Palindromy (festivalový název)

Palindromes

Drama / Komedie

USA, 2004, 100 min

Palindromy jsou díky svojí epizodnosti velmi nevyrovnané. Byly chvíle, kdy jsem se každou chvíli smál (potrat, křesťanský dům, aj), stejně jako chvíle, kdy jsem se docela nudil... Ale ten nápad nechat v každé epizodě hrát hlavní postavu jinou herečku je docela zajímavý.(12.7.2005)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(31.1.2006)

Solondz má výborný styl, jeho filmy mám rád. Palindromes není špatný film, jen nevyrovnaný.(30.10.2008)

Jednoznačně nejúchylnější a nejradikálnější Solondz. Až si myslím, že to trochu přehnal s dávkováním své umělecké vize na úkor koukatelnosti. Film je dost nevyrovnaný, některé pasáže jsou ani ne tak nudné, jako spíše ubíjející. Nápad nechat hrát hlavní hrdinku šest různých hereček je výborný a skvěle poukazuje na lidskou povrchnost ohledně fyzického vzezření - divákovo sympatie a antipatie vůči hlavní postavě se s každou změnou herečky znatelně proměňují - v jednom momentě až téměř v pravý opak předchozích. Promyšlená struktura filmu jakožto palindromu nabádá k tomu, aby byl opakovaně viděn jak od začátku, tak od konce. Film je tvořen scénami, které lze zcela rovnocenně uchopit jako černohumorné anebo jako výsostně tragické - záleží na osobnosti diváka a jeho duševním rozpoložení, ke které z těchto variant se v každém z individuálních případů přikloní, což ve výsledku znamená širokou škálu ambivalentních diváckých reakcí a pohledů na celý film. Jako příklad uvádím tuto repliku (zde jsem se já přiklonil k humornosti): Last year, our special daughter Monika ran away... and she didn't even have any legs. She wanted to return to her birthplace in India... poor child she didn't even make it as far as India Tennessee..(2.8.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $553,368Tržby Celosvetovo $707,269(19.1.2010)