Tři králové

Three Kings

Traja králi

Drama / Komedie / Válečný / Akční

USA / Austrálie, 1999, 114 min

Tenhle film převálcovala historie k jeho škodě celkem rychle. Není totiž vůbec tím bezduchým cool akčňákem, jakým se bohužel tváří. Přesto je pro mě třeba takový "Mariňák" zajímavějším počinem.(25.11.2006)

I přez bezchybné herecké výkony, velice dobrou kameru a stejně takový příběh mi tento snímek přijde veskrze průměrný, čemuž napomáhá i chvílemi dost nezáživný a nelogický děj.(11.11.2002)

Tento osobitý snímek byl pro mne příjemným překvapením. Tak na 75% s tím, že bych šel ještě výš, kdyby ho kameraman Tom Siegel (především filmy Bryana Singera) obdařil pěknějším obrazem, protože ty přeexponované a desaturované záběry mému oku příliš nelahodily. Zato mě potěšil odvážně pojatý příběh, v něž krom napětí i humoru nechyběla ani iluze bořící zvolání adresované té části západní civilizace, která žije v domnění, že utrápy kuvajstkého lidu skončily spolu s válkou v Perském zálivu. A je tu samozřejmě zjevná analogie s jinými novodobými konflikty na blízkém východě.(23.1.2009)

Russell cítí potřebu žehlit americký nacionalismus a proto formou mravního ponaučení ospravedlňuje svůj lid, echm. Piráti v Iráku v čele s Clooney-m se neskutečně snaží na svou dobu být IN a já nevím, jak to dopadlo (v daném roce), protože z 99 si pamatuju kulové, vždyť 2000 měl být konec světa, no ne?! Nevím no, tak 6-7/10 pravdu? nic moc jako.(6.7.2011)

Prvních 65 min. o ničem, respektive trapná fraška hraní si na něco nic neříkající, kam tím rejža vlastně míří. Jediný rozhovor mezi dvěma obětmi v bunkru, alias mučení Marka, řekl vše, čímž předchozí dlouhé nic mohlo být řečeno v pouhých 5 min. se stejným výsledkem. Tím se stal snímek průměrným, protože přes všechno pozlátko k zakrytí skutečného záměru tvůrce nalít si čistého vína, aby kritický film zaujal většinové publikum, vyšel nakonec do ztracena. Jediné pozitivum pro mě je výborný netradiční výkon Clooneyho. Russell umí trefně rýpat, cení se odvaha poukázat na nesmyslnost veškerého válčení (vměšování do cizích konfliktů) a naivitu jeho služebníků, co se řídili NUTNOSTÍ. Touto přehnanou alegorií ale dokázal jen to, že problém sklouzl po povrchu a málokoho doopravdy oslovil. Navíc tomuhle bude těžko jen tak něco konkurovat!!(12.1.2014)

• - Producenti chtěli do hlavní role vedle Nicolase Cage také Mela Gibsona, protože George Clooney jim nepřišel dost slavný na to, aby film komerčně "utáhnul" na své jméno. Roli dostal až potom, co ji oba herci odmítli. (Edgerton)

• - George Clooney natáčal film súbežne so seriálom Pohotovosť (od r. 1994). Na snímke pracoval štyri dni v týždni a na seriáli zvyšné tri. (Niles)

• - Film byl po svém uvedení okamžitě zakázán v Iráku. (don corleone)