Vládce severní dráhy

Emperor of the North

(USA)

Drama / Akční / Thriller

USA, 1973, 118 min

Vůbec ne špatný film, jen jsem se s úsměvem pozastavoval nad odolností tělesných schránek bojujících hrdinů. Rány železnou tyčí, kladivem či dřevěným trámkem by složily i Ramba, ale naši hrdinové se otřepou a bojují dál jako nezničitelní démoni nějakého šíleného hororu. Celkově bych hodnotil snímek někde mezi 3 a 4 hvězdičkami, ke čtyřem jsem se přiklonil za opravdu nádherné přírodní scenérie, kudy vlak projíždí. Myslím, že filmu by více slušel přívlastek "dobrodružný" než "drama".(19.11.2007)

Další z Aldrichových chlapáckých filmů o outsiderech. Scény odehrávající se na vlaku nebo přímo související s tratí jsou výborné a Borgnineovo snažení zlikvidovat vetřelce nápadité, škoda těch ostatních méně zajímavých scén, které zbytečně zpomalují.(9.5.2007)

Při sledování mě jen napadlo, udělat z toho remake v českém prostředí, z chlapáckého dramatu se stane komedie, naši ajzeboňáci versuv bezdomovci...(30.7.2007)

Obecně filmy, které mě zaujmou, dělím do dvou kategorií: na ty, které mě zaujaly přítomností nějaké vypečené šťabajzny a na ty, které mě zaujaly ačkoli v nich žádná vypečená šťabajzna nebyla. Přes moje nemalé sympatie k pánům Leeovi s Ernestem nepokládám za vypečenou šťabajznu ani jednoho z nich, takže to asi bude ten druhý typ filmu. Takový, který vás strhne tehdejší svobodou, navrch umocněný přírodou, která by ve finále svou krásou napráskala i kdejaké té vypečené šťabajzně. P.S: Až se bude chystat natáčení filmu Vládce Českých drah, ať mi zavolají. Mám pro ně perfektní předlohu.(6.1.2016)

Neznámá ale povedená "chlapská" záležitost o cestě dvou "černých" pasažérů vlakem, kterému vládne krutý strojvedoucí. Slušní herci a ta pravá chlapácká atmosféra. Škoda, že se film v některých částech zbytečně táhne a nemá takové "grády" jaké by si zasloužil.(7.11.2011)

• Matt Clark