Podnájemníci (TV film)

Komedie

Československo, 1976, 73 min

Krásný herecký koncert, ve kterém nejvíce zazářila Ivana Andrlová. Ta strčila Hanzlíka a Kolářovou do kapsy. Zase jsem měla ten zvláštní pocit, že autor nebo tedy v tomto případě autoři museli opisovat z naší rodiny, protože jsme se v tomhle příběhu našli. Ale, řekla bych, že se tu musí najít každý, kdo má sourozence a nebo ten, který řeší podobný případ.(15.5.2011)

"Alenko, vždyť já se tě ani nedovolila, jestli tady můžu kouřit !!" - "Ale to víš, že jo !! Za dvě stovky si tu kuř klidně od rána do večera.." ;)(11.9.2016)

První díl trojdílné filmové série. Sehnat podnájemníka není zas takový oříšek. ( Hodnocení: 8/10 )(21.2.2013)

Rodinná tématika se stala jedním z nejméně zneužívaných témat normalizační éry. Současně také prostorem pro všestranné umělecké vyžití. Vrchol husákovského babyboomu současně upozorňoval na další znepokojivý rys zdánlivě bezkonfliktní doby: postupný rozpad partnerských vztahů úzce související s nedostatkem bydlení. Podnájemnická trilogie rozehrává tento výchozí půdorys na ne zcela typickém příkladu staršího, zodpovědného bratra a třeštící mladší sestry, vláčené pubertou k tradičním výkonům svého věku. Herecké souznění je v tomto případě jedno, osobitost rodící se možné herecké osobnosti, kterou tehdy ještě neherečka Andrlová byla, to druhé. Oboje je příjemné i neopakovatelné zároveň. A oboje se postupně rozplývá. Trilogie je představitelnou, čtyřdílný cyklus by patrně nebyl s to dostát úrovni, nastolené zejména první částí. I po letech jde o mile ztřeštěnou a rozvernou podívanou. Lidského tepla totiž nikdy není dost.(2.12.2007)

Celá trilogie je vyvedená. Sourozenecké půtky začínají Alenčiným škoděním Kačence. Hanzlík, Andrlová i Kolářová skvělí.(9.7.2008)