Krkonošské pohádky (TV seriál)

Fairy-tale at Krkonose Mountains

Pohádka

Československo, 1974 - 1984, 3 h 20 min (Minutáž: 20x10 min)

Předloha:

Scénografie:

Oldřich Okáč

Masky:

Jiří Šimon

Výborný večerníček se skvělými charizmatickými herci. Krakonoš mě občas vytáčel, moc machroval týpek. A té jeho sojce bych přistřihnul křídla, krávě. :-D(11.1.2008)

Další stálice. Kdo by je neměl rád? Krakonoš byl drsňák a Trautnberk dostal vždycky na frak - každý díl o tom samém a stejně to bylo super.(14.12.2009)

Tak jak zahrál pan Ilja Prachař st. legendárního Trautenberka známého jako světoborného vejžírku, tak si myslím že by to nikdo před ním ani po něm nedokázal. Možná jen že na jeho zkušenostech a praktikách dokonce vyrostlo i několik českých podnikatelů či dokonce politiků. Kam se hrabe kreslený kupec a sedlák Krkovička, nebo filmový Pandrhola. Ještě dlouho po této vánoční pohádce mě jako malého, tou svou rolí a jistou vychytralostí, komandírováním, lstivostí a já nevím čím vším nesmírně děsil. Dnes se spíše samozřejmě už zasměji. Klasický, neokoukatelný a všemi oblíbený večerníčkový seriál vždy zakončený nějakým tím Krakonošovým moudrem. František Peterka namaskovaný k nepoznání, byl ale také dobrý, jeho řádné území tedy revír byl kouzelný. Prostě Krakonošovo ničí jiní! A což teprve jeho pohotová špizunk sojka bonzačka, ta byla rovněž skvělá jako informátorka-vyzvědačka že? Tak himl hergot donrvetr krucajs element, Anče,Kubo, Hajnej kde je to jídlo !(7.2.2007)

Nevim jak kdo, ale ja fandil Trautenberkovi, měl proti sobě silného soupěře a všichni ho šidili... :-)(16.1.2007)

Kuba, Anče, Trautenberg, hajnej a Krakonoš. To vše podepřeno nádherným hlasem Bohuše Záhorského udělalo z hraných večerníčků absolutní klasiku. Má to svoje kouzlo i pro dospělé - alespoň já jsem se vždycky bavil náramně :)(30.5.2003)

• - Krkonošské pohádky jsou jediným hraným večerníčkem. (Stocki)

• - Natáčení probíhalo kvůli vytíženosti herců v divadle především v noci. Ilja Prachař si nosíval jídlo v kastrůlku přímo z domova, zatímco František Peterka, který dojížděl z Liberce, si stačil koupit jen několik rohlíků a sekanou. (Stocki)

• - V desátém dílu se objevilo pojmenování muštelka (v knize nahrazenou vydrou). Podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky se tento výraz objevil poprvé právě v tomto seriálu jako jazykový neologismus, který se posléze v češtině vžil natolik, že se jím běžně pojmenovávají různé lasicovité šelmy. (Olík)