O štěstí a kráse (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 63 min

Skvělá pohádková komedie, u které je mi vždycky navzdory její optimistické a humorné náladě trochu smutno. Především kvůli Markétě Fišerové - netuctové krásce s jiskrou a komickým talentem, který (bohužel) ani nemohl být využit :-(. No, nebudu takhle smutně končit komentář k takhle veselému filmu. Velice potěšil i troubovitý Karel Roden (který zde i velmi slušně zpíval) a netypicky neprincovský Pavel Trávníček. 85%.(29.12.2014)

Laciná, televizní, ale přesto příjemná a milá pohádka... Madlenko, ty moje mydlinko pěnivá...(25.12.2013)

Nesnesitelně afektovaná hlavní představitelka.. Troufám si říct, že ta třetí hvězda je jen za roztomilého Karla Rodena...(18.10.2008)

Tak tohle je skvělá TV pohádka, která mi zvedla náladu. Motiv postaveny na dnes již klasickém schématu prohození rolí dvou postav, ale skvěle zahráno. Prima příběh, který je milý, pohododvý, vtipný i zábavný. Do toho to co je na českých pohádkách kořením a to jsou nádherné písničky. Že je pod nimi podepsaný Uhlíř je jen dalším plusem. Tohle jsem vůbec neznal a dosti mě to uhranulo. Síla v jednoduchosti. Babča Libuše Havelková byla už v mém dětštví má oblíbená pohádková babička a zde má její postava přesně to co se mi na ni vždy líbilo. Duo Trávníček a Roden mě taky překvapilo, hlavně tedy Roden. Tohle jsem nikdy neviděl a tak se to asi stává zatím největším pohádkovým překvapením, které jsem letos viděl. 10/10(26.12.2012)

Pyšná princezna a hodná pradlenka si vymění jedné měsíčné noci svá já, aby mohly ozkoušet, že to, po čem touží, skrývá také mnohé ostny a trní, nejen pohodičku a lážo plážo, jak si myslí. Pohádka je koukatelná díky Markétě Fišerové, tehdy ještě zdravé, a Trávníčkovi, který specificky po svém blbne a alespoň on sem přináší určitá nadhled a humor.(9.8.2015)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1990 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Jablíčka dobré víly". (Miggi90)

• - Filmovalo se na zámku Červená Lhota v jižních Čechách. (M.B)

• - Ve scéně, kde se Majdalenka (Markéta Fišerová) opře o dveře od babiččina domu, je vidět otvor poštovní schránky. V době, do které je snímek situován, ale pošta do schránek nechodila. Navíc poštovní doručování fungovalo mezi Prahou a Vídní, případně na zámcích. (L.H.)