The Silent Passenger

všechny plakáty
? %
Krimi / Mysteriózní
Velká Británie, 1935, 75 min

Na nádraží se setkávají hlavní postavy příběhu – vyděrač Maurice Windermere (Leslie Perrins), který čeká na vlak na trajekt do Francie, jedna z jeho obětí Mollie Ryder (Lilian Oldland), její manžel John (John Loder), vlakový detektiv Henry Camberley (Donald Wolfit), jehož žena byla také vydírána, a v neposlední řadě Lord Peter Wimsey (Peter Haddon), který řešením vražd a záhad tráví část svého volného času. Vyděrač je zavražděn a mrtvola ukryta ve velkém kufru a jeden člověk je tak uvržen do falešného podezření z vraždy. Lord Petr vše pozorně sleduje a pokusí se nalíčit rafinovanou past tak, aby pravda vyšla najevo. V tom mu pomáhá jeho věrný a schopný sluha Bunter (Aubrey Mather) a svou roli sehraje i vrchní inspektor Parker (Austin Trevor) ze Scotland Yardu. Jedná se o první filmové vystoupení Lorda Petra Wimseyho, autorka D.L. Sayers napsala povídku přímo pro tento film. (Peabody)

Peabody

Docela zvláštní je, že za  kamerou stál Jan Stallich, významný český kameraman od dvacátých do sedmdesátých let. Podobně jako Karel Lamač patřil k lidem skutečně mezinárodní úrovně a renomé.  Film sám je spíše kuriozitka pro ty, kdo máme  rádi lorda Petera Wimseyho a také pro milovníky železnice. Lord Petr je zde poprvé a železnic je tady hafo. Příběh sám není hvězdný, ale jak jsem napsal, kdo má rád Wimseyho, musel jsem :-) to vidět a zase zklamán jsem nebyl. ()