poster

Mechanik

 • Španělsko

  El Maquinista

 • USA

  The Machinist

 • Slovensko

  Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • J*A*S*M
  ***

  Kvalitně zpracované mysteriózní drama s hororovými prvky, u něhož je nutno užívat si jeho atmosféru, protože vlastním dějem bohužel příliš nepřekvapí (pokud máte něco nakoukáno, je pointa odhalitelné velmi lehce). I tak ale stojí Mechanik za zhlédnutí, už jen kvůli nadlidskému (nelidskému) výkonu Christiana Balea.(2.7.2009)

 • Douglas
  ***

  Opět konstrukt, který má spoustu kladů, ale zmršený závěr z něj udělá tuctový předvídatelný blábol. Hlavním hrdinou je na smrt vyhublý Trevor Reznik (na smrt vyhublý Christian Bale, posedlý Stanislavského metodou), kterému se život tak nějak rozpadá pod rukama, rok nespal a navíc se mu začínají dít divné věci. Pracuje v továrně, kde stroj nedávno Reznikovou vinou utrhl jednomu dělníkovi levou ruku, za což ho kolegové nyní nemají moc rádi. Reznik má dojem, že s ním někdo hraje hodně špinavou hru a rozhodne se přijít všemu na kloub, přičemž se mu na lednici objevují záhadné vzkazy a vidí člověka, o němž mu všichni tvrdí, že nikdy neexistoval. Nebudu zapírat, že Reznik je docela stylovou kombinací hrdinů Mementa, Klubu rváčů (a ještě několika filmů, které bych neměl prozrazovat), což vlastně platí i na celý film, který působí jako dobře vybudovaný, nechává po cestě zajímavé indicie a vy se budete třást, jak to nakonec může dopadnout. ALE...! Mechanik funguje z jediného důvodu, a totiž že jste až do poslední chvíle přesvědčeni, že se vytasí s jinou pointou, než s tou, která se otevřeně nabízí hned po prvních minutách a pak stále dokola celý film. Mechanik nedokáže překvapit, pouze vás nechává na pochybách, zda je vše skutečně tak, jak to vypadá. Dovádí všechny postupy poslušně do konce, místo aby přišel s něčím novým a vlastním, nehledě na to, že film neobsahuje jediný moment, kdy byste se ztotožňovali s hlavním hrdinou a tím pádem pociťovali cokoliv z jeho zoufalství, paranoie a křivdy. Nespolehlivý vypravěč vás provází příběhem, který se nakonec vyvrbí jako sprostý vykonstruovaný blábol, který byl od počátku průhledný jako sklo a vy jste se domnívali, že jde pouze o úhybný manévr tvůrců a skrývá se za ním nějaký mnohem složitější nápad, který nám v závěru s velkou slávou odhalí. Tentokrát ale s koncem umírá i celý film, který měl velké ambice být skutečně výjimečným...(23.7.2004)

 • Isherwood
  ****

  Paranoia není nikterak příjemná, zvláště pokud ji režisér předloží tak, že si ani ten sebebystřejší divák nedokáže pořádně vyložit sled jednotlivých událostí a podobně jako hlavní hrdina tápe v hluboké tmě nejistoty a na závěrečné rozuzlení čeká jako na milosrdné vysvobození z bran pekelných, které pro něj představují jak neznámí příchozí, tak i ti relativně nejbližší, kteří procházejí ostrým odcizovacím procesem. Brad Anderson si velmi lehce pohrává s předloženým scénářem a na první pohled velmi nejistá partie je jenom blafujícím tahem, za kterým se skrývá jiný, velmi přímý tah na branku, v podobě závěru, který je režisérovým jediným, ale o to bolestivějším zakopnutím. Vše, co mu předchází je velmi zdařilou filmařinou, ať už se jedná o velmi temné kamerové filtry, minimalistický, ale velmi vtíravý hudební doprovod, či herecké obsazení. Jako velmi dvojsečná se mi zdá vychrtlá postava Christiana Balea. Jistě, hluboké smeknutí před tím, kolik tomu musel obětovat, ale zároveň je to dosti rušivý element při sledování zbytku jeho hereckého partu, který rozhodně patří k dalším skvělým Baleovým rolím, byť opět notně temným. Tak či onak je nakonec Mechanik velmi působivou sondou do „obyčejného“ lidského života, u kterého tvůrci opomněli, že doba zdrcujících point už má nějaký ten pátek zpátky odzvoněno.(10.8.2005)

 • Aluska88
  ****

  Mechanik je dalším filmem, který pro mě spadá do kategorie těch kultovních filmů, u nichž jsem čekala přece jen jaksi silnější emocionální "angažovanost" i psychický nápor na mou náturu. Mechanik je v podstatě mistrovské dílo s patřičně ponurou atmosférou a "chrastícím" Balem, který se pro maximální ponoření do své postavy opět nezdráhal jít za hranice "běžných" a "přijatelných" hereckých latěk. Tentokrát si ji nastavil vskutku vysoko a musím říct, že snímku to dodává ještě více na důrazu. Díky Baleovu ztvárnění chátrajícího Trevora Reznika vyzní film ještě více depresivněji. Snad jediné, co mě lehce zklamalo, je pointa. Zrovna od Mechanika jsem čekala nějaký šokující zvrat, který by mě totálně rozsekal. A zatím se mi dostávalo postupného odhalování skutečností, které jsou sice rozhodně zajímavé, ale nezapůsobily na mě tak, jak bych čekala. Pointa je totiž jedna z těch, kterou můžeme v thrillerech a hororech vidět poměrně často. I tak je Mechanik snímkem se zdařile budovaným napětím a vynikající hudbou, která mi připomínala hudbu z Psycha a také nějaké prvky z Twilight Zone či Are you Afraid of the dark?(28.7.2013)

 • larelay
  ****

  Uplne psycho.... Ale neodporucam pozerat v zlej nalade...Este Vam ju zhorsi...(7.12.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace