Hledání Země Nezemě

Finding Neverland

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Zatímco první polovina filmu je jen jakási přípravná fáze, kde se dá mluvit jen o kvalitně natočeném dětském filmu, ve druhé se to již slušně rozjede, sentimentem se nešetří, ale člověka to na duši pohladí. Víc než nadprůměrný film pro děti to však stále není, takže dávám slušné 4*. Johnnyho Deppa a Kate Winslet si však zamilujete.(16.8.2008)

Scénář: David Magee .. Dojemný a krásný film. Čistý a lehce vyprávěný příběh plný výborných hereckých výkonů, nádherné hudby a hlavně fantazie.. „That is Neverland." 95%.(7.3.2005)

Okouzlující a dojemný příběh s neskutečnými hereckými výkony i v těch nejmenších rolích a obrazy, které i přes svých pouhých několik vteřin chytají za srdce i po mnoha zhlédnutích. Světlo v očích ústředního snílka, krásná Kate Winslet a dobráckost Dustina Hoffmana mě vzaly do Nezemě. A já se tam vrátím kdykoli budu chtít. Můj dlouholetý klenot pro melancholické večery.(4.2.2006)

Stejně jako autor roztomilého Petera Pana Sir Barrie, tak se i režisér Marc Forster snaží svým filmovým Hledáním Země Nezemě objevit především to dětské v každém z nás - a jednoznačně se mu to daří... Je zajímavé sledovat, jakým způsobem toho dociluje - jeho film se ani nijak nesnaží maskovat skutečnost, že chce být cukrkandlově milým a pastelově krásným. Nevím, u jiných snímků vystavěných na podobné prvoplánové metodě, bych zřejmě skřípal zuby, ale Forsterovu jednoduchému naléhání nelze nepodlehnout... Návrat do krajiny dětství a odvaha tváří v tvář se postavit své fantazii a imaginaci si vyžaduje naslouchat onomu malému klukovi uvnitř mne a já se tomuto vábení rád podávám, jelikož o svém nedospělém dospělém dobře vím... Netuším, jestli každý měl v dětství lítací sny, když jsem se ale poprvé setkal s tím, že Peter Pan vzlétl, vzpomněl jsem si právě na ně... Lítací sny byly nádherné, stejně jako tenhle film a jeho neuvěřitelně silná (a lidská) gradace a finále... Marc Forster je přirozený režisérský talent a ještě nikdy nenatočil špatný snímek, což jeho nádherná exkurze do fantazijní Země Nezemě jenom potvrzuje...(25.12.2008)

Krásný film ! ... Za ty slzy jsem se tentokrát nestyděl, protože věřím, že tenhle film tak zapůsobí na každého - kdo má srdce :) ... Kate Winslet patří už dlouho mezi mé "nej" a tady svou pozici s přehledem obhájila. Stejné "vysvědčení" platí i pro Johnnyho Deppa a Dustina Hoffmana.... "Peter Pan" mi nic moc neříká, ale samotná premiéra Barrieho hry je natočena tak báječně, že jsem dostal chuť si přečíst knížku :)(21.2.2005)

• - Snímek byl nominován v roce 2005 na Oscara v sedmi kategoriích - hudba, výprava, kostýmy, střih, film, adaptovaný scénář a herec v hlavní roli (Johnny Depp). (Stanislaus)

• - Freddie Highmore (jako Karlík) a Johnny Depp (Willy Wonka) společně hráli také ve filmu Karlík a továrna na čokoládu (2005). Na Johnnyho Deppa totiž výkon malého Freddieho v tomto filmu silně zapůsobil a doporučil ho Timu Burtonovi pro roli Karlíka. (Aknah)

• - Ačkoli J. M. Barrie objedná 25 míst, ve filmu se objeví jen 15 sirotků. (Kulmon)