Spaceballs

• slovenský

Vesmírne gule

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

Nemám rád Mel Brooksa.Napriek tomu-toto mi až tak nevadilo.A čo stupídnymi scénami a trápnym humorom pokazil,celkom pekne napravil niekoľkými kultovými hláškami a hlavne neuveriteľnou béčkovou výpravou(Moranis a Candy to schytali asi najviacej).Rozhodne ale nejde o geniálnu paródiu-v rámci žánru existuje niekoľko o mnoho lepších filmov-napr."Galaxy Quest", alebo "Červený trpaslík".Postava prezidenta v podaní Mela Brooksa bola samoúčelná a pre film úplne zbytočná a jeho výkon tradične chabý.Čo mi ale vadilo najviac boli tie neustále vtipy o tom,že je to celé iba film a oni jeho postavy.Žartovať na túto tému a nepôsobiť trapne dokáže iba jeden režisér-volá sa Woody Allen.A pán Brooks rozhodne nie je Allen.Ale no dobre-na Brooksa to bolo celkom pozerateľné(26.2.2012)

Těšil jsem se na to moc... ale asi až moc.. spousta hluchých míst, nevyužitý potenciál některých scén.. ale i tak za lorda helmu nemůžu dát míň než ****(25.5.2007)

Tmavá helma: Dávejte pozor vy idiote, řekl jsem pod nos, ne do něj! Střelec (šilhá): Promiňte, pane. Střílím, jak umím. Tmavá helma: Kdo ho udělal střelcem? Major (rovněž šilhaje): Já pane! Je to můj bratranec! Tmavá helma: Kdo je to? Plukovník Sandurz: To je Hovádo, pane. Tmavá helma: To jsem si všiml, jak se jmenuje? Plukovník Sandurz: To je jeho jméno. Hovádo. Major Hovádo. Tmavá helma: A jeho bratranec? Plukovník Sandurz: Taky Hovádo, pane. Střelec první třídy Filip Hovádo. Tmavá helma: A kolik Hovádů máme ještě v naší posádce? Mužstvo jednohlasně: Zde! Tmavá helma: Takže jsem obklopenej samejma hovadama! Pokračujte v palbě, hovada! ### Komu se líbí uvedený humor (z mojí nejoblíbenější scény), bude navýsost spokojen. Spaceballs jsou víceméně klasická absurdní crazyparodie, která si s chutí podává především Hvězdné války, ale najdou se odkazy mj. i na Vetřelce a Planetu opic. Některé gagy jsou skvostné (teleport, šermovačka, vetřelec, panenský alarm). Škoda, že místy je to přeci jen trochu nuda.(26.12.2006)

• berg.12

Parodie která razaví každým rokem. Pokud chcete vidět nějakou opravdu inteligentní sci-fi komedii, doporučuji vřele "Galaxy Quest".(3.4.2005)

Tak tahle "brooksovka" mě ze všech jeho filmů pobavila nejvíce. Není to sice úplně dokonalá pardie, ale humor je místy doslova k nepřežití. Zejména Rick Moranis jako Lord Tmavá helma je vynikající.(27.1.2004)

• - Napísanie scenáru trvalo 6 mesiacov. (Mihail123)

• - Scéna, ve které si Dark Helmet hraje s figurkami, nebyla ve scénáři. Mel Brooks s nápadem přišel týž den a Rick Moranin pak celou scénu zimprovizoval. (HellFire)

• - George Lucas dal povolenie natočiť film, potom čo si prečítal scenár Mela Brooksa. (Mihail123)