Roku 1928 ztroskotala vzducholoď Italia na ledové kře. Přeživší členy posádky by čekala jistá smrt, kdyby se z velitelské gondoly nepodařilo zachránit vysílačku, kterou si přivolali pomoc. Poté musí mnoho dní čekat na záchranu v červeném stanu, obklopeném ledovou tundrou, než se objeví ledoborec Krasin. V hlavních rolích tohoto nákladného velkofilmu se objevili Peter Firth (velitel výpravy Umberto Nobile), Claudia Cardinale a Sean Connery jako Roald Amundsen. (mahler)

mortak

Máme Claudii Cardinale a neváháme ji použít. Italský producent si přál mít co nejvíce na plátně CC (nejraději v každém záběru), až autor knihy o výpravě odešel znechucený od scénáře. A tak místo ztroskotané Nobileho výpravy spíše sledujeme CC, jak chodí sněhem, či jak rozmlouvá s Amundsenem. Její znechucení je nesmyslné, protože se Nobileho výpravu snažil zachránit kde kdo, nejen Rusové. Roli slizkého zlosyna nafasoval nebohý letec Lundborg. Ten zahynul pár let po událostech líčených ve filmu, a tak se pochopitelně nemohl této urážce bránit. Finn Malmgren si myslel, že on svou špatnou předpovědí zavinil ztroskotání Italie, a toho velmi oslabilo (nejspíš to byl asi Nobile svým rozkazem, aby Italia vystoupala nad mlhu). Tady je z něho svatý, objekt tragické lásky. Co se stalo mezi těmi třemi se nikdy nedozvíme, ale asi to nebylo nic hezkého. Film toto všechno obchází estetickou konstrukcí soudu mrtvých, který je spíše směšný než dramatický. Jako dítě jsem rád četl Běhounkovo vcelku objektivní vylíčení událostí z pohledu trosečníka. Skvělá kniha. Ale tak nepovedený film se jen tak nevidí. ()

classic

20. roky - 20. storočia boli pre talianskeho polárneho bádateľa Umberta Nobileho, jednak prelomové, úspešné, ale aj osudné, katastrofálne. Najprv spolu so svetoznámym Nórom Roaldom Amundsenom, na jeho vlastnoručne skonštruovanej vzducholodi, s názvom - Norge, preleteli obaja spoločne severný pól, to bolo ešte dva roky predtým, ako sa Nobile odhodlal viesť vlastnú expedíciu, taktiež so vzducholoďou ITALIA, ktorá sa počas spiatočnej cesty, po zdolaní tejto méty, zrútila s celou posádkou, a tak ostali trčať opustení, na ľade a snehu, s ľadovými medveďmi v pozadí, aj v popredí, čakajú na vytúženú záchranu, ktorá prichádza z viacerých strán, máme tu ruský ľadoborec Krasin, ktorého taktiež čakajú prekážky v podobe hrubého ľadu, cez ktorý nemôžu len tak prejsť, ďalej rôzni letci, rôznych národností, chcú pomôcť, ale niektorí v tom vidia iné záujmy, dá sa povedať, že VYPUKLA akási celo - svetová, hotová hystéria, pri ktorej zahynul aj Amundsen, keď išiel na pomoc Nobilemu. Kvôli polárnej expedícii, s ich členmi, sa pripájajú iní, ktorí mieria k ich záchrane, a ako to už býva, vždy si to niekto musí odniesť, ak sa vypraví na nebezpečnú misiu, ktorá zaváňa smrťou, tak ako číhala práve na Amundsena, ktorý už voľakedy zubatej unikol... Pri pozeraní tohto mimoriadne znepokojivého filmu, mi zišlo na UM, že toto mi niečo pripomína. Je to film, z 90. rokov, s názvom Prežiť, keď lietadlo so športovcami, havarovalo v Andách. Vtedy museli, ak chceli prežiť, jesť ľudské mäso... To sa pripisovalo udalostiam, zo 70. rokov, 20. storočia. V tomto prípade, v strhujúcej réžii, môjho obľúbenca Kalatozova, vo veľmi výpravnom zovretí, keď sledujem, nielen stroskotancov, ale pozerám sa aj na záchranné akcie - ľadoborca Krasina, letcov, chlapíka, ktorý pomocou rádia zistil, že Italia - nie je komplet stratená... , sa PRISTUPUJE úplne rozdielne, ako vo filme Prežiť. Má to jednak veľký rozpočet, medzinárodné obsadenie, s ULTRA nádhernou Claudiou Cardinale, či Amundsena si zahral Sean Connery, alias AGENT s povolením zabíjať, 007, James Bond. Nobileho stvárnil Peter Finch, inak vystupujú tu najväčšie herecké SUPERSTARS : Hardy Krüger, Mario Adorf, Nikita Mikhalkov, Donatas Banionis, skrátka, všetci chceli byť pri tom ! A aby toho nebolo ešte málo, postavy vo filme, sú už všetky mŕtve, vracajú sa spoločne v brilantnej retrospektíve k následným UDALOSTIAM, v psychologickom význame, súdia Umberta Nobileho, za všetko, čo sa odohralo. Za smrti jednotlivých členov výpravy, za Roalda Amundsena, ktorý taktiež zahynul počas záchrannej akcie. Je to veľmi zaujímavé, to takto všetko pozorovať, také atypické pristupovanie k veci, sa v tejto vízii dostavilo, a nie je to na škodu, občas to ale ruší pozeranie, preto som ubral jednu hviezdičku, ale stále sa jedná o nadčasové dielo, s výbornou sugestívnou kamerou, výpravou, hercami + samotnou témou, ktorá spustila reťazovú REAKCIU... PS : Odporúčam jedine : 2. a pol hodinovú ruskú verziu, v ktorej je toho oveľa viac, ako v pôvodne dvoj - hodinovej verzii. () (méně) (více)

