Walter Mitty a jeho tajný život

The Secret Life of Walter Mitty

• slovenský

Tajný život Waltera Mittyho

Dobrodružný / Komedie / Drama / Fantasy

USA / Kanada, 2013, 114 min

Vrcholně eskapistické číslo jednoho prcka o momentech, které nemusí člověk zachytit na analog nebo na digitál a hned neuroticky sdílet na sociálních sítích, ani si je vysnít za kancelářským stolem, ale hlavní je si je najít a prožít. Každý okamžik může být jedinečný. Jakoby Stiller vykradl všechny motivační knihy o tom, jak najít chuť do života a narval je do dvouhodinové podívané, která bravurně zakončuje letošní rok. Jeden z TOP 10 filmů roku 2013! PURE hipster! QUITE retro!(20.12.2013)

Já už jsem vážně nedoufal, že Hollywood se svým vkusem mně v tomhle století ještě dokáže trefit do srdce a vida, je tu přesný zásah. Scéna se Seanem Pennem, kdy s připraveným foťákem čeká na sněžnýho levharta, aby mohl udělat fotku byl nádherná ("Kdy ho vyfotíš? " "Možná nikdy, některé okamžiky jsou tak překrásné, že se ji nechci rušit focením" ) a pak ten fotbal v Afgánu. Tohle musel vymyslet někdo, kdo má radost ze života a z toho filmu to bylo cítit, ať už ve výtečný hudbě, která spousty už tak luxusních scén (jízda Islandskou krajinou na skejtu ) měnila na scény exluzivní, ve vizualitě (třeba hned na začátku originální úvodní titulky ) nebo v humoru (bitka v letištním rentgenu ). Herci se rovněž předvedli v tom nejlepším světle a i když Sean Penn zahrál spousty dechberoucích rolí, tak tady mě ta jeho desetiminutovka fakt dostala. Bejt holka, tak bych mu za ní asi dala nebo dal, teď nevím v jakým rodě mluvím. Jedno však vím určitě, s tímhle životem nabitým bijákem, jsem se v kině nepotkal naposled.(19.12.2013)

Za Arcade Fire a Bowieho zaokrouhluju na pět. Takhle funkčních a vkusných feel-good filmů zas tolik není.(28.12.2013)

Když jsem poprvé viděl prodloužený, skoro 5minutový trailer na tento film, tak jsem si říkal, že to vypadá slušně a že takový "feel-good movie" je čas od času zapotřebí. Po jeho zhlédnutí jsem se však nemohl ubránit pocitu, že tenhle film měl na víc. Možná to bylo tím, že jsem neměl náladu, nevím. Co ale vím je, že jsem se těšil na film, který zvednout se ze židle a po kterém si budu chtít vzít batoh a slézt pár hor, podívat se do Grónská či zablbnout na skateboardu. Dostavily se ale rozpaky nad tím, že snímek působí strašně prázdně a nevěrohodně. Dám filmu ještě jednu šanci, až vyjde na Blu-ray disku, tak si jej určitě seženu a zhlédnu jej znova, třeba jsem něco přehlédl, třeba jsem jen neměl náladu… zatím 55 %.(29.1.2014)

Líbívá vyprázdněná instagramová jednohubka, která jenom tak klouže po povrchu. Ale je to dost vtipný a dobře se na to kouká, vlastně se na to kouká mnohem líp než na většinu produkce tenhle rok. Stiller s věkem a přibývajícími šedinami řemeslně roste přímo exponenciálně a za pár let z něj bude stejná režijní jistota jako Affleck (dejte na mě). Momentka s Buttonem skvělá!(20.12.2013)

• - Erupce sopky Eyjafjallajokull se podle filmu odehraje 2. května. Ke skutečnému výbuchu této sopky, který zahltil dýmem celou Evropu, došlo v roce 2010, avšak 17. dubna. (ricky4)

• - Při focení leoparda by podle hledáčku při nasazeném 400mm objektivu muselo být zvíře vzdálené jen cca 80 m, aby byl výřez fotografie stejný jako ve filmu. (McFee)

• - Fotoaparát Nikon F3/T, který používá ve filmu Sean O'Connell (Sean Penn), je speciálně upravenou verzí typu F3/T vyráběného v letech 1980-2001 s titanovým tělem. Na něm nasazený objektiv je Nikon 400mm f/2,8 AF-S. Fotoaparát v tomto barevném provedení se vyráběl v letech 1982-1985. Pozdější verze byly celé v černé. (HellFire)