Komisař Moulin (TV seriál)

• Francie

Commissaire Moulin

• slovenský

Komisár Moulin

Krimi / Drama

Francie, 1976, 75x90 min

Yves Rénier, Clément Michu, Claude Jade, Aïssa Maïga, Anthony Delon, Valeria Cavalli, Natacha Amal, Eric Defosse, Catherine Marchal, Jo Prestia, Bernard-Pierre Donnadieu, Michel Auclair, Pascal Duquenne, Tsilla Chelton, Lounès Tazairt, Jennifer Lauret, Marie-Christine Adam, Babsie Steger, Jean-Jacques Moreau, Jean-Pierre Kalfon, Sonia Amori, Jean-Michel Portal, Antoine Duléry, Edmond Beauchamp, Jean-Christophe Bouvet, Arsène Mosca, Raymond Pellegrin, Guillaume Barbot, Pierre Vernier, Arlette Thomas, Paul Crauchet, Nicolas Silberg, Olga Georges-Picot, Christopher Buchholz, Grégoire Aslan, Alain Figlarz, Olivier Marchal, Michel Modo, Jean Benguigui, Vernon Dobtcheff, Gauthier Lamothe, Lionel Vitrant, Robert Etcheverry, Hans Meyer, Raoul Delfosse, Elisabeth Wiener, Cyrielle Clair, Claude Brosset, William Sabatier, Michel Duplaix, Paul Bisciglia, Seydina Baldé, Georges Staquet, Robert Rollis, Francis Lax, Jacques Berthier, Charles Moulin, André Rouyer, Philippe Brizard, Clara Ponsot, Jean Lescot, Alix Mahieux, Daniel Lecourtois, Paule Noëlle, Jean-Jacques Steen, Roger Trapp, Jean-François Rémi, Jacques Rispal, André Weber, Gérard Hernandez, Michel Fortin, Marion Game, André Dumas, Fernand Guiot, Pierre Forget, Jeanne Herviale, Jean-Louis Tristan, Clément Harari, Michel Peyrelon, Gérard Darrieu, Serge Sauvion, Patrick Gimenez, Gilbert Servien, Chloé Lambert, Georges Lycan, André Reybaz, Jacques Galland, Jean-Marie Bon, Canis Crevillen, Nicolas Marié, Christiane Muller, Marcel Charvey, Jacques Harden, Jean Turlier, Nicoletta, Jean-Claude Bouillon, François Négret, Tchee, Daniel Breton, Jean Rougerie, Jean-Claude Bouillaud, Gabriel Jabbour, Philippe Laudenbach, Jean-Paul Blonday, Thérèse Quentin, Nicky Naudé, Yann Sundberg, André Penvern, Louis Navarre, Daniel Russo, Roger Souza, Micky Sébastian, Marc Andréoni, Sabine Sun, Mhamed Arezki, Christine Laurent, Alexandre Thibault, Marc Chapiteau, Yvan Tanguy, Marie-Sohna Conde, Eric Vasberg, Damien Jouillerot, Fred Personne, Jean-Claude Dauphin, Jean Berger, Eric Prat, Christian Pereira, Youssef Diawara, Stéphane Soo Mongo, Hubert Saint-Macary, David Brécourt, Olivier Loustau, Marcelle Ranson-Hervé, Max Amyl, Etienne Chicot, Jean-Pierre Bernard, Charlie Nelson, Jean-Pierre Jorris, Husky Kihal, Jean-François Calvé, Jean-Luc Borras, Franck de la Personne, Jenny Clève, Christian Sinniger, Clovis Fouin, Marc Brunet, Eric Soubelet, Dominique Frot, Karim Belkhadra, Patrice Juiff, Daniel Isoppo, Shirley Bousquet, Maximilien Regiani, Daniel Dublet, Thérèse Liotard, Guy Amram, Pierre Santini, Anna Gaylor, Thierry Nenez, Élisabeth Bourgine, Tonio Descanvelle, Laura Favali, Benoît Allemane, Selma Kouchy, Éric Périssé, Claudine Baschet, Agnès Blanchot, Victor Garrivier, Adama Niane, Fred Nony, Béatrice Agenin, Jean-Marc Minéo, Rosette, Jean-Pierre Kérien, Henri-Jacques Huet, Souad Amidou, Claude Merlin, Nathalie Roussel, Vincent Grass, Manoëlle Gaillard, Jacques Serres, Christian Charmetant, Lucie Barret, Paco Boublard, Sady Rebbot, Viktor Lazlo, Catherine Morin, Mahmoud Zemmouri, Marc Samuel, Lyèce Boukhitine, Fred Bianconi, Rebecca Hampton, Jacques Frantz, Yan Epstein, Gilles Ségal, Jean Lepage, Denise Bailly, Jacques Alric, Michel Charrel, Albert Médina, Muriel Montossé, Patrick Burgel, Michel Tugot-Doris, Robert