Hledání Země - Nezemě

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

K tomu, aby divák opravdu a plně docenil tento film by bylo jistě třeba shlédnout samotnou divadelní hru Peter Pan. Méně náročný divák se spokojí s některou s filmových verzí a někomu to možná bude úplně šuma fuk. Mě se zatím poštěstilo vidět pouze filmovou verzi Petera Pana . I když nevím jestli můžu hovořit právě o štěstí. Kdo viděl nejnovější Hoganovu verzi, tak ví o čem asi píšu. Je mi úplně jedno na kolik je scénář Davida Mageeho pravdivý a na kolik je do něj zakomponována fikce. Pravdu řkouc, nechci to ani vědět, protože pak by se asi vytratilo to kouzlo, kterým tento film oplývá. Mnoho lidí se diví jak režisér syrového dramatu Ples příšer dokázal natočit tak dětsky hravý a pozitivně naladěný snímek. Já se ničemu divit nemůžu, když jsem Ples příšer neviděl. Finding neveraland je snímek, který je určený spíš dospělým než dětem. Je totiž hlavně o tom, na kolik je pro dospělého důležité, aby porozuměl dětské duši. James Barrie to uměl a byl za to tvrdě odsuzován ze všech stran. Barriemu však fandíme a sdílíme s ním jeho nadšení a zápal, se kterým dokáže celé hodiny každý den strávit se skupinou čtyř kluků a jejich ovdovědlou matkou. Nádherná atmosféra se až z nezdravou rychlostí dokáže přenést na diváka a plně si jej podmanit. Při hrách na indiány si každý nachvíli dokáže zavzpomínat na dobu, kdy mu bylo deset. Komu by to snad nemělo u sledování dojít jsou určeny naprosto špičkově vedené prostřihy, ve kterých se střídá výplod vlastní fantazie divokého západu s obyčejným anglickým dvorem, kde se ve skutečnosti všechno odehrává. Barrieho fantazírování dosahuje neskutečných rozměrů a vrcholí ve scéně, kdy on a jeho manželka vcházejí každý do své ložnice. Ona do ložnice a on do rozkvetlé Země Nezemě. Film byl obdarován přesným hereckým osazenstvem. Johnny Depp ve své další lehce podivínské roli opět exceluje. Nominace na Oscara je na místě. Kate Winslet jako vdova Daviesová v sobě spojuje přitažlivou krásu s inteligentním pochopením věcí, které se okolo ní dějí. Radha Mitchell v (ne)záporné roli Barrieho manželky podává jeden nejuměřenějších výkonů, který přesně odpovídají typu její role. Stejně tak čtyři Barrieho "můzy", Daviesovi kluci jsou výborní. Finding Neveraland je snímek, který je po všech stránkác tak na ty čtyři hvězdičky. Hudba Jana P. Kaczmarka je nádherná a kamera Roberta Schaefera krásně dotváří atmosféru filmu ( jenom ty vývrtky na konci jsou trošku samoúčelné). Ale ten snímek má v sobě jakési kouzlo, které je dělá něčím víc, nečím, co diváka chytne za srdce. Ta pozitivní energie, která se ve rozlila při spuštění závěrečných titulů je už jenom třešnikou na sladkém dortu.(7.4.2005)

Zažeňte predsudky ,,anglických viktoriáncov", popusťte uzdu svojej fantázii, vo vašej mysli zakotvila veľryba, túžiaca po slobode,stačí sa pozrieť pred seba, otvoriť zrak a .... veriť, že predstierané môže byť skutočné. Vybrala som sa aj ja do sveta, kde sa dá všetko vidieť otvorenou mysľou, všetky tie čarovné bytosti poletovali okolo mňa ako jesenné lístie, fúkli mi do tváre kúzelný prášok, odrazu som mohla roztvoriť krídla a plná očakávaní vzlietnuť. A vdova so štyrmi deťmi, zložená chorobou, chce to všetko prežiť na vlastnej koži a pri súkromnom predstavení som to prežívala aj ja, intenzívne a dúfajúc, že brána do fantázie nebude nikdy zatvorená. Veríte v silu nadprirodzena? Vyberte sa aj vy do Krajiny-Nekrajiny, na miesto, kde neplatia žiadne konvencie či ľudská obmedzenosť.(11.8.2009)

