Hledání Země - Nezemě

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Johnny Depp forever!(1.1.2009)

„Prečo si mi nepovedal, že tá hra je zlá?“ – „A ty mne?“ Tieto typy filmov (ďalej napríklad CRASH Paula Haggisa či Mendesovo ROAD TO PERDITION) sú mi tak trocha odporné svojou silenou snahou stať sa žijúcou klasikou a získať aspoň troch Oscarov. Zvyknem tomu, s prepáčením, hovoriť akademická nuda. Tieto filmy vám ponúknu PRESNE tie emócie, aké budete čakať. Najhorší je však stereotypný scenár, plný klišé, v ktorom sa nenájde veľa miest, v ktorých by autori (v čele s Marcom Fosterom, režisérom výborného – a diametrálne odlišného - PLESU PRÍŠER) popustili uzdu svojej fantázii. Preto ďakujme kvalitným hercom (Johnny Depp, Kate Winsletová, Christieová, Radha Mitchellová, Dustin Hoffman) a hŕstke pôsobivých scén (divadlo s detským publikom, Barry ako pirát Karibiku) za to, že to nedopadlo horšie. Viac humoru („Ale Nana predsa nie je žena!“ – „Och ježišikriste ale mi odľahlo.“ – „Nana je predsa pes.“) by snímke rozhodne prospelo. Vlastne neviem, prečo dávam až 80%. Kino Považan 2005(10.8.2005)

Herci, hudba, film. Celé to vystihuje jedno slovíčko: Čarovné. Doteraz presne neviem čo ma tomto filme tak chytilo, ale bolo to silné a vytlačilo to nejednu slzu za čo som vďačný, celému filmovému štábu na čele s pánom režisérom, skvelými hercami a nádhernou hudbou Jana P. Kaczmarka a nedá sa mi ináč než súhlasiť s Isherwoodom, že ta piata hviezdička je za niečo, čo pre mňa ostane veľkou záhadou. Welcome to Neverland.(23.4.2005)

Zatímco první polovina filmu je jen jakási přípravná fáze, kde se dá mluvit jen o kvalitně natočeném dětském filmu, ve druhé se to již slušně rozjede, sentimentem se nešetří, ale člověka to na duši pohladí. Víc než nadprůměrný film pro děti to však stále není, takže dávám slušné 4*. Johnnyho Deppa a Kate Winslet si však zamilujete.(16.8.2008)

K přísnějšímu hodnocení mám své důvody Za prvé, jistá odtažitost příběhu Petra Pana. Za druhé, odtažitost způsobu, jakým je tento příběh o stále "dětské duši" zpracován. Tohle je totiž přesně ten druh dospělácké představivosti, který nemá s tou dětskou absolutně nic společného. Projekce dospělých snů do dětí, které tak svým uvažováním, vyjadřováním a chápáním působí neskutečně uměle. Stejně jako samotný fantazijní svět. Tahle umělost vynikne zejména v postavě malého Petera a scény s ním, které mají dojímat (včetně té závěrečné), na mě působí přesně opačně. Jako historické drama by mi film sám o sobě stačil, bohužel, režisér vstoupil i do míst, o kterých nemá ani potuchy.(11.12.2005)