poster

Třetí muž

 • anglický

  The Third Man

 • slovenský

  Tretí muž

 • anglický

  The 3rd Man

Film-Noir / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1949, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • misterz
  ****

  Chytľavý príbeh zasadený do prostredia príhodných kulís rozbombardovanej Viedne, čo vytvára skvelú atmosféru a podhubie pre dejovú linku. Máme možnosť sledovať zaujímavé rozmotávanie záhady okolo tretieho muža zapleteného do vraždy s nečakaným krimi vyvrcholením a prekvapením. Na rozdiel od ostatných mi tu však hudba moc nesadla, prijal by som viac temnejšiu, komornejšiu. Film s Orsonom Wellesom som predtým nevidel, čo je škoda, pretože vypadá na zaujímavého chlapíka a herca s výraznou charizmou a osobitým štýlom. Myslím, že aj jeho iné filmy by stáli za skúšku. Pohodlný nadpriemer. 75/100(10.10.2014)

 • T2
  ***

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $618,173Tržby Celosvetovo $1,098,000║ /60%/(4.4.2010)

 • JFL
  ****

  Vlivem řady náhod a shody okolností se z tuctového noirového béčka stal vzývaný kanonický titul. Stylová polarita jednotlivých segmentů nasvědčuje, že na zkazkách o režijním zainteresování Wellese asi něco bude. Právě díky výlučnému formálnímu zpracování a funkčnímu využití poválečných reálií Vídně se šestáková historka stává diváckým požitkem. Nicméně přiznejme si, že z hlediska příběhu a motivací postav je snímek hodně děravý; tedy pokud nepřijmeme queer výklad. Jen prostřednictvím vztahů, které "překračují běžný heterosexuální odstup", lze vysvětlit, proč by si protřelý gauner a kšeftsman pozval naivního pisálka, nechal ho odhalovat pochybné okolnosti své smrti a dokonce se neudržel a vyjevil mu své plány. Tuto rovinu ostatně stvrzuje i ryze gay páreček Harryho kumpánů a tragičnosti hlavní ženské postavy, která je erotickým objektem snad pouze pro sexuálně nejistého hrdinu (a jelikož odhalí jeho podstatu, nechce s ním nic mít).(12.3.2012)

 • Madison
  **

  Príšerný soundtrack. Už na začiatok som si nemohla odpustiť túto poznámku, pretože ak toto Carol Reed považuje za film-noir, tak by mal hodiť spiatočku a odcestovať na Hawai, kde mu hawaiské tanečnice na tú hawaiskú hudbu určite s radosťou zatancujú. Povojnová temná atmosféra rozbombardovanej Viedne? Zabudnite - vďaka soundtracku. Napínavé pátranie po vrahovi s množstvom pochmúrnych vsuviek? Zabudnite - vďaka soundtracku. Ešte nikdy som nebola z nejakej hudby do filmu tak rozčarovaná, aby ma prinútil tento na prvý pohľad nepodstatný element znížiť hodnotenie. Obrovské sklamanie, pretože Reed položil látku film-noir na úplne inú nečakanú úroveň, ktorá ma navyše nijak neohromila, práve naopak. Jedine naháňačka pred koncom a úplný záver stáli za to. A ešte, samozrejme, herecké výkony Cottena a Wellesa.(12.8.2010)

 • Radek99
  *****

  Úžasný film. Kulisy rozbombardované poválečné Vídně umožnily vytvořit naprosto dokonalou mizanscénu. Slovo kulisy jsem nepoužil náhodou, neboť dobovým územ je stále ještě spíše divadelní práce s herci, přesto je až neuvěřitelné, že více než 60 let stará detektivka svým vyzněním téměř nezestárla. Formálnímu zpracování nelze prakticky nic vytknout, jeho exkluzivitu posiluje navíc dojem autentičnosti, zvyšovaný zakomponováním autentických rodilých mluvčích, homogenní mix angličtiny, němčiny a ruštiny dělá diváckému dojmu dobrou službu. Dobově podmíněné výrazové prostředky (práce se světlem atd.) pak dávají Třetímu muži nádech originálního retra...(2.4.2012)

 • - Třetí muž byl Britskou filmovou institucí zvolen nejlepším britským snímkem všech dob. Krom toho se umístil i na 57. místě v žebříčku nejlepších amerických filmů dle Amerického filmového institutu. Což je poněkud paradoxní vzhledem k tomu, že jediný americký vliv na film byl v osobě jednoho ze tří výkonných koproducentů. (DaViD´82)

 • - Spoiler: Orson Welles se objeví až v 66. minutě filmu. (Džany)

 • - Filmem Třetí muž se nechal inspirovat rakouský zpěvák Falco v klipu k písni "Jeanny" z 80.let. Klip se zčásti odehrává ve vídeňském kanalizačním systému, je černobílý a najdeme v něm několik totožných prvků, jako například postavu starého muže prodávajícího na ulici balonky. (DareDeer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace