Walter Mitty a jeho tajný život

The Secret Life of Walter Mitty

• slovenský

Tajný život Waltera Mittyho

Dobrodružný / Komedie / Drama / Fantasy

USA / Kanada, 2013, 114 min

Zvláštní film, kde zdaleka ne všechno ve všem celou dobu sedí, ale postupem stopáže je to tak krásně lineárně lepší a lepší a lepší a lepší a lepší, že ve výsledku mě to dostalo a o(d)pouštím všechny námitky. Co tedy ty nanicovatý před-ohlasy a recenze? Vtipný, jak lehce všechna kritika dokázala opominout fakt, že v jednoduchosti je krása... Extra bodík za "Space Oddity" v jedné z klíčových scén. / “To see the world, things dangerous to come to, to see behind walls, draw closer, to find each other and to feel. That is the purpose of LIFE.”(20.3.2014)

Když jsem poprvé viděl prodloužený, skoro 5minutový trailer na tento film, tak jsem si říkal, že to vypadá slušně a že takový "feel-good movie" je čas od času zapotřebí. Po jeho zhlédnutí jsem se však nemohl ubránit pocitu, že tenhle film měl na víc. Možná to bylo tím, že jsem neměl náladu, nevím. Co ale vím je, že jsem se těšil na film, který zvednout se ze židle a po kterém si budu chtít vzít batoh a slézt pár hor, podívat se do Grónská či zablbnout na skateboardu. Dostavily se ale rozpaky nad tím, že snímek působí strašně prázdně a nevěrohodně. Dám filmu ještě jednu šanci, až vyjde na Blu-ray disku, tak si jej určitě seženu a zhlédnu jej znova, třeba jsem něco přehlédl, třeba jsem jen neměl náladu… zatím 55 %.(29.1.2014)

Cute film, ale Stiller by mohl přestát být taková buzna!(11.6.2014)

Too (feel) good to be true.(3.1.2014)

• Traffic

Nebál bych se označit Waltera Mittyho za midcult, který klasicky předstírá, že sděluje nějaké velké pravdy o životě a přitom vlastně stvrzuje ty nejkonzervativnější truismy šířené masmédii (abyste mohli sbalit holku svých snů, potřebujete být na obálce časopisu). Není to samozřejmě tak jednoduché, ale nemůžu se zbavit dojmu, že tohle není nic víc než primitivní "kvíz" pro přiměřeně oduševnělého diváka, který očekává, že mu film tu svoji myšlenku naservíruje dostatečně polopatě a přitom bude hýkat nad svojí vlastní sběhlostí. Vlastně to ani nejde tak "daleko" jako Coelhův Alchymista, který tvrdil to známé otřepané, že "není důležitý cíl, ale cesta" - tady se i ta cesta zdá být prostředkem k dosažení určitého vysněného cíle. Jak už tu ale zmiňovali ostatní, film si v mnohém protiřečí a není to v tomto případě znak přínosné nejednoznačnosti, nýbrž spíš přizdisráčství. Fotbálek při západu slunce s Afghánci tomu nasazuje korunu a jenom ukazuje, že svět je pro Waltera Mittyho pohlednicí z toho nejpovrchnějšího multikulturního centra, kde se všichni skládají na strádající Tibeťany a sami ani pořádně neví proč (asi proto, že jim to hlavně přijde cool). Navíc hrdina dělá většinu zásadních rozhodnutí kvůli té buchtě a ne kvůli sobě, ale ne že by ho ten film za jeho přístup vytrestal, ale (spoiler) on ho za něj odmění, což mi přijde to nejvíc zvrácené na tomhle líbivém a lehce kýčovitém bijáku. Bene Stillere, vrať se prosím k satirickým metakomediím typu Tropické bouře, na tomhle je stejně nejvtipnější ta parodie Benjamina Buttona, případně odkazování na matrixovské souboje Nea s Agentem Smithem.(25.3.2014)