Hledání Země - Nezemě

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Typický festivalový a pre oscarovú noc vhodný film. Inšpirované skutočnou udalosťou, podáva v snovej kombinácii nielen fitkívnu úvahu o tom, čo mohlo byť inšpiráciou pre Barrieho k jeho slávnemu príbehu Petra Pana, ale zároveň aj vo veľakrát výskušanej schéme narácie príbeh jednotlivca, zo začiatku väčšinovo nepochopeného okolím, ktorý v boji s osudom zažíva svoje lifetime obdobie. Podobných filmov s touto tématikou (i keď inšpirované odlišnými udalosťami) o pravých hodnotách priateľstva a dôležitosti "VERIŤ" tu už bolo neúrekom, ale aj napriek tomu je tu jedno veľké ALE! Vďaka výborným hereckým výkonom - od hlavných partov (Winslet, Depp) až po vedľajšie (filmoví matadori ako Hoffman alebo Julie Christie) a formálne čistej, takmer tradicionalistickej réžii v harmónii s ostatnými kompozičnými prvkami ma film spoľahlivo citovo zaangažoval (pri vete: "That is Neverland", ktorú šepká Depp do ucha jednej z ďalších postáv, som ronil jednu slzu za druhou...) a čas pri ňom strávený mi unikol ako voda. 4,5*. P.S.: Napodruhé, dva mesiace po prvom zhliadnutí je to už čistých 5* :-)(9.12.2004)

Stejně jako autor roztomilého Petera Pana Sir Barrie, tak se i režisér Marc Forster snaží svým filmovým Hledáním Země Nezemě objevit především to dětské v každém z nás - a jednoznačně se mu to daří... Je zajímavé sledovat, jakým způsobem toho dociluje - jeho film se ani nijak nesnaží maskovat skutečnost, že chce být cukrkandlově milým a pastelově krásným. Nevím, u jiných snímků vystavěných na podobné prvoplánové metodě, bych zřejmě skřípal zuby, ale Forsterovu jednoduchému naléhání nelze nepodlehnout... Návrat do krajiny dětství a odvaha tváří v tvář se postavit své fantazii a imaginaci si vyžaduje naslouchat onomu malému klukovi uvnitř mne a já se tomuto vábení rád podávám, jelikož o svém nedospělém dospělém dobře vím... Netuším, jestli každý měl v dětství lítací sny, když jsem se ale poprvé setkal s tím, že Peter Pan vzlétl, vzpomněl jsem si právě na ně... Lítací sny byly nádherné, stejně jako tenhle film a jeho neuvěřitelně silná (a lidská) gradace a finále... Marc Forster je přirozený režisérský talent a ještě nikdy nenatočil špatný snímek, což jeho nádherná exkurze do fantazijní Země Nezemě jenom potvrzuje...(25.12.2008)

Hodne peknej film. Asi bych ho neradil ciste mezi drama, tenhle film ma od vseho trosku, ale je to vsechno poskladany fakt vyborne. Johnny Depp je opet vybornej, ale Kate Winslet mi prisla trosku mdla. Skoda, ze je film takovej rozvleklej, protoze zas az tolik se tu toho nedeje, ale plne to vynahradi konec, kterej je proste uzasnej, ale uznavam, ze tu je hodne videt, ze to je kuli tomu, aby byli divaci dojaty. A tenhle film fakt dojemnej je. Hudba i kamera jsou taky super. Nechapu jak moh takle milej film natocit reziser drsnyho drama Ples priser a psycharny Hranice zivota. Vahal jsem mezi 4* a 5*, ale nakonec dam ty 4*, protoze tu par hluchejch mist je.(3.11.2005)

K přísnějšímu hodnocení mám své důvody Za prvé, jistá odtažitost příběhu Petra Pana. Za druhé, odtažitost způsobu, jakým je tento příběh o stále "dětské duši" zpracován. Tohle je totiž přesně ten druh dospělácké představivosti, který nemá s tou dětskou absolutně nic společného. Projekce dospělých snů do dětí, které tak svým uvažováním, vyjadřováním a chápáním působí neskutečně uměle. Stejně jako samotný fantazijní svět. Tahle umělost vynikne zejména v postavě malého Petera a scény s ním, které mají dojímat (včetně té závěrečné), na mě působí přesně opačně. Jako historické drama by mi film sám o sobě stačil, bohužel, režisér vstoupil i do míst, o kterých nemá ani potuchy.(11.12.2005)

Mírné zklamání. Film je to sice jistě kvalitní, a téma bylo jistě zpracováno věrně, ale mě osobně příliš nezaujal, protože se mi pohádka o Petru Panovi nikdy nelíbila (film mě o opaku přiliš nepřesvědčil) a pozadí jejího vzniku a osobnost jejího tvůrce mě tudíž nikdy nezajímala. Depp i Winsletová jsou hodně nevýrazní, a myslím, že s odstupem času tento titul v jejich biografiích příliš často citován nebude.(10.6.2005)