Mechanik

The Machinist

Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Mechanik nezapře jistou inspiraci Klubem rváčů - hlavní hrdina trpící insomnií, (a další věci, které nebudu prozrazovat) což je dost na škodu, protože jednotlivé dílčí části zápletky prostě zkušený divák odhadne předem. Finální rozuzlení mě ale vyloženě potěšilo, jak svou realističností, tak originalitou. (Nechápu, jak tady ostatní píšete, že jste jí odhadli, tomu prostě nevěřim.) Výborný je příšerně vychrtlý Christian Bale v hlavní roli. Zaokrouhlím nahoru na 5 *****.(31.3.2008)

Velice zvláštní Film.. Doted jsem netušil, že v hlavní Roli hraje Christian Bale.. Je neuvěřitelné Kolik musel zhubnout kvůli téhle Roli.. De Fakto Žíjící Kostra to byla.. Film má dlouhou stopáž, čiže to pár jedinců, může hned odradit... Jedná se však o Kvalitně zpracovaný Film se super Atmosférou a dech beroucím Koncem!(24.8.2012)

Skvelá dark záležitosť a to nielen vďaka Baleho hazardu so zdravím. Spleť paranoických pocitov človeka na okraji psychyského kolapsu je dotvorená výbornou kamerou a old-schoolovským soundrackom, ktorý mi evokoval Hitchcockovu éru. Čo sa týka final pointy, tak naokolo je to dobre zhrnuté. Neprekvapila, ale mala myšlienku a sadla ako riť na šerbel, bez zbytočných otázok. I keď náročný divák bude trochu sklamaný.(7.8.2006)

Rozpočet$5milionovTržby USA $1,082,715Tržby Celosvetovo $8,203,235„ Christian Bale zachádza za hranice herectva a do úlohy dáva viac než by bolo zdravé, z jeho postavy sa stáva herecky precítená nemohúcna troska a tak ako vypadá zúbožene na vonkajšok a o to ešte horšie vykresľuje svoj vzovnajšok. “ _Režisér tohto filmu je u širokého publika pomerne neznámy, je to Američan Brad Anderson, ktorý musel vďaka producentom filmu aj zo štábom pocestovať do Španielska aby tam natočil neskutočne silný príbeh odohrávajúci sa práve na území Spojených štátov a aj preto malo o niečo sťaženejšie podmienky, lebo museli mestečko v našej Európe prerobiť v niektorých detailoch na to pravé americké, čo teda u filmároch nebýva zvykom aby klasicky americký príbeh z tamtoho prostredia odišli filmovať na náš kontinent. A na veľké prekvapenie svoju úlohu pri tomto projekte zvláda nadmieru výborne doslova v určitých medziach až dokonalo. Vystavanie smutného príbehu do určitých temných vnútorných fáz mu ide lebo pochopil, že na hlavnom protagonistovi sa dá postaviť pevný základ celého príbehu o upadajúcom schizofrenikovi. Jednoznačne je vidieť že ponechal Christianovi určitú voľnosť v stvárnení, lebo jednak ísť kvôli vyziabnutému výzoru za nejaký možný limit schudnutia na slabunkých 55 kilogramov, je už čo povedať a popri tom ešte v zúboženom tele zahrať chorú utápajúcu myseľ, to už hraničí za možnosťami nie hereckého ale ľudského chápania. V porovnaní stvárnenia ohľadom schizofrénie od herca Russella Crowa ako Johna Nasha zašiel Bale ešte omnoho ďalej, aj keď režisér nevykresľuje obrázky zrovna tak čarokrásne ako v Oscarovej Čistej duši, on sa zameral na túto nepríjemnú vec viac s tej temnejšej stránky. Príbeh nemá priamočiarosť čo sa stáva v tomto prípade výhodou, hlavne na konci keď nám niektoré úsečné scénky dorysovávajú celistvosť smutného príbehu a hlavne aj vnútornú podstatu ako môže malí zlomový moment zmeniť celý život. Miestami to vypadá ako hra na mačku a myš ale potom príde rozuzlenie a všetko čo vypadalo ako psychicky nátlakový proces na jednu osobu sa zmení na dokonale vnútorné skresľovanie mysle, čiže schizofrénia. Jednoducho nič nie je tak ako to na prvý pohľad vypadá. _ „ V príbehu nám režisér poukazuje ako môže malí zlom v živote obrátiť celý život na ruby. “ _Herecké obsadenie je okrem herca ako je Christian Bale v úlohe Trevora Reznika, dosť neznáme a pre príbeh slušne fungujúce, či už Reznikova priateľka Stevie v podaní Jennifer Jason Leigh, ďalej jeho druhé ja pomenované ako Ivan (John Sharian) alebo aj Michael Ironside(Vesmírna pechota) v úlohe dokaličeného robotníka Millera, hrávajúce dosť zaujímavé vedľajšie postavy. Charaktery postáv okrem samotného Reznika detailnejšie nespoznáme, všetka pozornosť je upriamená len na jeho postavu lebo po celý čas nezíde z obrazu. /100%/(17.11.2007)

Film, po jehož skončení mi neanorektický Bale připadá jako přežraný buřt, musí být výjimečný.(31.5.2009)