• Nový Zéland

• Německo

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Nový Zéland / USA / Německo, 2005, 187 min (SE: 201 min)

Je vidět, že Jackson byl už značně vyčerpán vymýšlením LotRa na to, aby Konga pojal nějak zásadně odlišně. Mezi ságou a Kongem lze totiž najít celou řadu paralel: i tady se Jackson snažil za pomoci typicky lotrovského zpomaleného snímání vytvářet komplexní svět provázený ušlechtilými pohnutkami, hrdinskými emocemi a replikami. Že tohle není zrovna ten nejlepší přístup, mu ale trochu uniklo a Kong je většinou natočen až překvapivě tradičně a neškodně, tak jak bude asi většina lidí očekávat od „režiséra filmu Pán Prstenů“ a málokdy zde najdete opravdu osobní prožitek, své tempo snímek nalézá jen velmi ztěžka. Jediná věc je tu vyprávěna zbytečně složitě, několikrát a několika způsoby, jako by se přepracovaný Jackson nemohl rozhodnout, jak co udělá, a roztahanému filmu by prospělo razantní proškrtání, zhuštění děje a zužitkovat to skutečné eso, které se v rukávu skrývalo: vztah Ann a Konga, který snad ještě nikdy nebyl podán tak citlivě a jasně. Právě v jejich scénách se skrývá neskutečná něha a cit, a kdyby se Jackson film nesnažil úporně narvat do škatule „velkofilm“, ale soustředil se spíš na tak nádherné srdce drásající scény, jako Annino taneční číslo, usmiřování uraženého opičáka, dechberoucí romantiku na zamrzlém jezeře či závěrečné loučení, ve srovnání s kterým se může finále Titaniku jít klouzat, tvrdila bych dokonce, že překonal originál. Ve vztahu k němu Jackson přináší až překvapivě málo nového a těžko bude za pár let nového Konga označovat za technický zlom, když vizuálně nejpůsobivější scény těží z toho, že nijak zvláštním způsobem kopírují záběry z originálu. Délka má ale tu výhodu, že se pomocí nenápadných drobností podařilo navodit dojem, že postavy důvěrně znáte. Přestože na samotného Konga se trochu pozapomnělo, jeho ztvárnění jako vztekle rozmarného a hravého dítěte mě okouzlilo a ve spojení s Ann tvoří ti dva tragikomickou dvojici looserů, kteří byli stvořeni jeden pro druhého (paradoxně mezi Driscollem a Ann zeje mnohonásobně větší propast než mezi Ann a Kongem). Proto zamrzí, že s takhle niternou emocionální prácičkou film působí jako sestřih „co všechno se nevešlo do Odulina doupěte“. Je to smutné, ale zrovna tahle romantická část zabírá nejméně prostoru, a spíš než tomu, co Kong k Ann cítí, se snímek věnuje tomu, jak ji neustále někdo musí zachraňovat proti vzbouřené zoologické (při třetím dinosaurovi jsem začala trhat blok na kusy). Kvalita triků je dost proměnlivá: vzhled lehce zamlžených pastelových plakátů co chvíli střídají mizerně zesynchronizované záběry herců na promítaném pozadí. Celkově je těžko mluvit o zklamání, jelikož přesně tohle pojetí jsem čekala. Jo, a ta přestávka mě neskutečně dožrala.(1.1.2006)

V King Kongovi z roku 1933 je jedno místo... Ann stojí před kamerou a Carl Denham ji předříkává, co má dělat. Scéna vrcholí slavným "scream Ann, scream for your life" a větou "what´s the thing she´s really going to see". Síle a atmosféře této scény se Jacksonův remake přiblížit nedokázal, ale to mu nelze mít za zlé. Jeho Kong je spíše než děsivým monstrem, která ježilo diváků vlasy hrůzou na hlavě, polidštěným a hravým veleopem, které útočí na úlně jiné oblasti. Je to monstrum stvořené tak, jak ho chtělo vidět každé dítě, monstrum ochranitel. A společně s ním jsou pozměněny i archetypální podoby hlavních aktérů – Ann není křehká a bezbranná kráska, která polovinu filmu hystericky prokřičí, Carl není entuziastický dobrodruh s kamerou... Naomi Watts je emancipovanější, odvážnější, aktivnější... a skvělá. Jack Black je sebestředný, sobecký, křivý... a skvělý. Je to právě on, kdo zahubí mocného Konga, jeho touha po zisku, touha prodat tajemství za cenu jedné vstupenky. Velká a dle mého vydařená aktualizace King Konga. To, že se netvor proměňuje z děsivého na sympatického, mu paradoxně na síle neubírá. Na síle filmu ubírá velký nedostatek sebekritiky a ochoty vynechat zbytečné mnohomluvy a nadbytečné scény, které zabíjejí tempo i emoce. Vizuální obžerství a opakování některých scén se nevyplatí v závěru, který vyzní poněkud do ztracena. Škoda, přitom stačilo, aby se Jackson a spol. trochu oprostili od lásky k příběhu a dali mu pevnější tvar. Stejně tak se mohl režisér vyvarovat zbytečných a přesládlých klišé, které nemají s poetikou původního filmu z roku 1933 co do činění. Být jich méně a být umírněnější, bylo vše v naprostém pořádku. I tak je ale King Kong královskou podívanou a filmem, který má kouzlo "ztracených světů", patos hrdinů, krásek a monster. Chybí mu ale soudržnost a vnitřní energie Pána prstenů, chybí mu skutečně silné emoce... Nechybělo mnoho a vše bylo v pořádku, nicméně ve stávající podobě King Kong pouze naplnil má nijak přehnaná očekávání a to je od Jacksona poměrně málo.(17.12.2005)