Marcy, Louis Lyonnet, Jacques Disses, Kelvine Dumour, Gérard Caillaud, Maria Laborit, Pierre Lafont, Francis Roussef, Maurice Travail, Frédéric Quiring, Jean-François Vlerick, Pascal Aubert, Sandrine Rigaux, Arnaud Appréderis, Jacques Hansen, Richard Martin, Jean-Marie Juan, Régis Romele, Claude Melki, Guy-Pierre Mineur, Jan Rouiller, Janine Souchon, Kamel Belghazi, Joëlle Guigui, Daniel Sarky, Madeleine Cheminat, Olivier Granier, Steve Gadler, Alain Chevallier, Jacky Pratoussy, Marie Verdi, Roger Knobelspiess, Marie Lenoir, Jean Cherlian, Jean-François Dupas, Gérard Dessalles, Robert Party, Patrice Melennec, Odette Piquet, Gérard Sergue, Philippe du Janerand, Xavier Deluc, Victor Haïm, Guy Dhers, Jean Péméja, Frédéric Lambre, Jean-Marc Montel, André Chaumeau, Jacques Van Dooren, René Bériard, François Viaur, François-Régis Marchasson, Frédérique Tirmont, Maryline Even, Nathalie Mazeas, Louison Roblin, Jean Franval, Andrée Champeaux, Anne Lonnberg, Jean Le Mouël, Raoul Curet, Maryse Martin, Henri Marteau, Jean Degrave, Pierre Bonzans, Roger Bontemps, Jack Berard, Philippe Rouleau, Martine Redon, Nono Zammit, Jean Rupert, Eve Peyrieux, Vincent Primault, Daniel Briquet, Jean-René Gossart, Marc Bertolini, Jean-Marc Lebars, Tony Rödel, Muse Dalbray, Tony Librizzi, Gabrielle Forest, Nelly Benedetti, Vincent Solignac, Roselyne Vuillaume, Jean-Claude Balard, Julie Boulanger, Saïd Amadis, Gino Da Ronch, Yvan Varco, Marc de Jonge, Catherine Davenier, Liliane Gaudet, Rosine Cadoret, Stanislas Forlani, Agnès Garreau, Sophie Sam, Florence Hebbelynck, Michel Berreur, Jacques Charby, Hervé Hiolle, Philippe Manesse, Patrice Valota, Serge Bento, Martin Trévières, Gérard Boucaron, Bruno Pradal, Yann Roussel, Roger Desmare, David Gabison, Caroline Berg, Fabienne Mai, Georges Beauvilliers, André Gille, Geneviève Omini, Luc Florian, Jean-Marie Cornille, Philippe Deplanche, Pauline Larrieu, Laurent Spielvogel, Delphine Zentout, Sylvie Lafontaine, Gilda Albertoni, Victor Wagner, Benoît Gourley, Didier Agostini, Denis Chérer, Alicia Alonso, Dani, Jean Amos, Pierre Saintons, Patrick Poivey, Christine Dejoux, Jacques Pisias, Daniel Colas, Guy Louret, Dominique Santarelli, Pascal Pistacio, Patrick Mancini, Philippe Soutan, Guy Di Rigo, Manuel Gélin, Marianne Borgo, Roland Marchisio, Silvie Laguna, Chick Ortega, Kader Boukhanef, Jean Obé, Marie Fugain, Vincent Jouan, Yann Pradal, Brigitte Froment, Vanessa Guedj, Jean-Luc Moreau, Jean-Paul Tribout, Warren Zavatta, Aurélie Saada, Hervé Briaux, Raymond Acquaviva, Henry Courseaux, Michel Gondoin, Rémy Roubakha, Christophe Kourotchkine, Jean-Pierre Becker, Jean-Pierre Malignon, Marie-Catherine Conti, Macha Polikarpova, Pierre-Marie Mosconi, Paul Belmondo, François Bourcier, Jean-Guillaume Le Dantec, Jean-Bernard Feitussi, Jérôme Le Paulmier, Geoffroy Thiébaut, Guy Chapelier, Serge Berry, Robert Chandeau, Guy Marly, Bernard Tixier, Marie-Christine Letort, Stéphane Jobert, Lola Gans, Maxime Mansion, Valérie Allain, Maureen Kerwin, Jean-Luc Boutté, Guy Michel, Gérard Surugue, Anne Deleuze, Hervé Jolly, Cécile Pallas, Maïa Simon, Mourad Frarema, Nadège Beausson-Diagne, Lise Payen, Sébastien Haddouk, Dominique Thomas, Cyrille Hertel, Marc Rioufol, Patrick Massieu, Gilbert Lévy, Eric Franquelin, Serge Nadaud, Jean-Pierre Moreux, Arlette Gilbert, Claude Pascadel, François Brincourt, Charles Charras, Marie-Pierre de Gérando, Sophie Barjac, Marie Drion, Pierre Devilder

