Palindromy (festivalový název)

Palindromes

Drama / Komedie

USA, 2004, 100 min

Palindromy jsou díky svojí epizodnosti velmi nevyrovnané. Byly chvíle, kdy jsem se každou chvíli smál (potrat, křesťanský dům, aj), stejně jako chvíle, kdy jsem se docela nudil... Ale ten nápad nechat v každé epizodě hrát hlavní postavu jinou herečku je docela zajímavý.(12.7.2005)

Film je totálne zvrátený. Antinatalizmus a mizantropia, no v príbehu úplne neagresívnom, prirodzenom, vo forme úlisnej čiernej komédie, z ktorej zostane každému ľudomilovi zle od žalúdka, alebo aspoň od srdca.(20.5.2013)

Jednoznačně nejúchylnější a nejradikálnější Solondz. Až si myslím, že to trochu přehnal s dávkováním své umělecké vize na úkor koukatelnosti. Film je dost nevyrovnaný, některé pasáže jsou ani ne tak nudné, jako spíše ubíjející. Nápad nechat hrát hlavní hrdinku šest různých hereček je výborný a skvěle poukazuje na lidskou povrchnost ohledně fyzického vzezření - divákovo sympatie a antipatie vůči hlavní postavě se s každou změnou herečky znatelně proměňují - v jednom momentě až téměř v pravý opak předchozích. Promyšlená struktura filmu jakožto palindromu nabádá k tomu, aby byl opakovaně viděn jak od začátku, tak od konce. Film je tvořen scénami, které lze zcela rovnocenně uchopit jako černohumorné anebo jako výsostně tragické - záleží na osobnosti diváka a jeho duševním rozpoložení, ke které z těchto variant se v každém z individuálních případů přikloní, což ve výsledku znamená širokou škálu ambivalentních diváckých reakcí a pohledů na celý film. Jako příklad uvádím tuto repliku (zde jsem se já přiklonil k humornosti): Last year, our special daughter Monika ran away... and she didn't even have any legs. She wanted to return to her birthplace in India... poor child she didn't even make it as far as India Tennessee..(2.8.2012)

Solondz má výborný styl, jeho filmy mám rád. Palindromes není špatný film, jen nevyrovnaný.(30.10.2008)

pán solontz je blázom, úchyl, génius, vizionár, pán filmár a pán scenárista a do určitej miery aj revolucionár. v tomto filme som mal miestami pocit, že to mierne prehnal, ale po prvé TO JE PREDSA SOLONZ, to je jeho zámer, štýl, rukopis, a po druhé, tak krutá téma tak dokonale spracovaná, odrežírovaná a zahraná, to je naozaj na zamyslenie. je pravda, že to nie je páne ražiséra najlepší film, ale je jedinečný. ale ako to už pri tomto autorovi býva, odporúčam len mierne silnejším nervám či žalúdkom(3.12.2005)

• - Film je věnován Dawn Wienerové, hlavní postavě filmu Welcome to the Dollhouse (1995), záznamem jejíhož pohřbu tento film začíná. (roorybacky)

• - V první vteřině filmu je možné všimnout si času videa z pohřbu Dawn (Emani Sledge). Ukazuje 01:22:10, což je číselný palindrom. (roorybacky)

• - Režisér Todd Solondz utratil veškeré své životní úspory za financování tohoto filmu, protože žádné studio jej nechtělo podpořit. (roorybacky)