Spaceballs

• slovenský

Vesmírne gule

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

„Připravujeme loď na metamorfózu, pane.“ – „Dobře. Do toho!“ – „Připraven, Kafko?“ Byl jsem velmi zvědavý, jak se s parodií na můj milovaný fenomén Star Wars (bez jehož znalosti bych ani zhlédnutí nedoporučoval) Mel Brooks vypořádá, a musím konstatovat, že docela dost se ctí. Spaceballs obsahují mnoho vtipných narážek na (nejen) SW a jiné (John Hurt!) sci-fi díla (bohužel stejně tak i příklady jednoduššího a podstatně méně zábavného humoru), ovšem jestli se filmu něco podařilo na výbornou, tak je to jeho sebeuvědomělost, která přitom zdaleka není odbytá pohledy postav do kamery, nýbrž si velmi kouzelně pohrává s faktem, že hrdinové vědí o procesu natáčení (reklamní předměty, Brooksova filmografie, videokazeta s již dokončeným snímkem, narážka na možný druhý díl atd.). Je fakt, že určité scény by nezaškodilo prostříhat (úvodní zdlouhavý záběr na loď), některé trefné fóry zbytečně nenatahovat/neopakovat (doslovné pročesávání + Yogurt a „the Schwartz“), a stejně tak se podle mého názoru dalo z dané tématiky vytřískat ještě víc, přesto na slabší 4* to mně osobně ještě stačí. „Ty nevíš, odkud jsi?“ – „Ne. Našli mě na prahu dveří kláštera.“ – „Kláštera? Kde?“ – „Někde ve Fordově galaxii.“(10.9.2014)

• Eddard

Mám rád parodie - opravdu! Většinou mi nevadí stupidní gagy a karikatury, tak hojně se v nich vyskytující...hlavně když se nenudím a alespoň párkrát za film se zasměju. Při Vesmírných tělesech jsem se několikrát ušklíbl (jmenovitě první záběr nekonečné lodi, první nástup Černé přilby, Yoghurtova reklamní firma), párkrát mi přes rty přelétl letmý úsměv... a... zbytek doby jsem se docela zoufale nudil. Naprostá většina vtipů a narážek šla mimo mě - megafén, trpaslíci, Schwartz i tancující vetřelec lezoucí z Johna Hurta. Abych nezapomněl a neukřivdil, předposlední scéna s "Planetou opic" byla podařená. Hořké zklamání. 40%(23.8.2006)

Mimo jiné fascinující sledovat tempo, v jakém se to odehrává. Zajímalo by mě, jak to musí vypadat v hlavě mých rodičů, kteří tohle viděli v dobách svého mládí a potom byli postupně svědky zrychlování filmového vyprávění až do dnešních dnů. Nedivím se, že tito lidé dnes umírají mladí. Divím se, proč to píšu do komentáře ke komedii.(6.12.2013)

Některé fórky bych nazval trapnýma, ale zase je zde taková spousta výborných, že to na 4 hvězdičky bohatě stačí.Nej scéna je s použitím videokazety, aby se temná strana síly posunula ve svém pátrání trošku dál.(6.8.2012)

Hodně úspěšná parodie na Star Wars a spoustu dalších skvělých filmů. Hlavně ten vetřelec na konci, ten mě dodělal. A ještě víc, že hostitele hrál skutečný John Hurt. Hostitel vetřelce v originálním filmu. No prostě úžasné.(28.9.2010)