Palmy a stožáry

• USA Palm Trees and Power Lines

Sedmnáctiletá Lea tráví letní prázdniny opalováním na zahradě a chozením po špičkách kolem své náročné matky, zatímco bezcílně sleduje svou nejlepší kamarádku a kluky ze školy. Její monotónnost naruší náhodné setkání s Tomem, svůdným mužem dvakrát starším než ona. Dívka rychle propadne jeho charismatickému šarmu. Tom však začne teenagerku izolovat od jejího okolí a brzy se ukáže, že jeho úmysly nejsou příliš čisté. (Cinemax)

JohnCZ

Umění manipulace. Sice furt nechápu, jak se mu to povedlo, kor když Jonathanu Tuckerovi kouká to zmrdství celou dobu z očí a z každé věty, kterou k Leah dominantně pronese. O to je ale atmosféra každou minutou hustší a svým pomalým, leč zlehka stupňujícím se, tempem směřuje k nevyhnutelnému probuzení se z milostného okouzlení do tvrdé reality. Nebo? ()

Djoker

Naivní počínání mladistvé hlavní hrdinky je uvěřitelné a znepokojivé zároveň. Postavy toho moc nenamluví, což je vzhledem k jejich nižší inteligenci jen dobře. Vše vrcholí při perverzní pasáži v hotelovém pokoji. Snímek je jako stvořený pro festivalové orgie. Bohužel to sráží hloupý závěr, který odmítá možnost poučení. ()

Skeksis odpad!

Film o tom, ako sa násťročná čúza nechala pretiahnuť vraj zvodným mužom starším o dvadsať rokov či koľko. Nielen, že bola sprostá ako poleno, ale možno aj slepá. A aby toho nebolo málo, tak sa kvôli nemu dala pretiahnuť slizkému starcovi ako normálna kurva. Tento trápny pokus vraj o "ártovosť" nič nevypovedá o tínedžerkach, pretože to bolo iba vykreslenie superhlúpej čúzy bez štipky triezveho rozumu a tým myslím aj emočnú inteligenciu. Na jej mieste by som praktizovala menej tolerancie a v prvom rade prefackala jej mamu. ()

Aljak

Šedá myška Lea sa snaží vyniknúť, ale akosi sa jej to nedarí, a tak jej určite dobre padne, keď sa na scéne objaví zvodca Tom, ktorý veľmi rýchlo pochopí, že s takouto naivkou môže pekne manipulovať. Aj keď to spočiatku vyzerá ako "veľká Láska", tak to bola len súčasť plánu na získanie bezhraničnej dôvery. Je to smutné, že takéto veci sa dejú, ale bohužiaľ, každý túži po priazni a obdive, a keď sa nedostaví - človek ľahko padne do pasce. Lea bola však naivka par excellence, a napriek všetkému nedokázala pochopiť realitu. Pri tom závere človek až nechápe... Ale inak dobre spracovaná dráma, aj keď človek by ťažko veril, že niekto môže byť až tak naivný :( ()

silentname

Záver "Palm Trees And Power Lines" podľa mňa dobre ukazuje, ako sa chudák Leah nechala zmanipulovať a niekedy už nedokážeme ani po veľmi nepríjemných udlaostiach rozlíšiť skutočnú realitu. Čo je skutočne najväčšia tragédia toho, čo som tu videl. Myslím si, že film potrebuje čas na to, aby reálne začal byť výraznejšie zaujímavý, no záverečných asi 30 minút je podľa mňa spracovaných vynikajúco. Keď pochopíme váhu toho, čo sa vlastne deje a kam to smeruje a sme toho priamo svedkami, dočkáme sa poriadnej drámy, ktorá v nás dokáže vyvolať poriadne nepríjemné pocity. Problémom je len to, že celú dobu predtým som mal pocit, že film sa k svojej pointe dopracúva veľmi pomaly a nevie dokopy poriadne gradovať napätie. Netvrdím, že nepotrebujeme nejaký úvod, ktorým sa dostaneme do deja, no nie je cesta, ktorá by to spravila menej monotónnejšie? Keby toto film napravil, mohli sme tu mať skutočný filmový klenot, ktorý by som poriadne vychválil. Takto tu je dobrý film, ktorý ma na konci zasiahol. Hodnotenie: B ()

• V pôvodnom krátkom filme má hlavná mužská postava okolo dvadsať rokov. V celovečernom filme Jamie Dack zväčšila vekový rozdiel medzi Leou (Lily McInerny) a Tomom (Jonathan Tucker), aby zvýraznila nerovnováhu medzi nimi. (Arsenal83)
  • Režisérka Jamie Dack sa rozhodla urobiť tento film, aby sprostredkovala príbeh s otázkami manipulácie a súhlasu, pretože sama je spojená s hnutím MeToo: "Veľa som premýšľala o niektorých vzťahoch, ktoré som mala, keď som bola mladšia, a ako som si myslela, že ich mám pod kontrolou a že si ich vedome vyberám pre seba. Ale teraz, keď som dospelá , keď sa na ne pozriem spätne, uvedomujem si, že to tak nebolo. Chcela som napísať túto postavu, ktorá tak trochu slúži ako zástupca môjho mladšieho ja, čo mi umožnilo preskúmať, čo sa mi stalo, ale aj čo sa mi mohlo stať." (Arsenal83)