Hejkal (TV film)

Pohádka

Československo, 1978, 40 min

Šumění kouzelného lesa a vůně borovic nám přináší pěkný příběh o touhách tvora z českých hájů, který chce poznat vše lidské a krásné. Nenáročná, ale jemná pohádka je milým potěšením pro chvíle klidného dne. Zdeněk Řehoř roztomile ztvarnil roli strašidla s dobrým srdcem, které však dokáže potrestat i píchu a hloupost. Z lesů i venkovské idyly nám pak vane nádherná hudba.(1.9.2015)

Příjemná pohádka na nedělní odpoledne, potěší, ale nikterak nenadchne, prostě tradiční pohádka se skvělým Řehořem. Hodnocení: 50 %(17.10.2011)

Zapomenutá , ale hezká pohádka :-)(24.1.2010)

Hejkal má hlad a rád by žil mezi lidmi. Ujme se ho jedna vesnická rodina, začne pracovat jako kominík, najde si děvče... zdálo by se, že je všechno v pořádku, kdyby si místní kníže neusmyslel, že chce strašidlo jako atrakci pro svou zahradní slavnost. - "Hejkal" je taková poklidná letní pohádka se spoustou pěkných záběrů na les. (Není studiová, jak tu píše uživatel Tiiso). Navíc je částečně komediální, a tím pádem úplně ideální pro dlouhé zimní večery, kdy se člověku stýská po létě a potřebuje zlepšit náladu. Já jsem ji kdovíproč vnímala jako něco mezi Šumavskou trilogií s Tomášem Holým (hudbou podbarvené záběry na les) a pohádkou O vysoké věži (Janžurová a Veškrnová ve vesnickém). Všechny tyto filmy vznikly ve stejnou dobu, tak na tom asi něco bude... Tahle pohádka nemá úplně dobrý příběh, žádnou zásadní zápletku a rozuzlení, ale to jsem jí ráda odpustila, protože děj je dost neobvyklý, takže člověk dopředu netuší, jak se bude vyvíjet, a navíc je docela krátká a má jinak všechny kvality klasické televizní pohádky - pěknou hudbu, takový ten správný pohádkový styl vyjadřování, krásné exteriéry, herce ještě ze staré školy, které je radost poslouchat. Načančaný kníže hlasem Svatopluka Beneše v jednom kuse vyhrožuje sluhovi "Alfons, půjde pást čuníky a nic mu nepomůže."(27.4.2014)

Moc hezká pohádka s vynikající Ivou Janžurovou a Zdeňkem Řehořem.(14.12.2011)