Mechanik

The Machinist

Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Snímek, který by se dal shrnout "Bale a jinak nic". Christian Bale naprosto exceluje a to nejen fyzickou přípravou, ale hlavně výkonem v roli dělníka, který trpí dlouhodobou insomnií a začínají se mu dít poněkud divné věci. Problém je, že snímek dost klame tělem a celý scénář je naprosto předvídatelný. Jediné proč se na to dá koukat je očekávání, že pointa určitě nebude ta co se nabízí od prvních minut. Dost často to snímek dává okatě najevo "tohle bude doopravdy něco, jen počkejte a uvidíte". Nakonec to celé vyzní zcela do ztracena a zůstane ve vás pocit, že tady někdo promrhal veliký potenciál. Celkově jde bezesporu o kvalitní řemeslo, které zachraňuje Bale a poprávu je tato jeho kreace vyzdvihována. Dost by mě zajímalo jak moc špatně by to dopadlo s jiným hlavním představitelem.(13.4.2005)

Perfektní snímek s naprosto dokonalou depresivní atmosférou, která mne pohltila a nedovolila mi se od snímku odpoutat. Christian podal výkon doslova na hraně svých možností :). Místy mi přišel, že snad musí zkolabovat, protože takhle se obětovat pro roli se skutečně hned tak nevidí. Brad Anderson je talentovaný režisér a už se velmi těším na jeho nastavající film, který má premiéru za pár měsíců. K plnému počtu tomu chybí opravdu velmi málo.......(25.6.2008)

Mechanik nezapře jistou inspiraci Klubem rváčů - hlavní hrdina trpící insomnií, (a další věci, které nebudu prozrazovat) což je dost na škodu, protože jednotlivé dílčí části zápletky prostě zkušený divák odhadne předem. Finální rozuzlení mě ale vyloženě potěšilo, jak svou realističností, tak originalitou. (Nechápu, jak tady ostatní píšete, že jste jí odhadli, tomu prostě nevěřim.) Výborný je příšerně vychrtlý Christian Bale v hlavní roli. Zaokrouhlím nahoru na 5 *****.(31.3.2008)

Lehké a postupem času neustále narůstající divákovo tušení snižuje výsledný účinek závěrečného odhalení. Mechanik proto není silný v průrazné "shyamalanovské" pointě (se kterou jsem byl ovšem spokojen a v celém kontextu příběhu seděla jak prdel na nočníku), ale ve skvělém zobrazení duševního utrpení člověka , zapřičeněném těžkou insomnií a násilným potlačením viny v sobě. Navíc temná atmosféra snímku je přímo k nakousnutí. Anderson nemohl najít lepšího představitele, než je Bale,v jehož tváři se dokonale zračí všechny odstíny duševní trýzně a únavy a jehož Stanislavského metoda, podopořená konzumací pouhého jednoho jablka denně vede v cosi, co ve scénách, kdy je Baleova postava svlečená do půl těla, vzbuzuje v divákovi až fyzickou nevolnost. Jablka záhy vystřídaly mraky koblih (vzorná to strava každého správného Batmana) a tak se mi chce říct, že Bale není ďábel, KevSpo. Ani ten by si totiž neprubnul takový hazardérský experiment se svým zdravím :o)(22.10.2005)

Opravdu dobře natočené napínavé drama s Christianem Balem. Ten kvůli této roli zhubnul 30 kg a ve filmu je z něho chodící kostra. Na druhou stranu je patrné, že to se svojí rolí myslel opravdu vážně a jeho herecký výkon je takřka dokonalý. Mechanik má navíc dobrý scénář a tak 90 minutová stopáž uteče jako voda.(6.3.2008)

• - Režisér Brad Anderson si během natáčení poranil kotník a namohl záda, takže část filmu režíroval v leže. (Satan)

• - Scénárista Scott Kosar a Brad Anderson byli odmítnuti prakticky každým americkým studiem, protože scénář byl "příliš podivný". (Satan)

• - Film byl kompletně natočen v Barceloně, což zahrnovalo přetransformování jistých úseků na Los Angeles "look". Poznávací značky, auta, veřejné telefony, dopravní značení, cigarety, alkohol a mnohé další muselo evokovat prostředí "Města andělů". (Satan)