Spaceballs

• slovenský

Vesmírne gule

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

Rozpočet $22,7miliónaTržby USA $38,119,483Tržby Celosvetovo $42,100,000║ až nečakane suchá paródia, kde niektoré ťahy neboli až tak dobrý nápad, hlavne ten nádych úchylnosti je dosť vedľa a sám o sebe bezvýznamný, niektoré pasáže ušli ale ako celok otravné /20%/(16.3.2010)

Nejdriv jsem si pustil dvakrat za sebou vsechny epizody Star Wars a pak už jen doufal, že mě Brooks konečně přesvědčí o svých kvalitách. Ani omylem. Jen několik málo vtipů je opravdu dobrých, zbytek jen nudné nebo dokonce trapné gagy. Můj milovaný příběh by si zasloužil určitě lepší parodii. Ale abych nebyl tak negativní. Spaceballs jsou určitě nejlepší Brooksův film, co jsem viděl. Robin Hood, Sedla atd. jsou o mnoho horší.(24.8.2003)

• Eddard

Mám rád parodie - opravdu! Většinou mi nevadí stupidní gagy a karikatury, tak hojně se v nich vyskytující...hlavně když se nenudím a alespoň párkrát za film se zasměju. Při Vesmírných tělesech jsem se několikrát ušklíbl (jmenovitě první záběr nekonečné lodi, první nástup Černé přilby, Yoghurtova reklamní firma), párkrát mi přes rty přelétl letmý úsměv... a... zbytek doby jsem se docela zoufale nudil. Naprostá většina vtipů a narážek šla mimo mě - megafén, trpaslíci, Schwartz i tancující vetřelec lezoucí z Johna Hurta. Abych nezapomněl a neukřivdil, předposlední scéna s "Planetou opic" byla podařená. Hořké zklamání. 40%(23.8.2006)

Mně to tedy nepřišlo tak "dokonalé", jak o tom čtu v některých okolních komentářích. Star wars mám rád a jejich parodie mi rozhodně nevadí. Bylo zde k vidění několik dobrých (a pár výborných) vtípků, ale místy to bylo i trapné a hloupoučké.(4.4.2011)

Jak správně pochopil slovenský distributor, komedie s "guľama". Ujetá parodie všeho „hvězdnoválečného“ od úvodních titulků, přes vybraná prostředí až k merchandisingu („máme tady trička Spaceballs, vločky Spaceballs, plamenomet Spaceballs: děti ho milují“). K tomu ještě desítky narážek na všechno možné, na Bílý dům, na Sněhurku a sedm trpaslíků, na nahrazování herců jejich dubly („vy idioti, chytli jste jejich kaskadéry“). Prostě neuvěřitelná sranda intergalaktických rozměrů. Přirozeně to má hrozné triky a pár hluchých momentů (zvlášť zbytečně natahovaný konec), ale proč bych si stěžovat, když jsem se skutečně a upřímně bavil, několikrát se od srdce zasmál a nadto si ještě vychutnal lahůdkovou ústřední píseň filmu. A teď sorry, že vám prozradím pointu, ale nemohl jsem si to nechat pro sebe: lord Helma není s Lone Starem ve vůbec, ale vůbec žádném příbuzenském vztahu. To jste nečekali, co? De Švorc s vámi, Yoghurti! 90% Zajímavé komentáře: kinej, kwoky(22.7.2005)

• - George Lucas dal povolenie natočiť film, potom čo si prečítal scenár Mela Brooksa. (Mihail123)

• - Režisér Mel Brooks, který hrál zároveň postavu všemocného Yoghurta, neměl při natáčení moc důvodů k úsměvu. Zlatý make-up mu způsoboval nepříjemnou vyrážku a stěžoval si také na bolesti v kolenou, po kterých musel chodit, aby byla postava dostatečně malá. (Hans.)

• - Příběh a postavy parodují především Hvězdné války, ale najdeme zde i narážky na Star Trek, Vetřelce, Planetu opic (původní) a řadu dalších populárních (nejen sci-fi) filmů. (Čiban)