Hledání Země - Nezemě

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Krásný film ! ... Za ty slzy jsem se tentokrát nestyděl, protože věřím, že tenhle film tak zapůsobí na každého - kdo má srdce :) ... Kate Winslet patří už dlouho mezi mé "nej" a tady svou pozici s přehledem obhájila. Stejné "vysvědčení" platí i pro Johnnyho Deppa a Dustina Hoffmana.... "Peter Pan" mi nic moc neříká, ale samotná premiéra Barrieho hry je natočena tak báječně, že jsem dostal chuť si přečíst knížku :)(21.2.2005)

Velice pěkný film o dětech, ale ne pro děti. Že Johnny Depp zahrál skvěle, to už je uplně trapné psát, poněvadž on hraje skvěle ve všech filmech. Mile překvapila Kate Winslet, protože působila opravdu sympaticky. Dustin Hoffman se neměl možnost moc předvést, ale kdo taky exceluje jsou ti čtyři kluci. V čem ale Hledání Země Nezemě hlavně boduje, je ta kouzelná, dá se říci skoro až pohádková atmosféra. Super je scéna, když Depp s manželkou jdou spát každý do své ložnice, kdo to viděl ví o čem mluvím. Jinak Petra Pana nemám moc rád a přijde mi takový docela debilní (já vim no) ale tenhle film se mi líbil moc a asi někdy risknu i toho Pana.(25.4.2005)

Typický festivalový a pre oscarovú noc vhodný film. Inšpirované skutočnou udalosťou, podáva v snovej kombinácii nielen fitkívnu úvahu o tom, čo mohlo byť inšpiráciou pre Barrieho k jeho slávnemu príbehu Petra Pana, ale zároveň aj vo veľakrát výskušanej schéme narácie príbeh jednotlivca, zo začiatku väčšinovo nepochopeného okolím, ktorý v boji s osudom zažíva svoje lifetime obdobie. Podobných filmov s touto tématikou (i keď inšpirované odlišnými udalosťami) o pravých hodnotách priateľstva a dôležitosti "VERIŤ" tu už bolo neúrekom, ale aj napriek tomu je tu jedno veľké ALE! Vďaka výborným hereckým výkonom - od hlavných partov (Winslet, Depp) až po vedľajšie (filmoví matadori ako Hoffman alebo Julie Christie) a formálne čistej, takmer tradicionalistickej réžii v harmónii s ostatnými kompozičnými prvkami ma film spoľahlivo citovo zaangažoval (pri vete: "That is Neverland", ktorú šepká Depp do ucha jednej z ďalších postáv, som ronil jednu slzu za druhou...) a čas pri ňom strávený mi unikol ako voda. 4,5*. P.S.: Napodruhé, dva mesiace po prvom zhliadnutí je to už čistých 5* :-)(9.12.2004)

Miluji tohle obsazení a třebaže jsem Petra Pana nikdy nečetl, ve spoluprožívání příběhu mi to nijak nebránilo. 85% Zajímavé komentáře: Melies, Nathalie, Falcor, Anglie, Aiax, Pacco, Aidan, Torrance, Thewho18, Indy, Martyr, Maras.L(11.5.2005)

Tenhle film je až moc mustrový a sázkou na jistotu na to, aby mě dokázal opravdu zasáhnout. V ničem nezachází příliš daleko, v ničem netlačí na pilu. Je to vlastně docela chladný film ze svojí podstaty. Přesto má ale plno silných momentů, které z něj nějak tak dělají dostatečný zážitek, na který se nejde zlobit. Zkrátka dobrá filmařina bez přídavků.(6.12.2011)

• - Film byl nominován na spoustu cen. Třeba Britská filmová akademie (BAFTA) jej nominovala hned do jedenácti kategorií - neproměnil však ani jednu. Asociace filmových kritiků Broadcast jej nominovala na šest cen - Nejlepší herec, Nejlepší režie, Nejlepší film, Nejlepší herečka ve vedlejší roli, Nejlepší scénář a Nejlepší mladý umělec. Nominaci proměnil jen herec Freddie Highmore. Vyhrál poslední jmenovanou cenu za roli Petera Llewelyna Daviese. (Terva)

• - Ve filmu se objeví i skutečná dcera J. M. Barrieho, autora Petera Pana, Laura Duguid. (Kulmon)

• - Dustin Hoffman, hrající zde ředitele divadla, ztvárnil kapitána Hooka ve stejnojmeném filmu z roku 1991 na motivy Petra Pana. (Huntelaar)