonsko, 1972, 83 min

Kendži Misumi

Příběh není zrovna složitý, ale sází na atmosféru a to se mu daří dokonale. Takle krásně vykreslený život v Japonsku už jsem dlouho neviděl, jestli vůbec kdy, a je mi jedno, jestli to takle skutečně mohlo být. Kaišakunin Itto Ogami si okamžitě získal mé sympatie a věřil jsem mu každý pohyb meče i přes jeho ne zrovna sportovní postavu:) Výborný film, na jehož pokračování se vážně těšim. Ohledně komiksové předlohy S prací Kazua Koikeho nejsem moc seznámen (konkrétně-přečetl jsem jedno číslo, tedy cca 30 z 840 stran). Ale úplně okamžitě jsem poznal, že film je naprosto věrným přepisem komiksu. A taky jsem pochopil, kde si zjevně vzal Stan Sakai inspiraci pro Usagi Yojimba (což mu nikterak nezazlívám, stále pro mě zůstává naprostým mistrem).(31.5.2009)

Potulný, mlčenlivý samuraj tlačí kočárek s malým chlapcem (který má hodně extravagantní účes mimochodem) a vy víte, že se budou dít věci. Příběhově jde o klasický film o pomstě, ale natočené je to stylově a bitky jsou krvavé. Celý ten film je dost drsný, akorát se nějak nedočkáme finálního zůčtování. Vadila mi absence zvuku chůze, větru, deště atd.(19.12.2007)

Škoda, že producenti nezvolili pro ztvárnění této mangy spíše formu anime. Akce plné krvavých výstřiků by nakreslené působily mnohem lépe a "artověji". Hranné to působí poněkud prkenně a komicky. Některé scény soubojů jsou však úžasné a to nejen s ohledem na dobu vzniku. Postava zabijáka putujícího se svým synem je originální a zajímavá. Násilí a krev je zde na místě, protože prostě dokresluje zkaženost a prohnilost popisovaného světa.(13.11.2007)

Největší tvrďák akčních filmů všech dob Ogami Ito, podsaditý chlapík, který kdysi sloužil jako nejlepší kat, se po vraždě své ženy vydává na dlouhou pouť za pomstou a bere si sebou dřevěný kočárek se svým synkem a arzenálem zbraní. První díl šestidílné série, je jeden vůbec z nejlepších, ovšem dle mého kvalita všech dílů je excelentní. Tohle je KULT!!! Absolutně dokonalý samurajský film, jeden z nejlepších filmů, jaké znám a jednoznačně nejlepší samurajský film. Ogami je nezlomným prázdným strojem na smrt, který se živí jako námezdný zabiják, zabíjí většinou důležité osoby, ale před tím si často musí poradit s nějakou tou ochrankou. Brzy si udělá nekonečnou řadu nepřátel, která se jej snaží zastavit na jeho pouti, ovšem výsledkem je pouze Ogamiho cesta posetá stovkami mrtvol, potoky krve, usekanými končetinami, rozčtvrcenými a probodanými těly atd. Neuvěřitelně dokonale podaný atmosférický film, který se pohybuje svojí atmosférou od komixu (podle kterého byl také natočen), až po horror. Film se vyznačuje pro Japonsko již v raných 70. letech výraznými explotačními scénami a záběry ... A to nejen v rámci dokonale choreograficky zvládnutých soubojů (zejména na meče), ale i dalšími násilnostmi, jako je ponižování, vraždění žen a dětí, znásilňování atd. Tímto popisem vystihuji přibližně podstatu všech dílů, ovšem první díl považuji za zcela excelentní. Film je navíc vyprávěn pomalým tempem, ale jakmile se Ogami rozhodne bojovat, předvádí neskutečné kousky. Naprosto nikdo z jeho nepřátel nemá nejmenší šanci, je to absolutně dokonalý bojovník, který navíc postrádá emoce jako je strach, soucit apod. Věk filmu ještě podtrhuje tu dokonalost a "nádheru" této klasiky. Je opravdu s podivem, jaké skvosty se v 70. letech točily a že byly některé z nich zapomenuty. Samozřejmě film je pro jistý druh publika, jako jsou milovníci japonské kinematografie, historických, akčních, samurajských filmů apod. Není to pro každého.(9.12.2007)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(2.2.2011)