• Francie

Drama / Romantický

Francie, 2004, 90 min

• novoten

Ať už se postavy seznamují, berou, trápí či rozvádí, chovají se stále tak hloupě, že ani nejrozporuplnější psychika nebo životní překážky to neomluví. Jen těžko uvěřit tomu, že film, který jde tak hluboko do intimity vztahu, dokáže být tak nepříjemně chladný a odcizený.(19.2.2006)

Film o ničem a o všem. Dokonalá ukázka vztahu, kde se dva lidé nechtějí sebe vzdát a současně si chtějí ubližovat. Namísto běžné cesty se vydáváme od šedé reality všedních starostí, rodičovství a těžkých společenských obleků, k méně svazujícímu mládí. A každý krok (nebo vlastně ústupek, vzhledem k časovému uspořádání) je ukázkou toho, jak jsou vztahy podivné a přesto nepostradatelné (možná nejcennější ukázkou vztahové absurdity mi přijde absolutní oddanost po nevěře). Jediné, co mi lehce kazí požitek z podívané je fakt, že hlavní hrdina byl vlastně vždycky hovado. Tak proč by si s ním nějaká vůbec začínala? Ale možná v tom tvůrci chtěli vyjádřit tu největší vztahovou ironii.(28.2.2009)

Za každý příběh jednu hvězdičku :-) Ne, teď vážně. Nádherný, jednoduchý příběh, který mě uhranul. Neříkám, že se v něm zrovna něco děje a že by nápad vyprávět vztah dvou lidí od konce na začátek bylo nějak originální, ale je to strašně působivé a deprimující zároveň. Vše je natočeno s obrosvkým citem a já tomu nemám co vytknout.(12.11.2006)

• HoneyBunny

Popravdě jsem měla podobně absurdní dojem jako z Hodin. Někdo se mi snažil něco umělecky říct a já mu to prostě nebrala. Viz Dadel :)(14.2.2006)

Tím, že děj začíná v okamžiku, kdy je všechno skončeno a podepsáno, umocňuje to atmosféru zklamání (znásilnění ex-manželem těsně po rozvodu a jeho následující otázka „Nechceš to ještě zkusit?“ mně nadlouho uvíznou v paměti!) A postupné propracovávání se k tomu prvotnímu závanu porozumění, přes všechnu bezohlednost, chvastounství, lhostejnost. Škoda, že údernost mají hlavně úvodní dvě epizody. Nezbývá mi, než Marion ( Valeria Bruni-Tedeschi podává naprosto věrohodný výkon) popřát ať se jí po rozvodu daří lépe než v manželství :-).(6.7.2005)

• - Původní název snímku zněl The Two of Us, francouzsky Nous Deux, což je odkaz na jistý francouzský magazín pro teenagery. (imro)

• - Dvojice Thierry Delobel a Daniel Trujillo, která měla v produkci na starosti drobné počítačové efekty, spolupracovala například s Jeanem-Pierrem Jeunetem na slávné Amélii z Montmartru, nebo na jeho novějším filmu Příliš dlouhé zásnuby. (imro)

• - Valeria Bruni Tedeschi, která se ujala hlavní role, byla za svůj výkon nominována, mimo jiné, na Evropskou filmovou cenu, nicméně první a jediné ocenění získala až na festivalu v Benátkách. Konkrétně to byla Pasinetti Award. (imro)