• Nový Zéland

• Německo

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Nový Zéland / USA / Německo, 2005, 187 min (SE: 201 min)

Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson .. Dokonalost (prý) neexistuje. Přesto jsem se právě vrátil z mnou dlouho očekávané světové premiéry remaku jedné z největších filmových klasik a nesu si mnoho dokonalých filmových zážitků! Bylo toho tolik, že pomale nevím, čím začít. Už samotné úvodní titulky se nesou v atmosféře původních třicátých let a s tím je spojena celková, velmi věrná dobová stylizace. Ve městě zmítaném hospodářskou krizí se potuluje spousta lidí bez práce a tento problém svede dohromady ambiciózního režiséra plánujícího něco velkého a talentovanou blonďatou herečku. Přestože jsou všichni herečtí představitelé výborní a vedle rozkošné Naomi Watts si velmi dobře vedou zarputilý Jack Black, umírněný Adrian Brody, hrdinný Thomas Kretschmann, nadějný Colin Hanks či „lidský“ Andy Serkis, stejně je nejočekávanější postavou obří opice, žijící osaměle na ostrově, kam se zmíněná sestava vydává natočit onen přelomový film.. Pánům ze studia Weta se opět povedlo něco velkého, neboť ta gorila je (jako) živá. Ostatně, valná většina triků je bezchybná. Plně odpovídá současným možnostem digitálních technologii a to se všemi klady i nedostatky, ale především zmíněné přesné stylizaci, jenž je věrná původní předloze a je okořeněna režisérovou osobitosti. Přesto si Jackson několik málo scének odpustit mohl. Na druhou stranu si všechny „přebytečné“ sekvence nejenom že sám zaplatil, ale díky nebývalé, ovšem plně zasloužené tvůrčí svobodě, opravdu vychutnal a mohl popustit uzdu svojí obří filmařské fantazii a plně si vyhrát! Ano, Peter Jackson je i při svém věku stále nebývale hravý a pokud na jeho tvůrčí hru nepřistoupíte (jen zmíním, že se stále nese v témže duchu, jako jeho předešlá tvorba), může se stát, že při zobrazení nápisu Přestávka zkrátka odejdete z kina.. Což by ovšem byla chyba! King Kong je jeden z nemnoha filmů, kde je náplň příběhu dopředu všeobecně známa, ovšem i tak natěšeně čekáte JAK to bude tentokrát vypadat. A já se královsky bavil, bál, smál i soucítil.. Je to monumentální pocta původnímu filmu a filmařině vůbec. Výsledek není („bohužel“) určen nejširší divácké veřejnosti, jelikož se Jackson místy až moc rozjíždí a řeklo by se až ujíždí k hranici snesitelného filmařského přehánění. Ale také přináší mnoho nezapomenutelných sekvencí, překrásných scenérií a dech beroucích momentů v doprovodu skvělého soundtracku. Nevím sice jakou hudbu původně dodal Howard Shore, ale James Newton Howard mně mnohokrát doslova uhranul či válcoval a má velké díky za jeden z plusů filmu. Na závěr si dovolím říct, že pokud by se případná (ne)Directors Cut verze přiblížila původně plánované kratší stopáži, máme tu novodobou klasiku kinematografie jménem King Kong. Mé přání je ovšem verze ještě delší.. Bez toho je zde velkolepé dílo, jenž snadno snese obligátní označení film roku .. 95%. _____ Po necelých šesti letech jsem zhlédnul Extended Cut verzi v HD a pořád pecka film.(15.12.2005)

kritizovat umí každý.. i já bych to dokázala.. protože King Kong se chybami jenom hemží.. okatě je vidět počítačová technika... a celkový dojem je umělý.. scéna kdy se splaší dinosauři bych úplně vymazala... a scéna s brouky.. nebo co to bylo za potvory též.. a dílo bych pojmenovala dlouhá cesta za King Kongem.. protože Kong sám se tam obejví tak polovinu filmu... a to jsem ještě schovívavá :) ale dá se dát tomuhle sympatickému opičákovi míň jak průměr?? to mi moje srdíčko nedovolí.. a hlavně za skvělý herecký výkon Naomi... scény kdy se koukají z očí do očí.. že ani slova nejsou za potřebí.. Vás tak chytnou.. a její psí oči rozbrečí.. musím dát 60% :)(17.5.2009)

