Mechanik

The Machinist

Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Tak tohle bylo husty, tohle bylo pekelne husty. Takovejhle typ pribehu se da v podstate vypravet trema zpusobama. Bud od zacatku do konce netusite co se to deje ala Lynch, nebo je vam naopak vse az do konce jasny a konec to cely postavi na hlavu ala Shyamalan. A pak je treti pripad a to, ze sice ze zacatku netusite co se deje, ale film vam postupne dava cim dal tim vetsi smysl, jednotlivy epizody zacinaj zapadat do sebe a na konec se vse logicky vysvetli. A tohle je ten treti pripad, kterej mi vyhovuje nejvic. A nic na tom nemeni fakt, ze jsem pointu odhad uz par minut pred zaverecnym vysvetlenim. A musim se zminit o Christianovi Baleovi, to bylo neco neuveritelnyho, fakt ho vystihuje jedna hlaska z filmu: "Jeste trochu bys zhubnul a uz bys nebyl.", na jeho vzhled jen tak nezapomenete. Navic kdyz hral naprosto dokonale. K tomu vsemu si pripoctete vynikajici kameru, originalni pribeh, syrovou az skoro neprijemnou a napinavou atmosferu, dobre zvolenou hudbu a sviznou rezii a vyjde vam bezchybnej 5* film.(7.10.2006)

Vskutku bizarní film, svým způsobem až doslova >ujeté< psychodrama o trýznivém pocitu viny, která - ač zasutá kdesi v pozadí mysli - ničí hrdinu doslova až do morku kostí... Ch.B. je v roli pomatené lidské bytosti neuvěřitelně působivý, vyzáblá, strhaná fyzická a psychická troska tápající mezi svými paranoidními představami a realitou je dokonalou kvintesencí zoufalství a marnosti pochopit, co se to vlastně v jeho už tak ponurém a osamělém životě dělníka na okraji společnosti děje. A tak jako jeho zmučený Trevor pomalu nachází pravdu o své vině, i divák si v pomalém a depresivním tempu filmu doslova užívá jeho trýzeň a prozření, až do poslední chvíle ne zcela pochopitelné a jednoznačné. Tenhle film je zkrátka vynikající studií o duševním a fyzickém úpadku člověka, který se chtěl vyhnout odpovědnosti za své skutky, nakonec však v prozření najde vedle trestu i klid a vykoupení... Nu, myslím že po tomhle filmu se i vy s chutí půjdete vyspat, těžko se vám ovšem budou zdát nějaké hezké sny... ;-) . . . Čtyři hvězdičky tedy za film jako takový a celá jedna pátá za až neskutečný herecký výkon Christiana Balea, který už ve své prakticky první významné (byť téměř dětské) roli ve filmu "Říše slunce" ukázal, že jednou z něj bude velký pan herec!(2.11.2006)

Snímek, který by se dal shrnout "Bale a jinak nic". Christian Bale naprosto exceluje a to nejen fyzickou přípravou, ale hlavně výkonem v roli dělníka, který trpí dlouhodobou insomnií a začínají se mu dít poněkud divné věci. Problém je, že snímek dost klame tělem a celý scénář je naprosto předvídatelný. Jediné proč se na to dá koukat je očekávání, že pointa určitě nebude ta co se nabízí od prvních minut. Dost často to snímek dává okatě najevo "tohle bude doopravdy něco, jen počkejte a uvidíte". Nakonec to celé vyzní zcela do ztracena a zůstane ve vás pocit, že tady někdo promrhal veliký potenciál. Celkově jde bezesporu o kvalitní řemeslo, které zachraňuje Bale a poprávu je tato jeho kreace vyzdvihována. Dost by mě zajímalo jak moc špatně by to dopadlo s jiným hlavním představitelem.(13.4.2005)

To, co Christian předvedl, je neskutečné ..(20.5.2008)

Christian Bale si Stanislavského metodu vyložil po svém a dohnal ji až na "kost", divím se, že se mohl tělem, které si pro film vytvořil, vůbec pohybovat a během natáčení nezkolaboval. A i z důvodu bizarní postavy Trevora Reznika, bych film nesrovnávala s filmy tady uvedenými, myslím, že si každý divák projde svými intuicemi sám i bez manuálu. Mě víc než spekulace o konci ovládla ponurá atmosféra, díky níž film zároveň doporučuji, zároveň ale vím, že si ho honem znovu nepustím.(10.8.2005)

• - Christian Bale před natáčením začal kouřit, aby tak snížil svou chuť k jídlu a zhubnul na požadovanou váhu. (cihlenka)

• - Scénárista Scott Kosar a Brad Anderson byli odmítnuti prakticky každým americkým studiem, protože scénář byl "příliš podivný". (Satan)

• - Jedná se o první film Brada Andersona, který natáčel podle cizího scénáře. (Satan)