Smím prosit?

Smiem prosiť?

Shall We Dance

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2004, 100 min

Tančím, tančíš, tančíme. Jen ta pomyslná lehkost v tanečních krocích tomu chybí. Richard Gere by si ani nepomyslel. že ho v jeho nejlepších šedivých letech, ještě čeká nešedivá Jennifer Lopez. Udělal moc dobře, když jednou jel takhle dráhou z "rachoty" a za oknem spatřil jakési lepé děvče. Ejhle, ona to byla učitelka tance i sexuálních prožitků. Pochopitelně, skrytých sexuálních prožitků, protože tohle je veskrze slušný film a žádné nemravnosti se v něm nekonají. Akorát ten tanec může být v jistém ohledu vnímán jako forma jebačky. Však víte, co se říká. Holka, která dobře tančí, kvalitně i šuká. To v tomhle filmu se divákům nepodaří zjistit. Jennifer ke své klientele, mimochodem poskládané z takových typů, aby se jen snížila hodnověrnost této story, přibere sympatického Ríšu a obrátí jeho životní filosofii, i problémové manželství, zcela opačným směrem. Z unaveného, mechem obrostlého muže je rázem štramák, který dostane choutky i na odkvetlé paničky typu Susan Sarandon a najednou je svět pro něj krásnější a roztančený. A tančit se bude i na soutěži, která všechno završí. Všechno ve filmu působí moc idealisticky. Z hereckého hlediska mně dobře hrající přišel hlavně Gere. Ano, připouštím, Jennifer je typově výrazná mrška, ale na starého lišáka prověřeného charakterními rolemi, si až tak nepřišla. Všechna čest, že Gere si s tak neobjevně napsanou rolí dokázal poradit tak noblesně a nezapadl v ní. Ostatní herci dostali na starost sehrát křoví, to byli ti, co se také účastnili hodin tance, anebo byli afektovaní, jako například Susan Sarandon v roli manželky. Film pohladí, vyvolá určité příjemné pocity a to především divačkám, kterým je určen o něco víc, než testosteronovému publiku. Film plyne pomalejším, lyrickým tempem, náboj má především v tanečním sále a je pěkně nasnímaný a odpovídajícím způsobem i natočený. Po scenáristické stránce je celkem předvídatelný, mnohdy až obyčejně napsaný překračující mantinely pravděpodobnosti příběhu a chybí mu taková ta skutečná lehkost propracovaného scénáře, kterým, při vší snaze, tolik nevládne. Nakonec se i diváka, místy až nesměle ptá, smím prosit. Berte to prosím, jako pozvánku od něj podívat se na tuhle romantiku s podzimní náladou. Mé hodnocení: 60%(9.11.2014)

Ať se o tomhle filmu snažím přemýšlet z jaké strany chci, tak na něm nenacházím žádné chyby. Což je trochu mrazivé, vzhledem k faktu, že jde o obyčejnou romantickou hudební komedii... Ale prostě má něco do sebe a nebojím se to nazvat nábojem rozsahu Luhrmannova Strictly Ballroom. Konečně, když se v 90. roce rozdávala radost skrze Pretty Woman, tak já jsem si tehdy vzala jen Richarda ;)(11.9.2009)

• Nancy

Tanec miluji, takže jsem byla s námětem celkem spokojená, Richard Gere je docela pěkný chlap, takže bylo na co (na koho) koukat a je to i celkem inteligentní komedie. Herecké výkony (bohužel) průměrné a ani Jennifer Lopez mi nepřišla tak docela tragická jako většinou. Jen kdyby to nebyla taková úděsná nuda. Kromě docela povedených tanečních scén a pár vcelku vtipných hlášek nebo scének (jejichž původcem je většinou nesympatická obézní tanečnice) zde opravdu nebylo nic zábavného a tak se z toho stává opět další tuctový americký remake, kterým se opět dokáže, že Hollywood není dokonalý a nemůže natočit jakýkoli film báječně (i když tady to bylo spíš tou mentalitou Američanů/Japonců).(24.3.2005)

Tenhle remake není vyloženě špatný, ale japonský originál řadím mezi nejlepší taneční filmy vůbec. Richard Gere, Stanley Tucci a Jennifer Lopez předvedou, co znamená StarDance a pokud proti posledně jmenované nic nemáte, můžete si to bez rizika užít. Originál je ale lehce návykový.(28.12.2007)

Ale jo, ušlo to. Je to sice romantická komedie USA, hraje v tom R. Gere a J. Lopez, což by jaksi mohlo dosti lidí odradit, ale já se uražen necítím. Dávali to o Vánocích, a celkem se to na ten čas hodilo. Prostě něco ve stylu Pretty Woman. Moc srandy u toho není, ale líbí se to. 2004(21.2.2008)

• - Přímo z natáčení byly odcizeny šperky v hodnotě 4 000 dolarů, které ve filmu nosí Susan Sarandon. (imro)

• - Jennifer Lopez má oproti Geremu dlouleté zkušenosti s tancem, začínala totiž jako „pozadí“ (doslova) v hudebních videoklipech. V současnosti je relativně úspešnou filmovou herečkou a ješte úspěšnejší zpěvačkou. (imro)

• - Richard Gere si taneční kroky vyzkoušel už v největším hitu studia Miramax Chicago, kde také ztvárnil právníka. (imro)