Mladý Tunisan Jallel ilegálně emigruje do Francie a jako Candide, který snil o Eldorádu, jako nejlepším možném exitujícím světě, tam jede s nadějí zkusit štěstí a naplnit heslo, ve které věří: Volnost, Rovnost, Bratrství. Realita je však samozřejmě zcela odlišná od jeho představ, jedno setkání střídá druhé, potlouká se od útulku k útulku, brouzdá Paříží bezdomovců. Nedaří se mu najít obyčejné lidské štěstí a důstojný život, ale objevuje a sdílí solidaritu vyděděnců na pařížských předměstích.
Na Benátském festivalu v roce 2000 získal film Zlatého lva za nejlepší debut a Cenu mladých diváků. (oficiální text distributora)

12055

Tento film mě velice mile překvapil. Nejenže pojednává o nelehkých životních osudech nelegálního (nutno podotknout, že slušného a pracovitého) přistěhovalce, ale postupně se vyvíjí a ukazuje rozmanité tváře života. Naznačuje, že ke štěstí není potřeba spousty peněz nebo sexbomby z časopisu... Na konec musím potvrdit, že É. Bouchez v roli "švihlé" nymfomanky působila opravdu hodnověrně ;) Škoda jen toho konce, myslím že nějaký ten happyend by mu slušel víc. ()

Maras.L

Film vypráví o nelehkých osudech tuniského přistěhovalce. Z počátku sledujeme jeho životní trampoty přímo spojené s jeho původem - ubytovna, imigrační úřad, shánění práce etc., ale postupně, jak se film i postavy vyvíjejí, se těžiště příběhu posouvá do mnohem intimnější a psychologičtější roviny. Čím blíže konci, tím více sledujeme spíše příběh člověka jako takového, než imigranta; jeho původ postupně téměř ztrácí roli, aby se jako bumerang vrátil v bleskové závěrečné scéně vyhoštění. Snímek si zaslouží pochvalu pro skvělou dramaturgii a především casting. Výběr herců byl znamenitý a i vedlejší postavy odehrály svůj part na 100%, čímž je výsledný kladný dojem ještě znásoben. Plně zasloužené 4 hvězdičky. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...jo jo..těžký to život přistěhovalce...cizáka...mnoho Čechů to svého času zažívalo...ten konec je fakt drsnej. Nepatříš sem - tak mazej...Jinak celkově takovej lepší průměr, ale hraje v tom moje oblíbenkyně Elodie Bouchez. Krásná holka a skvělá herečka...zde opět dokazuje, jak rozdílné typy žen dokáže zahrát... ()

Radek99

Přesvědčivé komorní drama o ilegálních přistěhovalcích ve Francii, která nabízí chiméru blahobytně spokojeného života, ale skutečnost je trochu jiná... Drama, které se pomalu rozjíždí, ale pak vás už nenechá vydechnout a neodvratně spěje k podvědomě tušené závěrečné katastrofě. Film o světě, kde se Voltairovy ideály nepodařilo naplnit a kde se rozlišují lidé ne podle svých lidských kvalit, ale podle razítka v pase... Hodně očistné a bolestné pokoukání. ()

Skip

Tento film byl příšerně rozvleklý s řadou hluchých míst. Asi nám měl ukázat, jak je trudný i veselý život bezdomovců a přistěhovalců, ale v tomto případě se nepodařilo vyvolat sympatie, ač se o to film snažil. To, co tam předváděla Elodie Bouchez, to bylo něco příšernýho. Snad jen pár vedlejších postav si zaslouží, aby byl film hodnocen tak nějak uprostřed, tj. vlažný průměr. ()