Slovo od slova kompletní remake jiné TV pohádky z brněnského studia Zlatá panna - http://www.csfd.cz/film/284604-zlata-panna/. Ludvík Ráža tomu dokázal dodat nějakou atmosféru, ale nemůžu si pomoct, Čenský zde hraje jako z donucení.(10.10.2010)

K čemu ty zlé královny na konci svého středního věku touží po moci, když ji nemají komu předat? Když celý život mohly manipulovat svým partnerem a dělat si co chtěly, navíc byly zahrnovány láskou. Možná je to jen tím, že nemám panovnické ambice, ale nikdy jsem to nedokázala pochopit. Princ, kterému se intuitivně líbila krásná panna na obraze, která byla jeho matkou, jenom dokazuje všechny Freudovy teze (tak všechny ne, ale některé jistě). Že si partnerku šel vybírat podle obrazem určeného modelu je oidipáček jako z čítanky. Ty příčesky u velké části protagonistů byly opravdu příšerné. Jak jsem psala u starší veze stejné pohádky - ty úkoly nedávaly smysl. Ne, že by jinde dávaly. Přelévat moře cedníkem, navlékat ztracené perly, jít tam, nevědět kam, přinést to, nevědět co, jsou kratochvíle, které bych si odpustila. Navíc ta krásná panna, pro kterou to vše bylo pácháno, zneklidňujícím způsobem šilhala. Touha po moci, ambice, manipulace, zrada, láska, stesk, naděje, lidová moudrost, shovívavost, odpuštění, jsou tu v podobách, v nichž se jim dá věřit. Královna umírá královsky důstojně (ač ten střih je podivný a oko divákovo nevěří, že odběhla umírat o patrno níž, když evidentně jsou to schody, které byly v předchozím záběru v pozadí), ale i tak zůstala i ve smrti královnou, kdežto zrádce byl zrádcem.(2.8.2015)

Předlohu Boženy Němcové neznám, ale tenhle film je svým pojetím i názvem spíš legenda než pohádka. Těžko říct, kdo je cílová divácká skupina. Děti to bavit nebude a pro dospělé by chtělo "přitvrdit", přidat na temnotě a tajuplnosti. Ale koukat se na to dá.(6.12.2014)

Typicky rážovská zádumčivá pohádka. Stejně jako u Rážou zfilmovaného Sedmera krkavců zde máme mocichtivou příbuznou vražedkyni s mužským nohsledem, romantického prince a osudovou nevěstu s bratry - nyní ovšem ve zcela jiných konstelacích. Celkové provedení nic moc, spousta dílčích přešlapů či nedošlapů, ale tématicky čistá práce, solidně soustředěná na podstatné motivy. Královna je skvělá, princův příběh, jak má být. Už fakt, že prince hraje Čenský (s příčeskem!) a není to blbý, se musí považovat za úspěch.(5.4.2015)

• triatlet

Nepohádkové, spíš rodinné drama. Chybí náznak aspoň nějakého vtipu, který do pohádky patří. Převažuje vážná rovina. Čenský je v roli prince (ve 34 letech) nepřesvědčivý. Na to, že se natáčelo na třech hradech (Buchlov, Pernštejn, Bítov), je výsledek stejný, jako by se natáčelo ve studiu. Princ plní úkoly bez větších problémů. Kladem je scénář, který je sice suchý a moralizujicí, ale je věrohodný a vyzdvihuje dobro, lásku, poctivost nad zlo, závist, hamižnost.(7.8.2010)

• - Jana Čenského (princ) a Ondřeje Pavelku (Petr) při natáčení scény v kopcích pokousali paraziti, oba herci pak museli vyhledat pomoc kožního lékaře. (IZFNP)

• - Při natáčeni devatenáctiletá Mária Podhradská (Mahulena) přiznala, že polibek od Jana Čenského (princ) ve filmu byl jejím prvním polibkem. (IZFNP)

• - Původní název filmu byl Sen o zlaté panně. Herečce Márii Podhradské (Mahulena) ale blond vlasy neslušely, proto se režisér rozhodl film přejmenovat na Sen o krásné panně.
    (IZFNP)