O štěstí a kráse (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 63 min

Tak tohle je skvělá TV pohádka, která mi zvedla náladu. Motiv postaveny na dnes již klasickém schématu prohození rolí dvou postav, ale skvěle zahráno. Prima příběh, který je milý, pohododvý, vtipný i zábavný. Do toho to co je na českých pohádkách kořením a to jsou nádherné písničky. Že je pod nimi podepsaný Uhlíř je jen dalším plusem. Tohle jsem vůbec neznal a dosti mě to uhranulo. Síla v jednoduchosti. Babča Libuše Havelková byla už v mém dětštví má oblíbená pohádková babička a zde má její postava přesně to co se mi na ni vždy líbilo. Duo Trávníček a Roden mě taky překvapilo, hlavně tedy Roden. Tohle jsem nikdy neviděl a tak se to asi stává zatím největším pohádkovým překvapením, které jsem letos viděl. 10/10(26.12.2012)

Roztomilá písničková pohádka s hezkým (tehdy ještě) princem a neméně hezkým (tehdy ještě) kominíkem. Jen nechápu, proč když se narodí dvojčata, tak jsou vychovávána tak extrémně. Nějaká zlatá střední, ono žít na zámku nebylo ve své podstatě nic moc a mít ruce v neckách taky ne.(4.9.2010)

Krásná ukázka v čem starší pohádky absolutně válcují ty soudobé - půbavná a sympatická princezna/pradlenka, milá hudba a krásné písničky, příjemný humor, žádné přihlouplé fórky od šaška Mádla typu "Jóóó, Bolej mě hnáty" apod. zoufalosti, které opravdu pohádku pohádkou nedělají, naopak se do ní vůbec nehodí. Ta má především potěšit, zahřát na srdíčku a to zde platí na 100%.(26.12.2015)

Na tuto pohádku jsem narazil úplnou náhodou. Nedávno vyšla v levných DVD, ale já si ji nekoupil, protože jsem myslel, že to nebude povedený snímek. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem si ji na CSFD vyhledal a do očí se mi rozzářila červená barva. Z trafik ji vyprodali a já zabrousil na jedno fórum a vyhledal link na stažení. Byl to velmi kvalitní TV rip. Hodnocení číslo 999 a získává ho tato pohádka. Je sobota, těsně před půlnocí a já jsem se právě dodíval na tuto pohádku, která mě v dětství minula. „Kamarádi“ se opíjejí v hospodě a kdybych jim řekl, že si pouštím hodinovou pohádku, tak si ťukají na čelo a považují mě za blázna. V této pohádce jsou velice pěkné písničky. Herecké výkony jsou na úrovni. Zejména Trávníček, který zde překvapivě nehraje prince, ale ušmudlaného kominíka a dále Karel Roden s nudlemi na hlavě. Oba hrají výborně. Dále Vladyka zde hraje asi čtyřprocentního:-). A dodává jeho "teplou" řečí pohádce vtipnost. Mimochodem, celý snímek je komediální. Babička Havelková nezklamala a něco nepopsatelného z ní vyřazuje a možná si ji zařadím mezi nejoblíbenější. Madlenka v podání Markéty Fišerové je kouzelná. Mimochodem asi nemusím zdůrazňovat, že je to jedna z posledních rolí Markéty. Bohužel zanedlouho po natáčení těžce onemocněla a v dnešní době je na invalidním vozíku. Jejím manželem je Marek Eben. Markétě přeji mnoho sil do dalších let života.(8.11.2008)

• WANDRWALL

Patrně nejvýznamější pohádka, v které hrála Markéta Fišerová. Jako pohádka pro mě ale mírný podprůměr.(8.8.2010)

• - Filmovalo se na zámku Červená Lhota v jižních Čechách. (M.B)

• - Ve scéně, kde se Majdalenka (Markéta Fišerová) opře o dveře od babiččina domu, je vidět otvor poštovní schránky. V době, do které je snímek situován, ale pošta do schránek nechodila. Navíc poštovní doručování fungovalo mezi Prahou a Vídní, případně na zámcích. (L.H.)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1990 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Jablíčka dobré víly". (Miggi90)