Kostýmy:

Manuel Tortosa

Jak staré, tak nové díly mají něco do sebe. Staré jsou klasika, slavná záležitost. Nové reflektují aktuální společenské problémy a jsou taktéž na vynikající úrovni.(5.3.2006)

Jak to hodnotit? Původní řady byly skvělé pětihvězdičkové detektivky s charizmatickým sukničkářským detektivem, za které by se nemusela stydět ani Agatha. Pak úroveň postupně klesala až na úroveň toho zamerikazovaného paskvilu se stárnoucím drsňákem, který nám ČT čas od času z nedostatku jiného materiálu naservíruje. Z nostalgie a vzhledem k uváděnému datu vzniku dávám za 4*.(20.6.2007)

Francouzský krimiseriál si udržuje poměrně velmi dobrou úroveň, postava komisaře Moulina není jednoznačná, ale pro mě má zahraná role komisaře, rozměr morálního policajta, je faktem, že kvalita jednotlivých dílů je rozporuplná, nicméně pro Yvese Reniera mám slabost, je mě velice blízký, protože má kladný vztah ke zvířatům. Musím také zmínit, že postavu komisaře umocňuje perfektní dabing Miroslava Moravce. Moje dojmy ze seriálu jsou kladné. Některé seriálové příběhy vychází z existence faktů specifických kriminálních případů, tak že, to není úplně zcela smyšlené.(7.10.2007)

To, co je na tomto seriálu, který chce být a je poctivou podívanou pro víkendové večery a přitom zpravidla nabízí ještě cosi navíc, pro mnohé nejvíc protiřečivě sporné, považuji za sebe naopak za jeho největší plus. Ač u komisaře MOULINA jsou a zůstávají zachovány všechny znaky detektivky jako žánru, už pojetí postavy, která je "pouze" skvělým kriminalistou, jemuž zůstávají všechny lidské slabosti složitostmi vlastního osobního života počínaje, naznačuje, že se tu jedná o mnohem víc. Co ve své době, v sedmdesátých letech bylo v poetice žánrů průrazné, to i dnes zůstává osobité a neopakovatelné. Moulinovi, s nímž se Renier dokonale sebeidentifikoval, přibývají vrásky a k playboyovi mladších let postupně přibývá v charakteristice postavy někdejší osmašedesátnický rebel a neúprosný soudce doby, jejíž faktické rezignaci na přiměřené eliminování stále brutálnějšího zločinu ve všech jeho stále početnějších zpodobách Moulin rozumí stále hůře. Častěji se dostává do konfliktů, častěji však také účinně zasahuje proti těm, kteří jsou si až příliš sebejisti svou beztrestností. Kupodivu neztrácí kontakt s mládím: vztah k dceři, která je mu tolik podobná a kterou nemohl poznat dříve, mu nejen nahrazuje syna, ale současně mu posléze věnuje přítelkyni, pro kterou nikdy není obtížný. Platí to - a v tom je dcera opravdu potomkem svého otce - i naopak pro ni. Moulinovský seriál je velkou výpovědí své doby a ve svém žánru ve svém celku určitě bude patřit k respektované klasice. Pro své diváky, kteří na něm vyrostli, určitě.(3.2.2008)

Seriál, jehož každá řada je úplně jiná než ty předchozí. Starší (co já pamatuju - polovina a konec osmdesátých let) jsou docela plytce napsané, točené na televizní materiál a podle toho vypadá taky atmosféra. Novější díly se začaly propracovávat jakousi sociální tématikou a hrají na hodně vážnou strunu - od zkorumpvaných poldů ke zbohatlickým úchylům. Každopádně jako celek je seriál velmi pestrý, takže...(22.5.2003)

• - Epizoda "Syndrom hrozby", kterou Rénier sám napsal a režíroval, je částečně biografická, protože zmiňuje Moulinovy problémy se srdcem, které poznal na vlastní kůži i autor. (Hans.)

• - V epizodě Ať krev nečistá… (Qu'un sang impur) z roku 1993 hrají malé děti videohru Sonic The Hedgehog na konzoli Sega Megadrive II. (Korbitch)

• - Yves Rénier se stejně jako jeho seriálové alter ego narodil ve švýcarském Bernu. (Hans.)