Okrsek 49

Hasiči

Akční / Drama / Thriller

USA, 2004, 105 min

• borsalino

Typický americký koukáč s velkými, chrabrými, mužnými a skromnými hrdiny, kteří pro blaho druhých udělají téměř cokoliv, dokonce i položí svůj život. K tomu patetické proslovy cynického, drsného, ale spravedlivého a chápavého šéfa, kýbl emocionálních výlevů, legie uplakaných, ale pyšných manželek, to všechno zašlapává celkem pěkný námět do země. Film tak nepůsobí vůbec pravdivě, nepohltil mě, nepředal mi žádnou myšlenku či poslání. Prostě přišel, odešel a nezanechal zhola nic. Rozhodně nepochybuji, že práce hasiče je těžká po všech stranách a hasičům právem náleží obdiv a poděkování, ale upřímně pochybuji, že by film měl s realitou mnoho společného.(9.8.2009)

Bez chlapáckého poplácávání "ty jsi skvělý, ne já, to ty jsi skvělý" by se film o likvidátorech dobrého sluhy/zlého pána asi neobešel, ale tady to bylo, když přivřu oči nad posledními minutami, v přijatelné míře a jako vkusný hold hasičům, budiž film pochválen. Na druhé straně si ale, pokud jde o toto téma, v budoucnu pohotověji vybavím dramatičtější Oheň Rona Howarda.(17.7.2005)

Tak od Okrsku jsem vůbec nic neočekával. Oslava hasičům? Pche.. to zase bude. Film začíná - hmm pěknej fajrák. Ten se fakt povedl. Aaaa, tady máme prvního hrdinu, Phoenixe. Ale co to? Co se to stalo? Mu se něco přihodilo? A nevypadá to s ním vůbec dobře. To jsem zvědavej, co z toho vyleze. Ha - flashback. No dobrá, asi už vím, jak bude celý film probíhat. Flashbacky. Seznámení s hrdiny v klasickém duchu, pár prvních výjezdů, seznámení s budoucí manželkou. A už mě to začíná docela zajímat. Ale? Co to... co se mu to... Ano, nebudu nic prozrazovat, ale od této chvíle jsem film doslova hltal. Phoenix hraje opravdu přesvědčivě, Travolta také a ten jeho závěrečný projev? Ano, dostal mě. Hudba nijak vybočující z řad průměru, režie nadprůměrná a kamera vynikající. Nakonec se tedy přikláním k maximálnímu hodnocení.(30.12.2005)

Nečekaný konec a hlavní herci dělají OKRSKU 49 jeden z těch lepších požárnických filmů.(24.5.2008)

Oslava hasičů podle klasické hollywoodské šablony se spoustou srdceryvných scén. Film hlásá, že být hasičem je prima. Zachráníte spoustu životů a stanete se hrdinou. Také jde ale o život. Všem těmto tématům se film poctivě věnuje, ale pro mnohé poněkud nešťastným způsobem. Ve filmu se hasiči příliš často poplácávají po ramenou při společných večírcích a slavnostní pohřeb je také častým výjevem filmu. Ptám se: Nešlo by to jinak? Určitě ano! Film doporučuji těm, kteří mají rádi filmy o hrdinech (nebo přímo o hasičích - jako třeba Oheň) a kteří jsou ochotni Okrsku 49 odpustit jeho hollywoodské neduhy. V tom případě si můžete přihodit 1 hvězdičku navíc.(27.2.2005)

• - Hlavní roli měl původně ztvárnit Stephen Lang, který již má za sebou zkušenosti s úlohou kapitána hasičů v divadelní hře The Guys. Když ale o film projevil zájem John Travolta, Lang byl okamžitě nahrazen. (imro)

• - Okrem autentických miest v meste Baltimore sa natáčalo aj v ďalších dvoch mestách v americkom štáte Maryland, a to Annapolis a Curtis Bay. (MikaelSVK)

• - Počas hasičského výcviku mal Joaquin Phoenix (Jack Morrison) prezývku "Hollywood". Až potom, čo si získal rešpekt ostatných hasičov, mu začali hovoriť jeho skutočným menom. (misterz)