Mechanik

The Machinist

Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Velmi solidní US indie (koukám) za španělské peníze. Sice průhledně směřuje k další VELKÉ filmové pointě, ta ale není tak vyspekulovaná jako mnohé jiné, a filmu nečekaně prospívá. Stejně tak Andesonovy atmosférické vizuálie a Baleovo charisma.(11.7.2004)

Společně s American Psycho jde o nejlepší výkon Christiana Balea. Opět totální psychopat, který nehraje pouze očima, ale tělem. Pro svou roli obětovat zdraví je fascinující. Během čtení scénáře už Baleovi kolovala postava Trevora v žilách, začínal si představovat svou zdevastovanou postavu, co všechno obětuje pro svou roli, už to zasluhuje velké uznání pro herectví (podobně jako Heath Ledger, který za vyčerpanost herectví a prášků ve 28 letech umřel). Bale chtěl jít pro svou postavu až na 45kg, ale tomu štáb nedovolil. El Maquinista je černota, která přetrvává.(19.1.2016)

Myslím, že tohle už tu několikrát bylo. Jo a nechápu, co na tom Dostojevském ti filmaři pořád vidí...(10.6.2006)

Mechanik nezapře jistou inspiraci Klubem rváčů - hlavní hrdina trpící insomnií, (a další věci, které nebudu prozrazovat) což je dost na škodu, protože jednotlivé dílčí části zápletky prostě zkušený divák odhadne předem. Finální rozuzlení mě ale vyloženě potěšilo, jak svou realističností, tak originalitou. (Nechápu, jak tady ostatní píšete, že jste jí odhadli, tomu prostě nevěřim.) Výborný je příšerně vychrtlý Christian Bale v hlavní roli. Zaokrouhlím nahoru na 5 *****.(31.3.2008)

Čekal jsem víc a naneštěstí to trochu shazuje i pointa, kterou tvůrci prozradí dříve než si to sami uvědomí. Velká škoda, ale po herecké stránce se Christian Bale opravdu hodně snaží a jeho vzhled je až nepříjemný. Shodit tolik kilo kvůli takové roli opravdu chce velkou odvahu... Osobně bych ji kvůli filmu jako je Mechanik neměl,ale Bale asi ví,co dělá.(15.9.2005)