Walter Mitty a jeho tajný život

Secret Life of Walter Mitty, The

• slovenský

Tajný život Waltera Mittyho

Dobrodružný / Komedie / Drama / Fantasy

USA / Kanada, 2013, 114 min

Na hodnocení ještě nekoukejte, je to přesně 3 a 1/2. A jsem vážně na vážkách. Ten film je milý, pouští se během něj pěkná hudba a všichni skvěle hrají. Také je to ale čitelné, banální a dějově ne úplně využité. Takové příjemné dramediální nic o ničem.(17.12.2013)

Tady někdo moc chtěl natočit film se srdíčkem, ale vyšla mu z toho jen vychtěná hipsteřina plná zpomaleného běhání a exotických obrázků z katalogů cestovek.(13.4.2014)

• Traffic

Nebál bych se označit Waltera Mittyho za midcult, který klasicky předstírá, že sděluje nějaké velké pravdy o životě a přitom vlastně stvrzuje ty nejkonzervativnější truismy šířené masmédii (abyste mohli sbalit holku svých snů, potřebujete být na obálce časopisu). Není to samozřejmě tak jednoduché, ale nemůžu se zbavit dojmu, že tohle není nic víc než primitivní "kvíz" pro přiměřeně oduševnělého diváka, který očekává, že mu film tu svoji myšlenku naservíruje dostatečně polopatě a přitom bude hýkat nad svojí vlastní sběhlostí. Vlastně to ani nejde tak "daleko" jako Coelhův Alchymista, který tvrdil to známé otřepané, že "není důležitý cíl, ale cesta" - tady se i ta cesta zdá být prostředkem k dosažení určitého vysněného cíle. Jak už tu ale zmiňovali ostatní, film si v mnohém protiřečí a není to v tomto případě znak přínosné nejednoznačnosti, nýbrž spíš přizdisráčství. Fotbálek při západu slunce s Afghánci tomu nasazuje korunu a jenom ukazuje, že svět je pro Waltera Mittyho pohlednicí z toho nejpovrchnějšího multikulturního centra, kde se všichni skládají na strádající Tibeťany a sami ani pořádně neví proč (asi proto, že jim to hlavně přijde cool). Navíc hrdina dělá většinu zásadních rozhodnutí kvůli té buchtě a ne kvůli sobě, ale ne že by ho ten film za jeho přístup vytrestal, ale (spoiler) on ho za něj odmění, což mi přijde to nejvíc zvrácené na tomhle líbivém a lehce kýčovitém bijáku. Bene Stillere, vrať se prosím k satirickým metakomediím typu Tropické bouře, na tomhle je stejně nejvtipnější ta parodie Benjamina Buttona, případně odkazování na matrixovské souboje Nea s Agentem Smithem.(25.3.2014)

• - Spoiler: Sean O'Connell je skutočné meno fotografa a zároveň autora fotografie Waltera Mittyho (Bena Stillera), ktoré je na fiktívnom poslednom čísle časopisu Life v závere filmu. (De Large)

• - Motto časopisu Life, ktoré mal Walter Mitty (Ben Stiller) v peňaženke a bolo aj mottom v budove časopisu, "To see the world, things dangerous to come to, to see behind walls, to draw closer, to find each other and to feel." znie síce pekne, ale je vymyslené pre film. To skutočné bolo od začiatku (4.1.1883) "While there’s Life, there's hope“ (voľný preklad – kým tam je život, je tam aj nádej). Motto sa zmenilo jediný raz v 50-tych rokoch na "To see Life, see the world" (Vidieť život, vidieť svet). (De Large)

• - Při skateboardových tricích za Bena Stillera zaskakovala skateboardová legenda a bývalý člen dnes již legendárního skateboardového týmu Bones Brigade Rodney Mullen. (Popluh)