• J*A*S*M

Klidně to řeknu narovinu: King Kong je (a vždycky byl) blbost už jen kvůli svému námětu. Koncentrovaná pitomost obsažená v látce o lásce mezi křehkou dívkou a přerostlou opicí dostala v Jacksonově kabátě zvlášť zrůdnou podobu. Protože když do něčeho nalijete 200 milionů dolarů, musíte pro zisk vsadit na nejnižšího společného jmenovatele - respektive výsledek musí být natolik blbý, aby přilákal průměrné masy. A tak se nám tu ksichtí Jack Black, Naomi Watts tančí vtipný taneček gorile, která ji před chvílí chtěla sežrat, námořníci závodí s brontosaury... a nikomu nevadí, že se spousta peněz utopila v povrchním megalomanském kýči, který je možná dobrý v technických kategoriích, ale ve všech ostatních žalostně selhává, nebo lépe - ani se nesnaží uspět. Ne, tenhle přístup nikdy oslavovat nebudu. Průšvih jak hrom a obávám se, že Jackson má svá dobrá léta nenávratně za sebou.(29.1.2011)

ŽÁDNÁ DOBRÁ VĚC NETRVÁ DLOUHO, PANE DENHAME. King Kong žije! Už jsem zjistil, co mi na Kongovi 76´ tak vadilo. Vy zkrátka MUSÍTE uvěřit v romanci mezi ženou a opicí. A to je (netvrdím, že ze sta procent!) otázka triků. BTW triky: některé jsou opravdu méně povedené (ale tak dva, tři) a kvůli tomu já menší hodnocení VĚTŠINOU nedávám. V podání Petera Jacksona není Kong tupé, velké zvíře, které NAJEDNOU pocítilo náklonnost ke člověku, ale tvor, který má svůj vnitřní život, i přes pobyt na neznámém ostrově, a jehož povahu přítomnost PRAVÉHO člověka vyvolá. Bude se vám více líbit vztah krásky a zvířete než vztah krásky a spisovatele, proto jsou tak důležité scény "salta" či "západ slunce," nebo "na ledu." Navíc, když King Kong poprvé vezme Ann do náruče a peláší s ní džunglí, budete vám připadat doslova na vlastní kůži, jako by chňapnul vás. A aby to nevypadalo, že se mi líbila jen "zvířecí část", napíšu, že jsem viděl nejlepší herecký výkon Jacka Blacka a skvělou muziku, složenou za ne zrovna "standardní čas", od hudebního mága, Jamese Newtona Howarda. A režijní mistrovství Petera Jacksona je nejvíce vidět na scéně z Empire State Buildingu, kterážto v mých očích vyvolala vlhkost slz. Tak. PS a nic takového jako dlouhodobá výpůjčka neexistuje! ;-)(6.1.2006)

Některé scény jsou fajn - scény s Kongem a Naomi se velmi povedly, celkem se mi líbil závěr v New Yorku a některé akční sekvence na ostrově. Problém je, že film je strašně dlouhý a přeplácaný. A přitom je zde tolik zbytečných scén: je samotný úvod by potřeboval zkrátit - Kong se obejví až skoro v sedmdesáté minutě. Pak se sice rozjede akční a triková smršť, ale je toho tolik, že po chvíli už mě to přestávalo ohromovat a spíš jsem si s mírně znuděným pohledem na hodinky říkal "zase další monstra?" (aneb ze života hmyzu na dně propasti) nebo se pobaveně pousmál při scéně silně přitažené za vlasy (sprint s dinosaury + nekonečný souboj tria dino s Kongem). Hudba Jamese Newtona Howarda je celkem fajn (vzhledem ke krátké době, jakou na to měl), ale stejně by mě dost zajímalo jak vypadala původní půlroční práce Howarda Shorea, kterého Jackson odvolal.(1.5.2006)