Hezký film. Dobře natočený, poetický, příjemný, občas přecitlivěle dojímavý... Jen začínám být poslední dobou alergický na větu Podle skutečných událostí... Ani zde totiž toto odvážné prohlášení nemá co dělat. Příběh je tolik pokroucen a upraven, změněn a něco je zamlčeno a něco přidáno, že ani sám sir J.M. Barrie by se v něm nejspíš nenašel. Posuďte sami: Barrie znal Daviesovy sedm let, když se poprvé hrál Petr Pan, tři roky po premiéře zemřel jejich otec a o další tři roky později umřela matka dětí (těch bylo celkem pět). Daviesovi měli mnoho let chůvu, která se jim starala o domácnost a děti (ta byla předobrazem Nany v Petru Panovi). Jejich poručníkem kromě něj a své matky ustanovila Sylvia Daviesová ještě svého bratra a švagra (mimochodem zemřela na neoperabilní tumor v hrudníku). Barrie byl už před uvedením Petra Pana uznávaným autorem, který znal prakticky každého, kdo za něco stál v tehdejší londýnské společnosti. Měl sice pár propadáků, ale dobré hry převládaly... Jo a nosil knír :-) Hru psal hodně let, ne za jedno jaro a léto, kdy ji ještě stačil nacvičit divadelní soubor... Film si prostě opět realitu upravuje podle svých potřeb a pravidel a nestydí se jí říkat skutečnost. Nelíbí se mi tento přístup. To je jako kdybysme my ve filmu o Klementu Gotttwaldovi neuvedli, že byl komunista... Po stránce faktické je Hledání Země Nezemě ztraceným snímkem, spíše než o snímek biografický se jedna o pohádku s na skutečnosti založenými motivy...(16.7.2010)

Velice pěkný film o dětech, ale ne pro děti. Že Johnny Depp zahrál skvěle, to už je uplně trapné psát, poněvadž on hraje skvěle ve všech filmech. Mile překvapila Kate Winslet, protože působila opravdu sympaticky. Dustin Hoffman se neměl možnost moc předvést, ale kdo taky exceluje jsou ti čtyři kluci. V čem ale Hledání Země Nezemě hlavně boduje, je ta kouzelná, dá se říci skoro až pohádková atmosféra. Super je scéna, když Depp s manželkou jdou spát každý do své ložnice, kdo to viděl ví o čem mluvím. Jinak Petra Pana nemám moc rád a přijde mi takový docela debilní (já vim no) ale tenhle film se mi líbil moc a asi někdy risknu i toho Pana.(25.4.2005)

Prvoplánově krásné, ovšem i přesto ve výsledku OPRAVDU krásné. Režisér Marc Forster sice celou dobu sází na jistotu, jeho nekonečné prolínání dvou různých světů (ať už Nezemě s realitou, Deppových vizí se skutečností, či prostého střetu dvou pohledů na jednu událost) však takřka dokonale naplňuje veškeré požadavky na jímavé drama o lidské velikosti. A když se zaposloucháte do úžasné hudby Jana Kaczmarka, velmi snadno zapomenete na to, že tenhle film je v podstatě jen další roztomilou variací na standard "dojemné biografie o výstředním umělci". 90% P.S. U filmu jsem nikdy v životě nebrečel, ale Neverland byl jedním z těch čtyř pěti, u nichž jsem měl co dělat. Notoričtí plakálkové si při nádherném finále asi vybrečí oči z ďůlků. Čímž se mimochodem podepisuji pod několikrát zmíněnou emocionální nářezovost inkriminované "neverlandovské" věty :-)(24.1.2005)