Třetí muž

Tretí muž

The 3rd Man

Film-Noir / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1949, 104 min

Film pro všechny, kteří bez váhání označí Vídeň za své osudové město...(25.1.2007)

Kavárenská hudba pro samostatný poslech výborná, ale dle mého názoru ve filmu špatně dokresluje atmosféru. Skutečného thrilleru se tak divákovi dostává až v samotném závěru. Škoda, že není celý film tak dobrý, jako jeho posledních 20 minut. Velice se mi líbil herecký výstup Orsona Wellese.(25.2.2007)

Moc pěkné politicko-kriminální drama. Zřejmě mírně handicapované fantastickými superlativy, kterými je obestřen, a tím, že se k němu dostáváme s mnohadesetiletým odstupem. Vidět ho v padesátých letech, asi by nám zastavoval krev v žilách. Ale i dnes moc pěkné kino.(14.6.2009)

Kdyby všechny starý filmy byly takovýhle, to by bylo něco. Nejzajímavější je, že není vůbec třeba brát v úvahu dobu vzniku, ani u dialogů, ani u způsobu natočení... Přišlo mi to jako extrémně povedenej a v dobrým slova smyslu moderní retro film, jestli jde takový slovní spojení vůbec použít.(22.1.2007)

Tak tento film skutečně nemá chybu. Zasazení klasického noir do kulis poválečné, rusko-britsko-americké, Vídně je samo o sobě geniální. Vedle hlavních postav je totiž atmosféra rozbombardovaného císařského města dalším ne-li tím nejdůležitějším aktérem této detektivky. Orson Welles se sice ve filmu moc neohřál, ale přesto vytvořil zajímavého záporáka, který je i přes to všechno co dělá, spíše sympatickým podvodníčkem, než někým kdo si zaslouží smyčku kolem krku. Asi nejde nepochválit závěrečnou geniálně nasnímanou a sestříhanou "ultra-noir" honičku ve stokách.(26.10.2009)