Tři králové

Three Kings

Traja králi

Drama / Komedie / Válečný / Akční

USA / Austrálie, 1999, 114 min

My tři králové jdeme k vám, kulomety v rukou a zlatých cihel pár. Partička vojáků kolem George Clooneyho si v Iráku vyjela na lov výše zmiňovaných zlatých cihel. Zvláštní akčně válečný film s řadou zvláštních záběrů a hodně svižnou kamerou. Příběh má sice jasnou osu, ale my jako diváci po ní kličkujeme jak králík střelenej do zadku a chvilku se nám z těch zvratů a převratů motají škeble. Ovšem herecké výkony jsou krom té skvělé kamery hlavní devizou celého filmu. Nejen ocelově chladný Clooney, ale taky taťka a voják s citem pro rodinu Mark Wahlberg i ten pověstný Baltazar v podobě Ice Cubea. Sem tam padne nějaká hustá hláška a sem tam zase pár mouder. Mouder vedoucích k jedinému závěru, že válka je svinstvo na všech frontách a odnesou jí vždycky ti nevinní. Závěr se nabízel k americkému kýčovitému happyendu, ale nakonec to díky Bohu tak nedopadlo. Pro tu atypičnost a nezvyklý styl tak dávám 4 hvězdičky. Jak říkám, jsou filmy, který odsledujete od začátku po konec, ale pak nad nimi mávnete rukou. Právě takovýhle Tři králové jednou a to je jen a jen dobře.(21.9.2004)

• Webb

[3/10] (Atlas, Coast Ridge, Junger Witt, Village Roadshow, Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Paul Junger Witt, Edward McDonnell /// Scénář: John Ridley, David O. Russell /// Kamera: Newton Thomas Sigel /// Hudba: Carter Burwell) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](18.12.2011)

Tento osobitý snímek byl pro mne příjemným překvapením. Tak na 75% s tím, že bych šel ještě výš, kdyby ho kameraman Tom Siegel (především filmy Bryana Singera) obdařil pěknějším obrazem, protože ty přeexponované a desaturované záběry mému oku příliš nelahodily. Zato mě potěšil odvážně pojatý příběh, v něž krom napětí i humoru nechyběla ani iluze bořící zvolání adresované té části západní civilizace, která žije v domnění, že utrápy kuvajstkého lidu skončily spolu s válkou v Perském zálivu. A je tu samozřejmě zjevná analogie s jinými novodobými konflikty na blízkém východě.(23.1.2009)

Neobvykle nasnímané akční scény, zajímavý příběh, skvělé herecké výkony v čele s Markem Wahlbergem, který zejména ve druhé půli podává výkon hodný Oscara - to vše dělá z THREE KINGS film, který je nutno vidět.(2.6.2002)

Formální stránka, opírající se o dnes už standardní hrátky s kamerovými filtry a střihem, je maximálně působivá, ale hlavním trumfem Russellova filmu je scénář. Počáteční komediální nadhled (kráva na mině) se postupem času mění v přímou obžalobu celé operace Pouštní bouře. Navíc je vyprávěna pohledem řadových vojáků, kteří měli možnost konfrontace s civilním iráckým obyvatelstvem. Russell se vyhýbá zbytečnému moralizovaní a do dialogů vkládá spousty pravd jak ze strany samotných Iráčanů, kteří žádají objasnění americké invaze, tak i amerických vojáků, z jejichž každého druhého slova jde slyšet v pozadí naučená fráze armádní propagandy. Přesto se film striktně odtahuje od patriotistického vyústění, ale zároveň nestaví arabský svět do pozice bezmocného chudáka. Tato přesně nadávkovaná směs je pak ozdobena několika ukázkovými akčními scénami, které dokazují, že Russell je velmi zdatný řemeslník, který prostě umí a díky perfektní kompaktnosti celého snímku je možné jej zhlédnout i několikrát.(15.6.2006)