Ani ve snu jsem nečekala, že se takhle královsky pobavím a přesto, že na připomínkách tu i jinde vyslovených něco je, nenechám si vzít ten příjemný pocit, že jsem viděla něco, co bylo tvořeno s roztomile egoistickým nadšením, přitom s láskou a pokorou k divákovi, ne "padni na zadek, i kdybys nechtěl", ale "je to můj ráj a já se s tebou o něj, chceš-li, podělím". A já jsem chtěla a byla podělena. Díky, Péťo!(12.3.2006)

No sice to neni tak kulervouci jako Pan Prstenu, ale rozhodne vymack Jackson z King Konga maximum. Prakticky jedinej problem filmu je ten, ze me nejak zvlast nebere postava King Konga, tim nemyslim v tomhle filmu, ale obecne ve vsech filmech. Bohuzel Jackson pocita s tim, ze bude mit divak tuhle prerostlou opici rad a uvidi v ni neco vic nez jen tupy zvire. Ale tady sem ho precejen mel radsi nez v ostatnich filmech, takze se to Jacksonovi v podstate povedlo. Triky jsou naprosto uchvatny, vsemu samozrejme vevodi Kong, ale dobre je udelany vse, az po ty nejmensi mouchy. Prvni hodinka filmu je jen takovy cekani na Konga, ale vse plyne v pohode, obcas tu je nakej vtipek a film nenudi. Napadlo me, jak by vypadal Titanik, kdyby ho tocil Jackson, protoze tady s lodi dela dost dobry veci. Pak je hodinka na ostrove a to je prakticky jedna velka rezba a souboj s dinosaurama je neuveritelne vostrej. Pak me taky zaujaly ty zizaly, co vyplazovaly zuby, nebo co to bylo, ale tady uz to Jackson mozna s potvorama prehnal. No a posledni hodina se opet odehrava ve meste a tady se najde malicko zbytecnejch scen. Co se tyce hercu, tak Naomi je fakt kouzelna, hlavne na lodi, nez se dostanou na ostrov (akorat to, jak s ni Kong mava a hazi, by ji asi tak za pet minut zabilo), Brody je v pohode, jen mu tu zmenu ze scenaristy na akcniho hrdinu clovek moc neveri, potesi Andy Serkis a Jack Black se s asi nejvaznejsi roli svyho zivota vyporadal dobre, ale presto furt nechapu, proc ho Jackson obsadil. Dal uz staci zminit jen uchvatny kulisy, dokonala kamera a skvela hudba. Mozna, ze jsou 3 hodiny krapet prepiskly, ale ja se nenudil ani chvily a bavil jsem se snad jeste vic, nez kdyz sem film videl poprve. Nejlepsi film o King Kongovi.(8.5.2007)

Viděl BLU RAY EXTENDED a 201 minut, to byl zabiják, ale obraz a zvuk mne pohltil a vydržel jsem :-)(8.12.2013)

• - Jimmy (Jamie Bell) čte ve filmu knížku "Srdce temnoty" od Josepha Conrada. Kniha se odehrává v Belgickém Kongu, čerpá z Conradových životních zkušeností (tomas.sulc.7)

• - Režisér Peter Jackson zvažoval natáčení v New Yorku, což však nebylo možné, jelikož se město za téměř 80 let až moc změnilo. Společnost WETA tedy vytvořila dokonalý počítačový model podle dobových plánů. (hippyman)

• - Když lidé utíkají z divadla na Times Square před King Kongem, je možné všimnout si, že nezanechávají žádné stopy ve sněhu. Je tedy jasné, že sníh byl do filmu přidán až digitálně, ale stopy již přidány nebyly. (Nancy...)