Srdečné pozdravy z Ruska

• slovenský

James Bond: Srdečné pozdravy z Ruska

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1963, 115 min

Tak trochu North By Northwest mezi bondovkami (Bond obětí hry, kterou řídí jiní + přiznaná citace slavného náletu práškovacího letadla). Akčních scén není mnoho, ale patří k těm nejlepším, souboj v jedoucím vlaku je jenom o málo syrovější než bitky muže proti muži v bourneovkách. A do Taťány jsem se platonicky zamiloval už v raném mládí. Jedna z nejlepších. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, Legas, ]V[()Rt(10.6.2005)

Akční? Dobrodružnější zábavu bych prožila u sledování Bolka a Lolka jak vyráží do světa. Napětí nula nula nic, maximálně propnu ztuhlé tělo, promnu dolní čelist od téměř nepřetržitého zívání s jednou pauzou na dámy. Jsem, pravda, trochu víc rozladěná, jelikož s pilotním filmem Dr. No se to skutečně nedá srovnat. Nicméně mám pro Seana Conneryho, jako Jamese Bonda, slabost. Byl tehdy a je i dnes opravdu charismatický chlap a hrát umí.(18.1.2015)

Tahle trochu nedocenena Bondovka je lepsi nez Goldfinger nebo Thunderball Tady se to teprve zacina rozjizdet ja osobne ji povazuji za 3 nejlepsi s Connerym Bond se tu stava Bondem poprve na scenu vstupuje Q poprve mame co do cineni s legendarnim sefem Spectre Blofeldem film ktery po slabym Dr No tak nejak definoval Bondovky aby se tohoto vzorce drzeli dalsi rozhodne nezapomenutelny je souboj Conneryho s Robertem Shawem ve vlaku ten je jeden z nejlepsich v historii bondovek dobre natocena je pak i prestrelka u cikanu a zaverecne explozivni finale a taky se konecne zacina hlaskovat v Anglii mame prislovy neni koure bez ohynku(27.2.2012)

Po pomalejším rozjezdu v podobě Dr. No se agent 007 předvedl v plné síle. Srdečné pozdravy z Ruska oplývají nezvykle zamotaným a pečlivě budovaným příběhem, který je strhující od první do poslední minuty. Na první nástup Bonda (toho pravého) na scénu si musíme počkat více jak čtvrt hodiny, tento čas je ale plně využit v mistrném budování napětí okolo jeho postavy - nejdříve se setkáme s padouchem, který je na poli několika málo minut představen takovým způsobem, že se divák o Bonda začne bát ještě dříve, než ho poprvé spatří, protože...protože ten blonďatý Rus je zatraceně působivý. Jestliže divák musel v Dr. No celou hodinu čekat, až se konečně seznámí s padouchem, zde je těch padouchů několik a jsou nám představeni hned v úvodu, spolu s tím je poodhalen i plán zločinecké organizace SPECTRE, díky čemuž je napětí navozeno hned v úvodu. Celý úvod je ukázkou mistrné scenáristické výstavby expozice a každého, kdo se aspoň trochu zajímá o scenáristiku, zajisté nadchne. Divákovi jsou poté dodávány různé atrakce - dočkáme se postupně gradující tiché vraždy, davové akční sekvence v cikánském táboře, nevyhnutelného kontaktního zápasu Bonda se zmíněným Rusem, který překvapuje velkou dynamikou a agresivitou, dále dojde i na souboj s vrtulníkem odkazující na Hitchcockův film Na sever severozápadní linkou (scéna s práškovacím letadlem), honičku ve člunech a ve zmíněném cikánském táboře dokonce dojde i na pravý a nefalšovaný "catfight". Srdečné pozdravy z Ruska toho pro diváka nabízejí vskutku hodně a osobně tento film považuji za vrchol klasických bondovek (filmy s Moorem byly už roztomile úsměvné a brakovité, Brosnanovy filmy mě až na Zlaté oko nudily a udělaly z Bonda zaměnitelný akční film a filmy s Craigem zbožňuji, ale v porovnání s Conneryho filmy jsou už někde jinde - realističtější a méně žánrové). 100%(11.4.2010)

Oproti Dr. No zlepseni skoro ve vsech smerech. Mame tu zajimavejsi a propracovanejsi pribeh, je tu vic akce, i kdyz i tady by ji mohlo bejt o neco vic, je tu Q a vynalezy a je tu bondgirl (nic proti Ursule, ale za bondgirl ji moc nepovazuju). Kde ale bohuzel neni zmena, to je zaporak. Tentokrat tu pro jistotu neni vubec, ma jen asi dva dialogy a videt ruku. Ale tady to aspon vynahrazuje baba a svalovec, ktery jsou jako zaporaci dostatecny. Navic, oproti Dr. No, tu je velkolepejs podanej zaver. No a Connery uz ma Bonda naucenyho, takze s naprostou samozrejmosti hazi hlasky a rozdava pesti. A to vse navic solidne odsejpa a celou dobu bavi. Lepsi 4*.(31.5.2009)