Svět rozdělený železnou oponou byl plný různých zvědů a tajných agentů. Po uvolnění mezinárodního napětí se spousta z nich přizpůsobila změnám a od tajných služeb odešla. Avšak myšlenka na pokračování studené války a vytvoření světové velmoci z Ruska stále nedala některým z nich spát… Kapitán Carl Hamilton, špičkový agent švédské zpravodajské služby, právě úspěšně dokončil další úkol. Spolu se svými lidmi objevil sovětskou podmořskou základnu, která prováděla špionáž u švédského pobřeží. Díky brilantně naplánované a provedené akci se mu podařilo ponorku včetně posádky zlikvidovat. Carl byl vyznamenán a zdálo se, že mu v dalším postupu nic nestojí v cestě. Nedlouho poté Britové odhalí sovětskou špionážní síť v Londýně. Jeden z agentů se rozhodne s Brity spolupracovat, a tak je informuje o dalších sovětských aktivitách v západní Evropě. Mimo jiné se zmíní i o agentu Seahawkovi, který je nejen agentem švédské zpravodajské služby, ale hlavně sovětské KGB. Kdo se za krycím jménem Seahawk skrývá? Vše nasvědčuje tomu, že dvojím agentem je právě Carl Hamilton… Úspěšný švédský seriál o neohroženém agentovi, jenž je obviněn ze zrady a musí bojovat nejen o svůj život, ale i o těžce nabytou svobodu, byl natočen na motivy jedné z novel o Carlu Hamiltonovi, které napsal Jan Guillou. Také tento švédský autor, podobně jako o mnoho slavnější otec Jamese Bonda Ian Fleming, poznal praktiky tajných služeb na vlastní kůži. Guillou byl obviněn ze špionáže a na šest měsíců uvězněn. Jeho příběhy agenta Hamiltona se ve Skandinávii brzy staly bestsellery, které byly záhy přeloženy do řady jazyků. Seriál Nepřítel nepřítele se stal jedním z nejsledovanějších programů nové švédské komerční televize TV 4. V Dánsku byl v roce 1991 seriál oceněn jako nejlepší televizní seriál, ale velké oblibě se těšil i v Rusku, Velké Británii či v Libanonu. (oficiální text distributora)

atakua

Český název je "Nepřítel mého nepřítele" - bohužel si ze seriálu nepamatuji skoro nic kromě toho, že se mi líbil natolik, že jsem si zapamatovala jeho originální název :) ()