Mladá dáma Emma Woodhouseová (Kate Beckinsaleová) považovala svůj život za téměř dokonalý. Jako krásná, inteligentní a navíc i dobře vychovaná a vzdělaná slečna z lepších kruhů byla obdivovaná a chválená v širokém i dalekém okolí rodinného venkovského sídla. Na rozdíl od svých vrstevnic, nemyslících na nic jiného než vdavky, byla Emma (dle svého mínění) naprosto spokojená s životem na venkově s milovaným hypochondrickým tatínkem. Jenže pak se její vychovatelka a přítelkyně provdala a Emmina bystrá hlavinka se začala trochu nudit. I začala se milá Emma, místo aby se starala o své štěstí, starat o štěstí jiných a manévrovat je do (podle ní) nejvhodnějších svazků. Výsledky byly dost žalostné, svými malými intrikami a manipulacemi nadělala Emma víc zmatků než užitku. Trvalo jí ale nějaký čas, než dospěla k poznání, že lidé se prostě chovat a zamilovávat tak, jak si ona zamane, nebudou. A navíc si ke svému úžasu uvědomila, že jistého pana Knightleyho (Mark Strong), dávného rodinného přítele, by v ženské náruči viděla velmi nerada

Televizní film EMMA (1997), adaptaci v pořadí pátého ze šesti románů Jane Austenové, potkala podobná smůla jako svého času VALMONTA Miloše Formana. Opět došlo k tomu, že v krátkém časovém úseku vznikly dva filmy podle stejné literární předlohy. A v takových případech vždy musí být jeden u diváků i kritiky úspěšnější. VALMONT byl zastíněn NEBEZPĚČNÝMI ZNÁMOSTMI a EMMA z roku 1997 EMMOU z roku 1996 první EMMA měla výhodu nejen časovou , ale i mnohem hvězdnější, mezinárodně známější obsazení včetně Gwyneth Paltrowové v hlavní roli. Jedno je jisté, tvůrci Tv adaptace si dali velmi záležet na autentičnosti prostředí a co největším souznění s románem. Je na divácích, jestli je více okouzlí Emma - blondýnka v podání Gwyneth nebo tmavovlasá Emma Kate Beckinsaleové, pro kterou byl právě tento film jednou z prvních velkých výzev v její úspěšné kariéře. (DearS)

made1

Film samotný není nijak zlý, až na samotný konec - žně, ale problém nastává v uvěřitelnosti zamilovanosti jedné postavy. Opravdu jsem uvěřila, že pan Knightley miluje Emmu, ale jí jsem nevěřila nic od začátku až do konce. Na ženu ve svém postavení hrubá a zamilovanost jakoby jen předstírala. Srovnáním s verzí s G. Paltrow ze stejného roku je to v podstatě hrůza, ale jen kvůli hlavní představitelce. ()

Morien

Tohle byla velmi slabá adaptace, a myslím to tak, že se snažila jenom popsat, co se v knize stalo, místo aby odvyprávěla, co postavy prožily, jestli je pochopitelné, co tím myslím. Například Samantha Morton mi připadala jako velmi dobrá a zajímavá Harriet, ale film ji vůbec nevyužil. Ve filmu se vyskytuje pouze jako jedna z mnoha figurek, nikoliv jako Emmina přítelkyně a nástroj jejího osobnostního růstu. Jakkoliv miluji Marka Stronga celým srdcem, tak jeho Mr. Knightley byl velmi slabý. Filmu se nepodařilo naznačit, jaký ten kvazi sestersko-bratrský vztah s Emmou mají, a tudíž nemohla nastat ani jeho pomalá romantická přeměna vlivem nových událostí. O tom, že taťka Woodhouse, Batesové, Eltonovi a Westonovi jsou absolutně nevýrazní a jejich existence v rámci fikčního světa taky spíš jen symbolická, ani nemluvím. Věcem určitě nepomáhá, že Olivia Williams v roli "sokyně" působí jako mnohem vyzrálejší a schopnější herečka než Kate Beckinsale. Někdy může být působivé mít velkého herce v malé vedlejší roli, film jako je tento by ale měl mít největší talent jako tu hlavní hvězdu, a k tomu tady bohužel nedošlo. Jediná věc, která mě velmi mile překvapila, bylo zdejší zpracování Franka Churchilla. Je to snad jediná adaptace, která ho zobrazuje jako komplexního člověka a ne jenom jako líbivého slabocha/bídáka. ()

vesper001

Jak mrcha ke štěstí přišla. Zatím nejhorší adaptace Jane Austen, jakou jsem viděla. Počet sympatických postav nulový, v opačné kategorii hraje bezkonkurenční prim šeredná Emma, těsně následována retardovanou Harriet, a hezké třetí místo obhájil hlavní milovník, línající paznecht Knightley. Pak je tu ještě hejsek na zdánlivě volné noze jménem Churchill se slizkým úsměvem a hejno obstarožních slepic. Stopáž sice odpovídá normálnímu filmu, ale v tomto případě je přesně o 107 minut přepálená. Brrr! ()

Simbet

Za tohle trošku slabší zpracování Emmy může asi tak trochu ztvárnění hlavní postavy. Jednak udělali Emmu více zlou, což nepůsobí moc dobře a jednak Kate Beckinsale není její nejlepší představitelka. Za ostatními herci trošku pokulhává a nestačí ani Markovi Strongovi, který to zahrál s velkým citem, nicméně ho mohli udělat trošinku hezčím a my víme z Hvězného prachu a dalších, že to on umí být. Nejlepší víkon si rozhodně zaslouží Olivia Williams, která roli Jane zahrála na jedničku. Raymond Coulthard si v roli Franka Churchilla v ničem nezadá s Ewanem McGregorem, který roli ztvárnil ve filmu natočeném v tomtéž roce. Celkově celkem povedená série. ()

VenDulin85

Celý příběh je založený na tom, že i když všeználkovská Emma dělá nepochopitelné věci s dohazováním, tak působí sympaticky. Kate Beckinsale působí tak, že by si na konci nezasloužila pana božského, ale toho faráře! Takže prozatím vede minisérie Slečna Emma z roku 2009 a pak ta s Gwyneth Paltrow. ___ edit 2020 Jelikož se podařilo natočit ještě horší verzi, než je tato (Emma s tečkou, jejíž jedinou devízou je soundtrack), přinutilo mě to k silnému zamyšlení, co je tu vlastně špatně. A přišla jsem ke zjištění, že na této čistě britské Emmě mi skutečně vadí jen hlavní představitelka, musela jsem si připustit averzi k ní. Když tedy odpustím Kate, že tu roli vzala, dojdeme ke smířlivému hodnocení 4*. ()