Smím prosit?

Shall We Dance

Smiem prosiť?

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2004, 100 min

Inteligentní a uměřená zápletka bohužel nemá výraznější tah a sílu a tudíž mi z toho vychází čisto čistý průměr. Richard Gere je famózní a pro podobné role jako stvořený. Další skvělá věc byla ta, že zde překvapivě nevadila Jennifer Lopez. Taneční scény jsou zručně natočeny a mají své společenské kouzlo, které ocení především starší diváci. Nekoná se žádná dramatická milostná zápletka či podobné eskapády viděné ve velké většině podobně romanticky laděných filmů. Vše se zde nese v pohodovém, "dospělejším" duchu a za pomoci fantastické kamery, krásných kostýmů a několika skutečně nezapomenutelných scén se dá u "Smím prosit" prožít docela příjemný večer.(2.11.2005)

• Sašenka165

Béčkový romanťák. Lopezová hraje tak strašně, že z toho až zrak přechází. Gere také hrál už v lepších filmech. Prostě šedivý průměr...(25.12.2007)

wohoho...tak si len surfujem po csfd a lietam cez rozne filmy a narazim na tento kusok, kt. som videl na zaciatku mojej filmovej kariery ja to neohodnotim??...napravujem, a dobre si ete pamatam, ako trosku az nasilu hrana lopezova a gere dosiahli v zivote statstie prostrednictvom tanca....jednorazovka skor pre tych vacsich romantikov/ticky, ktori nemaju vela fantazie(12.1.2008)

Tančím, tančíš, tančíme. Jen ta pomyslná lehkost v tanečních krocích tomu chybí. Richard Gere by si ani nepomyslel. že ho v jeho nejlepších šedivých letech, ještě čeká nešedivá Jennifer Lopez. Udělal moc dobře, když jednou jel takhle dráhou z "rachoty" a za oknem spatřil jakési lepé děvče. Ejhle, ona to byla učitelka tance i sexuálních prožitků. Pochopitelně, skrytých sexuálních prožitků, protože tohle je veskrze slušný film a žádné nemravnosti se v něm nekonají. Akorát ten tanec může být v jistém ohledu vnímán jako forma jebačky. Však víte, co se říká. Holka, která dobře tančí, kvalitně i šuká. To v tomhle filmu se divákům nepodaří zjistit. Jennifer ke své klientele, mimochodem poskládané z takových typů, aby se jen snížila hodnověrnost této story, přibere sympatického Ríšu a obrátí jeho životní filosofii, i problémové manželství, zcela opačným směrem. Z unaveného, mechem obrostlého muže je rázem štramák, který dostane choutky i na odkvetlé paničky typu Susan Sarandon a najednou je svět pro něj krásnější a roztančený. A tančit se bude i na soutěži, která všechno završí. Všechno ve filmu působí moc idealisticky. Z hereckého hlediska mně dobře hrající přišel hlavně Gere. Ano, připouštím, Jennifer je typově výrazná mrška, ale na starého lišáka prověřeného charakterními rolemi, si až tak nepřišla. Všechna čest, že Gere si s tak neobjevně napsanou rolí dokázal poradit tak noblesně a nezapadl v ní. Ostatní herci dostali na starost sehrát křoví, to byli ti, co se také účastnili hodin tance, anebo byli afektovaní, jako například Susan Sarandon v roli manželky. Film pohladí, vyvolá určité příjemné pocity a to především divačkám, kterým je určen o něco víc, než testosteronovému publiku. Film plyne pomalejším, lyrickým tempem, náboj má především v tanečním sále a je pěkně nasnímaný a odpovídajícím způsobem i natočený. Po scenáristické stránce je celkem předvídatelný, mnohdy až obyčejně napsaný překračující mantinely pravděpodobnosti příběhu a chybí mu taková ta skutečná lehkost propracovaného scénáře, kterým, při vší snaze, tolik nevládne. Nakonec se i diváka, místy až nesměle ptá, smím prosit. Berte to prosím, jako pozvánku od něj podívat se na tuhle romantiku s podzimní náladou. Mé hodnocení: 60%(9.11.2014)

Možná i nejlepší výkon Jennifer Lopez, protože tam ani tak moc nemusí hrát, ale spíše tancovat, ale popravdě jsem si to bál pustit (( ::(7.12.2005)