Tři králové

Three Kings

Traja králi

Drama / Komedie / Válečný / Akční

USA / Austrálie, 1999, 114 min

„Kde je teraz tá vaša nevyhnutnosť?“ – „Práve sa zmenila.“ V roku 1999 George Clooney ani zďaleka nebol takou hviezdou, akou je dnes – z filmov mal za sebou otrasného BATMANA A ROBINA (40%) a nevýrazný teroristický triler s Nicole Kidmanovou PEACEMAKER (60%), nakrúcaný aj v Bratislave. O rolu v TROCH KRÁĽOV, ktorú scenárista pôvodne písal pre Clinta Eastwooda alebo Nicolasa Cagea, stál do takej miery, že kvôli nakrúcaniu dennodenne lietal z pľacu „Pohotovosti“, v ktorej v tom čase ešte hral. Výsledok je úžasný. Že je netradične poňatá audiovizuálna stránka (pesničky, prestrelka), to je ešte normálne. Že herecké výkony podávajú ľudia, ktorí na ne bežne nemajú (Wahlberg, Cube), to už svedčí o tom, že režisér je veľmi talentovaný. A že je akcia výborná (hoci sa určite nejedná o tradičný akčný veľkofilm), to je chvála smerom ku kaskadérom či pyrotechnikom – ale i to je bežná vec. Ale aby bol scenár taký dobrý, že sa výsledný film zaradí okamžite medzi najlepšie protivojnové americké filmy všetkých čias (po M.A.S.H. a HLAVE 22 a pred MARIŇÁKOM), to už je skutočne nevídané už preto, že taký drzý a politicky nekorektný scenár vôbec niekto v štúdiu schválil a odklepol mu taký vysoký rozpočet. Krava, cisterna s mliekom, Michael Jackson, zadok, guľka v tele... Kino Považan 2000(30.10.2004)

• Webb

[3/10] (Atlas, Coast Ridge, Junger Witt, Village Roadshow, Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Paul Junger Witt, Edward McDonnell /// Scénář: John Ridley, David O. Russell /// Kamera: Newton Thomas Sigel /// Hudba: Carter Burwell) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](18.12.2011)

Zajímavý film. Co je potěšující je herecký cástíng a přítomný humor, který tomuhle úletu sluší, co je však nepotěšující je poměrně nekvalitní technická stránka, kde i z hlediska vizuálu se není příliš na co koukat, všude prach a písek a působilo to na mne místy jako film z levnějšího kraje, naštěstí jsem se bavil nadprůměrně, tak čtverec přihodím, ale jen o chlup. 70%(23.6.2015)

Prvních 65 min. o ničem, respektive trapná fraška hraní si na něco nic neříkající, kam tím rejža vlastně míří. Jediný rozhovor mezi dvěma obětmi v bunkru, alias mučení Marka, řekl vše, čímž předchozí dlouhé nic mohlo být řečeno v pouhých 5 min. se stejným výsledkem. Tím se stal snímek průměrným, protože přes všechno pozlátko k zakrytí skutečného záměru tvůrce nalít si čistého vína, aby kritický film zaujal většinové publikum, vyšel nakonec do ztracena. Jediné pozitivum pro mě je výborný netradiční výkon Clooneyho. Russell umí trefně rýpat, cení se odvaha poukázat na nesmyslnost veškerého válčení (vměšování do cizích konfliktů) a naivitu jeho služebníků, co se řídili NUTNOSTÍ. Touto přehnanou alegorií ale dokázal jen to, že problém sklouzl po povrchu a málokoho doopravdy oslovil. Navíc tomuhle bude těžko jen tak něco konkurovat!!(12.1.2014)

Operace Pouštní Bouře ne trochu, ale opravdu hodně jinak než jak jsme si na ni zvykli, a vůbec ne špatně. Mark Wahlberg rulez!!!(10.2.2003)

• - George Clooney natáčal film súbežne so seriálom Pohotovosť (od r. 1994). Na snímke pracoval štyri dni v týždni a na seriáli zvyšné tri. (Niles)

• - Ponuku hrať majora Archieho Gatesa dostal aj Nick Nolte, ale odmietol ju s tým, že je na to príliš starý. (Niles)

• - Scéna s mlíkem se musela natáčet dvakrát. Při prvním pokusu totiž nikdo neřekl domorodým obyvatelům, aby mléko pili. (don corleone)