Martin741

Povodne som chcel dat 5 hviezd, je v strede je to starsne roztahane, ma slabe tempo a nic sa nedeje. Dost dlho trva, kym ta vzducholod spadla do nehostinnej arktickej puste s vecnym snehom a ladom. potom nam reziser zobrazil miestnu faunu /polarny medved/, Conneryho som hodne dlho spoznaval, znamych ludi je tu ale viac - Mario Adorf, Nikita Michalkov a skvela Claudia Cardinale. Ruska verzia je dlhsia, medzinarodna - anglicky hovorena - je kratsia : 85 % ()

Rocky62

Nejen Artkida je pro zocelené muže. Totéž platí i i o Červeném stanu, jehož znázornění o morální síle člověka a zdůraznění nezlomné vůle přežít mě zcela minulo obloukem. Vinu přikládám nejenom halucinogennímu hávu, ale i celkové roztříštěnosti děje. Celá záchranná akce působí neuceleně a emoce tak vyznívají do prázdna, což je vzhledem k tématu dosti velký nedostatek. Nevím jak je na tom kratší verze, nicméně mnou viděná ruská by skvěle posloužila jako náhražka léku na nespavost, protože díky této "nervydrásající" operaci jsem dvakrát úspěšně zavítal do říše snů, ve kterých už ale Claudia Cardinale bohužel nebyla... :-) ()

cheyene

Dobrodružný velkofilm sovětsko-italské produkce, v němž se objevuje řada známých herců, což dodává snímku na poutavosti, ovšem už i samotný příběh, jenž je založen na skutečné události, je atraktivní. Škoda, že Běhounka nehrál nějaký český herec. :) Prolínání života trosečníků se soudem mrtvých je zajímavé a spíše k dobru. Kdyby byl snímek o něco kratší, zvažoval bych i 5*. ()

• Skutečné výpravy se zúčastnil i náš věděc a spisovatel František Běhounek. Ve filmu ho hraje Juri Vizbor. (karel46)
  • Film měl premiéru dne 24. prosince 1969 v Římě. (Cucina_Rc)
  • Film měl premiéru 24. dubna 1970 v Moskvě. (Cucina_Rc)