Hledání Země Nezemě

Finding Neverland

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Střízlivě řečeno, hrdina filmu, spisovatel James Matthew Barry byl stejného sexuálního zaměření jako náš Jaroslav Foglar nebo známý dánský pohádkář Hans Christian Andersen a natočit přízemní realistický životopisný film by znamenalo nevyhnout se i některým temnějším stránkám jeho života a života jemu blízkých. Jeho přátelství k rodině s pěti malými chlapci bylo pochopitelně motivováno nejen snahou pomoci lidem v nouzi a konec konců hrdina jeho nejúspěšnější divadelní hry a předobraz Petra Pana později spáchal sebevraždu. Filmový scénář je skutečnými životními osudy slavného spisovatele jen volně inspirovaný a je napsaný v duchu jeho slavné pohádky. Je podobně dojímavý, romantický a dětsky neposkvrněný. Navíc je výborně herecky obsazený, Kate Winslet i John Depp odvádějí svůj vysoký standard. Vznikl poetický, hravý film. Celkový dojem: 85 %.(26.12.2008)

v přípravě na tento příběh jsem nic neošidil. opravdu! bohužel mé očekávání nebylo naplněno (tak to dopadá většinou, když se člověk na něco těší). já se tak těšil jak budu moct zapojit svoji fantazii, jak znovu prohlédnu dětskýma očima. podařilo se to jen na 70%. bohužel pro mě. asi stárnu. a příště se na nic nebudu těšit. je to takové zvláštní. ostatním tento příběh doporučuji a vím, že určitě budou nadšeni. nejen s J.D., který je vynikající , ale i s D.H. a hlavně s dětskými hrdiny. je zde tolik krásného. a je jen třeba chtít snít a vidět to co vidí děti. a nikdy nepřestat věřit na víly. honem, řekněte že ano! i když zemřít, ano zemřít, to bude obrovské dobrodružství!(2.12.2005)

Scénář: David Magee .. Dojemný a krásný film. Čistý a lehce vyprávěný příběh plný výborných hereckých výkonů, nádherné hudby a hlavně fantazie.. „That is Neverland." 95%.(7.3.2005)

Krásně natočený, výborně zahraný a velice plynulý film, který je zábavný i dojemný od začátku do konce. Alespoň na hodinku a půl v člověku probudí dřímající empatii. Souhlasím s Adrianem ohledně věty "That is Neverland."(20.1.2005)

Stejně jako autor roztomilého Petera Pana Sir Barrie, tak se i režisér Marc Forster snaží svým filmovým Hledáním Země Nezemě objevit především to dětské v každém z nás - a jednoznačně se mu to daří... Je zajímavé sledovat, jakým způsobem toho dociluje - jeho film se ani nijak nesnaží maskovat skutečnost, že chce být cukrkandlově milým a pastelově krásným. Nevím, u jiných snímků vystavěných na podobné prvoplánové metodě, bych zřejmě skřípal zuby, ale Forsterovu jednoduchému naléhání nelze nepodlehnout... Návrat do krajiny dětství a odvaha tváří v tvář se postavit své fantazii a imaginaci si vyžaduje naslouchat onomu malému klukovi uvnitř mne a já se tomuto vábení rád podávám, jelikož o svém nedospělém dospělém dobře vím... Netuším, jestli každý měl v dětství lítací sny, když jsem se ale poprvé setkal s tím, že Peter Pan vzlétl, vzpomněl jsem si právě na ně... Lítací sny byly nádherné, stejně jako tenhle film a jeho neuvěřitelně silná (a lidská) gradace a finále... Marc Forster je přirozený režisérský talent a ještě nikdy nenatočil špatný snímek, což jeho nádherná exkurze do fantazijní Země Nezemě jenom potvrzuje...(25.12.2008)

• - Na konci filmu James (J. Depp) ukazuje predstavenie u Silvii doma a Peter Pan divákov vyzve, aby tlieskali. Reakcia Julie Christie bola, že začala okamžite tlieskať. To však nebolo plánované a deti nemali najmenšie tušenie, ako zareagovať. Šokovaný výraz na ich tvárach bol skutočný. (skrecok1581)

• - Ve filmu se objeví i skutečná dcera J. M. Barrieho, autora Petera Pana, Laura Duguid. (Kulmon)

• - Pro roli J. M. Barrieho byl zvažován i Jim Carrey. (Kulmon)