Těžká váha

Cinderella Man

Druhá šanca

Drama / Sportovní / Životopisný / Historický

USA, 2005, 144 min

Těžká váha alias Muž Popelka, jak zní překlad originálního názvu, je kvalitním boxerským filmem na úrovni Rockyho, doplněným o téma přežití velké hospodářské krize 30.let. Dramatický, emociální, dobře natočený snímek je od Rona Howarda, přesto na jeho nejlepší filmy jako Apollo 13 nebo Čistá duše tak úplně nemá. Možná je to i plnými naducanými tvářičkami R. Zellwegerové v době hladovění v krizi, možná relativně drobným R. Crowem, který mi neseděl jako boxer v těžké váze, a možná i tím boxem, který nemusím... Trailer: http://www.csfd.cz/film/116574-tezka-vaha/videa/(22.1.2012)

„Za čo sa dočerta ospravedlňuješ?“ Talentovaného režiséra Rona Howarda som mával rád (ŽBLNK, WILLOW, OHEŇ, APOLLO 13, VÝKUPNÉ), ale po roku 2000 sa to zlomilo (GRINCH, NEZVESTNÉ, DA VINCIHO KÓD). Herečka Renée Zellwegerová ma už taktiež dnes nebaví tak, ako kedysi (DENNÍK BRIDGET JONESOVEJ, NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN). Paula Giamattiho som, česť výnimkám (BOKOVKA, DÁMA VO VODE), vlastne nikdy nemal rád - a o príbehu DRUHEJ ŠANCE som si z dobových recenzií urobil názor ako o vykalkulovanej melodráme na motívy skutočných udalostí, kde hrajú veľkú rolu oscarové slovné spojenia mužská česť, ženská obeta a nezdolnosť ľudskej bytosti. Ach. Jediný rozumný dôvod na pozretie snímky, nominovanej na troch Oscarov, som zaznamenal v účasti Austrálčana Russella Crowea, ktorý patrí k mojim najobľúbenejším hercom nielen preto, že to má v hlave zrovnané. Nakoniec ma DRUHÁ ŠANCA neprekvapila v dobrom ani zlom. Schematický film podľa šablóny, ale zápal hercov, kvalitné vystihnutie „dávnej doby Hospodárskej krízy“ (výprava, kostýmy, hudba) a zručná réžia, dávajú dohromady nadpriemerný hollywoodsky film (hoci scény z ringu nudia a stopáž je zbytočne veľká). P.S. Bruce McGill mal za tie svoje trojminútové šteknutia dávno dostať Oscara.(8.2.2009)

Popelák jako do té doby nejlepší film Rona Howarda a dost možná i nejlepší boxerský film mého života. Howard sice nepřináší svěží vítr do notoricky známého žánru, ale s danými schématy se mu daří manipulovat více než zručně a ždímá ze mě emoce jedna báseň, takže když Braddock trpí, mám slzy na krajíčku a když bojuje, tak mám sklony fandit. A obrovská pochvala na závěr pro Crowea, protože to, co předvádí, je jedním slovem neskutečné a je jen škoda, že podobnou roli později v další dobové žánrovce nenapodobil. Russelle, tohle byl tvůj večer.(18.7.2006)

Typicky howardovsky zideailizovaná pohádka na motivy skutečných událostí. Jsou zde černobílé postavy, je to plné klišé a ve své podstatě až nechutně prvoplánovité... Jenže na druhou stranu to funguje po všech stránkách - herci, když už nemají co hrát tak mají alespoň charisma, výprava je přesně sednoucí, díky čemuž to má atmosféru New Yorku v dobách hospodářské krize a hlavně jsou zde perfektně sestříhané boxerské zápasy. Nejde o nijak světoborný počin, ale zase dostanete přesně to co od snímku tohoto typu očekáváte.(26.8.2006)

Jsem ještě plná dojmů z tohoto nevšedního zážitku, avšak už teď je mi jasné, že pro mne je Těžká váha nejlepším filmem Rona Howarda a i když to bude znít možná trochu rouhačsky vůči jiným filmovým skvostům zabývajících se boxem, jde o nejlepší boxerský film, který jsem viděla. Scény ze zápasů jsou natočeny přehledně a s takovým nábojem, že máte pocit, jako byste byli jen pár centimetrů od ringu a vše s hlavním hrdinou prožívali... díky naprosto úžasnému Russellu Croweovi jste zcela pohlceni do jeho příběhu, pláčete, když pláče on, když dostane ránu, skoro tu bolest cítíte, stejně jako odhodlání vyhrát a postavit se tak proti nepřízni osudu... pro mne osobně první letošní aspirant na oscarovou sošku, pro Howarda i Crowea.(27.7.2005)